Öğrenci Yurt, Pansiyon ve Apart Tarzı Stüdyo Dairelere Denetim Geliyor

Öğrenci Yurt, Pansiyon ve Apart Tarzı Stüdyo Dairelere Denetim Geliyor

Başbakan’ın öğrenci yurtlarıyla ilgili çıkışının ardından öğrencilerin kullandığı pansiyon, apart tarzı stüdyo dairelere mali ve güvenlik denetimleri geliyor.

Başbakan’ın öğrenci yurtlarıyla ilgili sözleri büyük bir tartışma başlatırken, son iki yılda Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın karma öğrenci yurtları ve gençlik kamplarını ayırmaya başlamasıyla ülke gündemine oturdu. Hükümet, bu kapsamda daha çok öğrencilerin kullandığı pansiyon, apart tarzı stüdyo daireleri de mercek altına aldı. Erdoğan’ın son çıkışının ardından harekete geçen Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı yurtları güvenlik açısından, Maliye Bakanlığı da mali açıdan daha sıkı denetleyecek.

OTEL ODASI GİBİ KULLANILIYOR

Hükümetin yurt yapımı konusunda görevlendirdiği TOKİ bugüne kadar toplam 49 bin 728 öğrenci kapasiteli 143 adet yurt pansiyon yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “Planlı Alanlar İmar Tip Yönetmeliği”nde geçen eylül ayında değişiklik yapıldı Bu değişiklikle ucuz olduğu için daha çok öğrencilerin tercih ettiği stüdyo tipi daire yapımına sınır getirildi. Bakanlık yetkilileri, komşulardan gelen, “Otel odası gibi kullanılıyor. Aile yapımızı bozuyor” şikayetleri üzerine bu değişikliğin yapıldığını bildirdiler. Yeni yönetmeliğe göre en küçüt dairelerde artık oturma odası en az 12, yatak odası 8, mutfak 3.3, banyo 3 ve tuvalet 1.2 metrekare olacak. Yönetmeliğe göre 3 veya daha az odalı konutlarda yıkanma yeriyle tuvalet aynı yerde olabilecek. Dairelerin bu standartta olması maliyetleri arttıracağı için öğrencilere kiraya verilmesi zorlaşacak.

VERGİ İNCELEMESİ OLABİLİR

Stüdyo daireler ve öğrenci yurtlarının mercek altına alınmasını Hürriyet’e değerlendiren yetkililer, “Bu tip dairelerin ve yurtların belirli kuralları var. Bu tip yerler amacı dışında kullanılıyorsa, kimlerin orada yaşadığı belli değilse bunun yasal düzenlemeler ışığında müeyyidelerinin yerine getirilmesi gerekiyor. Özellikle küçük evler ve yurtlar otel gibi kullanılıyorsa buna yönelik önümüzdeki dönemde vergi incelemeleri de gündeme gelebilir” bilgisini verdiler.

YURTLARDA DEVLET AĞIRLIKLI

Yurtlarla ilgili başlayan tartışmalar sürerken ekonomi yönetimi de hedefleri arasına yeni yurtların yapılmasını aldı. 2013-2014 eğitim öğretim döneminde yükseköğretim düzeyindeki yurt kapasitesi 588 bin 280’e ulaştı. Hükümet programına göre söz konusu kapasitenin 302 bin 778’i Yurt-Kur, 62 bin 408’i üniversite, 223 bin 94’ü de özel yurtlardan oluşuyor. YURTKUR’a bağlı yurtlarda öğrencilerin yerleşebilecekleri 94 bin 708 yatak varken, başvuran öğrenci sayısı da 368 bin 101 oldu. Hükümet, bu kapsamda Yurt-Kur yurtlarının özellikle maliyet ve güvenlik açısından öncelikli olarak tercih edilmesi, yurtların kalite standartlarının yüksek olması sonucunda yurtlardaki doluluk oranının tam kapasite olduğunu hesapladı.
Başbakan Tayyip Erdoğan, öğrenci evlerine müdahaleye ilgili dün “Evlerde kalma noktasında sıkıntılar yaşanıyor. Çünkü buralarda nelerin olduğu belli değil. Karmakarışık, her tür şeyler olabiliyor. Devletin burada olduğunu anlatmak için bu adımlar atılmaktadır ve atılacaktır” demişti. Erdoğan, Finlandiya ziyareti öncesi havalimanında yaptığı açıklamada da gerekirse yasal düzenleme yapacaklarını söyledi. Bir gazetecinin sorusu üzerine de ”Yarın anne olduğunuzda veya anne iseniz kızınıza, çocuğunuza böyle bir şeyi uygun buluyorsanız hayırlı olsun” yorumunda bulundu.

