Nâr lava taşı

Kullanıcı bakır cezvede hazırladığı kahvesini taşların içerisine geleneğe uygun olarak hafif bir eğimle yerleştirir ve cihaza 3 veya 6 dakikalık bir kullanım süresi seçer. Belirli bir süre ön ısınmadan sonra cihaz altında bulunan LED aydınlatmalar turuncu olarak zemini aydınlatır.

Görsel olarak ısıyı anlatan turuncu renk, kullanıcıya artık sürenin başladığı mesajını verir. Verilen süre bittiğinde turuncu olan renk maviye döner, yani artık soğuma süreci başlamıştır.

Isıyı soğurmuş olan lava taşları cezveyi ısıtmaya bir süre daha devam eder. Süre limitinin olması enerji tasarrufunu sağlamak amacıyla olduğu gibi güvenlik amacına da hizmet eder. İndüksiyon ısıtmanın genel prensibi elektromanyetik enerjinin ısı enerjisi haline dönüştürülmesine dayanır. ‘Nâr’ tasarımında kullanılan lava taşı ise volkanik püskürük bir taş olup, mangal kömürüne en temiz muadil bir çözümdür. Herhangi bir yolla ısıtıldığında yüksek ısılara ulaşıp kor haline kadar gidebilir.

Mevcut ısıyı bünyesinde tutmasıyla verimli bir pişirme fonksiyonu görür. Günümüzde de bazı ankastre ızgara cihazlarında ve LPG’li mangallarda kullanılan bir yöntemdir. ‘Nâr’ tasarımında kullanılan lava taşlarının elektromanyetik indüksiyon ile ısınması için alt yüzeylerine ferro-manyetik özelliğe sahip bir metal yerleştirilir. Frezeleme işlemi ile taşlarda oluşturulan boşluklara metal parçalar sıkı geçme yöntemi ile çakılır. Ürünün diğer parçalarında ise enjeksiyon ile üretilen PC-ABS kasa, döküm yöntemiyle üretilen seramik kase ve elektronik komponentler (İndüksiyon bobini, anakart, LED aydınlatma pcb’leri vs.) bulunmaktadır.
Gökhan Keman
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here