Odtü En Girişimci Üniversite Seçildi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bu sene 86 puanla Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) girişimcilik ve yenilikçilik konusunda birinci olduğunu bildirdi. Ergün, Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) hazırladığı “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi”ni açıkladı.

Odtü En Girişimci Üniversite
Odtü En Girişimci Üniversite

Ergün, 85.8 puan ile Sabancı Üniversitesi’nin ikinci, 82.7 puanla İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi’nin üçüncü ve 76.3 puanla Boğaziçi Üniversitesi’nin dördüncü olduğunu bildirdi. Boğaziçi Üniversitesi’nin puanını geçen seneye göre 11 puan artırdığına dikkati çeken Ergün, bu üniversitenin yarışa ciddi anlamda asılan üniversitelerden biri olduğunu kaydetti.

Özyeğin Üniversitesi’nin geçen sene dördüncü sırada olduğunu hatırlatan Ergün, bu sene yedinci sıraya gerilediğini, yerini ve puanını kaybettiğini belirtti. Ergün, Anadolu Üniversitesi’nin 21 puan birden yükseldiğini, 37’nci sıradan 16’ncı sıraya yükseldiğini dile getirdi.
Fatih Üniversitesi’nin geçen sene ilk 50’de yer almazken bu sene 39’uncu sıraya geldiğini, Sütçü İmam Üniversitesi’nin de 8 sıra birden yükseldiğini bildirdi.

Tercihlere etkisi olsun
Ergün, geçen sene endeksi açıklamak için üniversite tercihlerinin yapılmasını beklediklerini, bu sene ise tercihlerde yardımcı olması için önceden açıkladıklarını söyledi.
Ergün, girişimcilik ve yenilikçilik konularının Türkiye’nin hayati gündem maddeleri arasında yer almasını istediklerine dikkati çekerek, dünyada kurulan başarılı firmaların ya yeni üniversite mezunu ya da halen üniversitede okuyan kişiler tarafından kurulduğuna vurgu yaptı.
Türkiye’nin büyük genç ve dinamik bir nüfusa sahip olduğunun altını çizen Ergün, bu sebeple Türkiye’nin büyük fırsatları olduğunu ifade etti.

Üniversite mezunlarının iş aramasının doğal olduğunu belirten Ergün, “Ama asıl bizim istediğimiz iş kuran, yenilikçi dinamik gençler olmaları” dedi. Ergün, teknogirişim sermaye desteğinden 3 yıl içerisinde 1134 kişinin yararlandığını kaydederek, üniversite ve sanayi ikilisini birbirinden ayrılmaz parçalar olarak görmek gerektiğini dile getirdi.
Ergün, geçen yıl 10 üniversiteyi teknoloji transfer ofisi kurma yönünde teşvik ettiklerini, bu yıl da ikinci 10 üniversitenin ofislerini destekleyeceklerini bildirdi.

Girişimcilikte ilk 10

  1. Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  2. Sabancı Üniversitesi
  3. İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  4. Boğaziçi Üniversitesi
  5. İstanbul Teknik Üniversitesi
  6. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  7. Özyeğin Üniversitesi
  8. Koç Üniversitesi
  9. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Hacettepe Üniversitesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here