Nüfusumuzu doğru kullanırsak yüzde 10 büyürüz

Procter&Gamble’ın 10 ülkeden sorumlu Genel Müdürü Saffet Karpat, Türkiye’de insan gücünün çok yüksek olduğuna inanıyor. Karpat’a göre Türkiye bu gücü doğru kullanırsa önümüzdeki 5 yıl üst üste yüzde 10 büyüyebilir.

Procter&Gamble’ın (P&G) Türkiye’nin de dahil olduğu 10 ülkenin genel müdürü olan Saffet Karpat’ın “Hep toplantılarda görüştük, bir kez de evimde ağırlamak isterim” dediği daveti, Karpat’ın kariyerindeki önemli noktaların konuşulduğu bir sohbete dönüştü. Karpat, 27 yılını verdiği şirkette son 5.5 yıldır Türkiye genel müdürlük koltuğunda oturuyor. Kafkasya ve Orta Asya’daki 10 ülkeden sorumlu. Karpat bu görevden önce 100 ülkenin finans başkan yardımcılığı görevini yapmış.

Bugün markete, bakkala gittiğinizde aldığınız diş macunundan kadın bağına pek çok üründe görebilirsiniz onları. Karpat herkesin P&G’nin güçlü yanının ürünleri olarak bildiğini aslında en güçlü tarafının insana yaptığı yatırım olduğunu söylüyor. Torpilsiz 27 yıl çalıştığı şirketteki insan kaynağının önemine dikkat çeken Karpat Türkiye’nin başta insan olmak üzere büyük potansiyeli olduğuna inanıyor. Türkiye’nin bunu kullanabilirse önümüzdeki 5 yılda her yıl yüzde 10 büyüyebileceğini öngören Karpat “18 milyon hane var ve her birinde yaşayan sayısı ortalama 4.2. Haneye giren ayda ortalama bin 200 dolar. Biz bunlara odaklanmalıyız” diyor. Çin, Rusya gibi P&G için çok önemli ve öncelikli bir ülke olduğuna dikkat çeken Karpat Türkiye’ye 20 yılda yarım milyar dolara yakın yatırım yaptıklarını dile getiriyor ve dünyada önemli addettikleri 17 ülke içinde saydıkları bir ülke olduğunu söylüyor.

‘Oğlum bile gelse ayrıcalık yok’
Kimseye ayrıcalık tanınmadığını kaydeden Karpat “Diyelimki oğlum ABD’de işe başvurdu. Onun için bile izin almam gerekiyor” diyerek genel müdürlerin birinci derece akrabalarının işe giremediğine işaret ediyor. P&G’nin önemli yöneticiler yetiştirdiğini belirten Karpat, örnek olarak Apple’ın CEO’su Steve Ballmer, eski GE CEO’su Jeff Immelt’i sayıyor. Türkiye’de Vodafone CEO’su Serpil Timuray da kariyerine P&G’de başlamış.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here