Erdoğan, partisinin dünkü Meclis grubunda şunları söyledi:

KARAKTER OLARAK FARKLIYIM

Ben karakteri itibariyle farklı bir siyasetçiyim. Bir yerde konuştuğumu inkar etme anlayışına sahip bir insan değilim. Ne yapıyorsak, inanarak yaparız, ne söylüyorsak da arkasında durarak söyleriz. Öyle eğilip bükülerek, omurgasız bir şekilde bir şeyi sürdürmenin hesabı, gayreti içerisinde olmadım, olmam. Bu ülkede Başbakanlık görevini, bu millet bize verdi, iktidarı da bize verdi. Biz, muhafazakar, demokrat bir partiyiz. Partimiz olarak da neler yaptığımızı ve neler yapmamız gerektiğini de biliriz.

İTHAMLARLA KARŞI KARŞIYAYIZ

Müteaddit defalar kimsenin yaşam tarzına karışmadığımızı, karışmayacağımızı hep söylememize rağmen birçok yerde ‘yaşam tarzımız şöyle değiştirildi, böyle değiştiriliyor’ gibi ithamlarla karşı karşıyayız. 4.5 yıl İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptım, aynı ithamlarla hep karşı karşıya oldum. Bu belediye başkanlığında biz sonunda o söylenenlerden dolayı değil, bir şiirden dolayı içeri atıldık. Niye? ‘Suyu bulandırdın’ dediler, bunu yaptılar.

ZULÜM MUHAFAZAKÂRLARA

11 yıllık şu yönetimde AK Parti iktidarı kimin yaşam tarzına müdahale etti? Böyle bir durum mu söz konusu oldu? Kimse bunu söyleyebilir mi? Eğer bu ülkede birileri zulme uğradıysa o, muhafazakâr kesimdir ve acımasızca bu yapılmıştır. Eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette yapılmıştır. Hep bunları yaşaya yaşaya bugünlere geldik. Şimdi bu devran değiştiği için birileri bir şeyler kapmaya ve bunun gayreti içerisine girmeye çalışıyorlar.

YURTTA KARIŞIK KALAMAZLAR

Biz muhafazakâr bir demokrat parti olarak, bu ülkede anne-babaların, herkesin çocukları bize emanettir. Biz, kızların erkeklerin devletin yurtlarında karışık kalmasına müsaade etmedik, etmiyoruz.  Biz burada kesinlikle müdahil olduk ve şu anda yurtlarımızda bu şekilde kızlarımızın erkek öğrencilerle ayrıştırılması çalışmalarını hızla devam ettiriyoruz. Şu ana kadar yüzde 75 oranında da bunu gerçekleştirdik.

KOMŞULAR İHBAR EDİYOR

Ha bazı yerlerde yurtlar noktasında ihtiyaca cevap veremediğimiz için bazı yerlerde de evlerde kalma noktasında sıkıntılar yaşanıyor. Buralarda güvenlik güçlerimize, emniyetimize, valiliklerimize gelen istihbari bilgiler var. Bu istihbari bilgilerden hareketle de valiliklerimiz bu durumlara müdahale ediyorlar. Bundan niye rahatsız oluyorsunuz? Bazı köşe yazarları inadına bu tür şeyleri yazıp çizecekler diye, kusura bakmasınlar biz bu ihbarları bir kenara atamayız ve valiliklerimiz de emniyet teşkilatımız da bu tür ihbarları değerlendirir ve bunların üzerine gider. Peki bunlar nerelerden geliyor? Aynı apartmanın içerisinde bakıyorsunuz daire komşuları bu tür şeylerin ihbarını yapıyor. Buralarda nelerin olduğu belli değil. Karmakarışık, her tür şeyler olabiliyor. Ondan sonra anneler babalar feryat ediyor ‘Devlet nerede?’ diye. Devletin burada olduğunu anlatmak için bu adımlar atılmaktadır ve atılacaktır. Bunlara da bir muhafazakar demokrat iktidar olarak bizler müdahil olmak durumundayız.

DEĞERLERİM İZİN VERMEZ

Bu, yaşam tarzına müdahale değildir. Kimse bunu bu şekilde yorumlamasın. Yorumlayanlar varsa, buyursunlar yorumlasınlar. Şahsen bulunduğum makam, değerler, asla buna müsaade etmez. Çünkü ben bir başbakan olarak bu Anadolu’nun topraklarını bilen, bu ülkede annelerin, babaların kahir ekseriyetinin bu işlere asla müsaade etmeyeceğini bilen bir insanım. Çünkü damdan düşen bir insanım. Nerede, nasıl nidaların, seslerin yükseldiğini bilen bir insanım. Bunun şikayetini de sürekli dinleyen bir insan olarak bu işte biz kararlı adım atmaya mecburuz.

BAŞI AÇIK HANGİ HAKKINI KAYBETTİ

Şimdi bize, ‘Başları açık olanların haklarını da savunacak mısınız’ diye soruyorlar. Çok ayıptır. Bu soruyu kime soruyorsunuz? 11 yıllık iktidarımızda başı açık olan hangi hakkını kaybetti? Biz bugüne kadar böyle bir ayrımın tarafı olmadık, böyle bir ayrımı asla kabul etmiyoruz. Kimseye imtiyaz sağlamıyoruz. Biz başı örtülü olanı da başı açık olanı da aynı hukuka sahip insan olarak görürüz ve kendilerine hizmet etmeyi de görev telakki ederiz.

Gerekirse yasal düzenleme yaparız

Erdoğan, dün grup toplantısının ardından öğrenci evleriyle ilgili yine tartışma yaratacak açıklamalar yaptı. Erdoğan, Finlandiya, İsveç ve Polonya’yı kapsayacak gezisi öncesinde Esenboğa Havaalanı’nda, sadece yurtlarda değil kişilerin özel evlerinde de kız erkek karışık kalmalarının uygun olmayacağını savundu ve gerekirse yasal düzenleme yapacaklarını söyledi. Erdoğan, “Kız-erkek artık karışık yurt dönemini kapattık. Kızlarla erkeklerin aynı kampüsü paylaştıkları, aynı yerlerde kalmalarına fırsat verecek yurtlar olmayacak. Aynı daireyi kız-erkek paylaşımı noktasındaki şikâyetleri sizlerin takdirine bırakıyorum. Muhafazakâr demokrat bir iktidar olarak da ne gibi düzenleme yapılabilir, sosyolojik psikolojik çalışmalar yapıp bu şikâyetleri değerlendireceğiz” dedi.

UYGUN BULUYORSANIZ HAYIRLI OLSUN

Erdoğan, “Kişilerin özel evleri bunlar. Bunlara ilişkin de mi müdahale olacak” sorusuna şu yanıtı verdi: “Kişilerin özel evlerinde bir kız-bir erkeğin kalması ne denli uygun olabilir? Siz hoşgörüyle karşılayabilir misiniz? Yarın anne olduğunuzda veya anne iseniz kızınıza, çocuğunuza böyle bir şeyi uygun buluyorsanız hayırlı olsun. Yasal düzenleme gerekiyorsa bunu yaparız, valiliklerin inisiyatifi varsa kullanması gerekir, bedeli yarın farklı şekilde bizim karşımıza gelebilir.”
Erdoğan, “Yerel seçimler öncesi kabinede revizyon olacak mı?” sorusuna, “Adaylıklar belirlenince bakanlardan aday olması gerekenler olursa neticeleri göreceğiz, ona göre adım atacağiz. Olması gerektiği takdirde bakan arkadaşlar da verilen görev neyse gitmek durumundadır” yanıtını verdi.

Hürriyet

Sponsor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here