Öğrencilerin fikirleri gerçeğe dönüşüyor

Üniversite-sanayi işbirliğine katkı sağlamak amacıyla yola çıkan Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü, “Yıldızlı Projeler” yarışmasıyla öğrencilerin projelerini hayata geçirmelerine destek oluyor.


Son iki yıldır Türkiye’nin En Aktif Bilim ve Teknoloji Kulübü Ödülü’nü ve Uluslararası Region 8 Exemplary Ödülü’nü alan Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Institute for Engineers and Everybody Else (IEEE) Öğrenci Kulübü, düzenlediği “Yıldızlı Projeler” yarışması ile üniversitelilerin yapacakları çalışmaların kalitesini destek ve teşvikle artırmayı hedefliyor.


Ulusal ve uluslararası projelerin yarışacağı ve Türkiye’de bir öğrenci kulübünün düzenlediği tek yarışma olma özelliğini de taşıyan Yıldızlı Projeler’e çok sayıda sanayi kuruluşu ve tüm sanayi odaları da destek veriyor.


Kulübün yönetim kurulu başkanı Recep İlkbahar, mühendislik sınırlarını zorlayarak, bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri sadece takip etmek değil aynı zamanda bu gelişmelere katkıda bulunmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını söylüyor ve ekliyor:


“Böylece mühendislikte dünya standartlarına yaklaşıyoruz.”
Ar-Ge çalışmalarına önem verdiklerini hatırlatan İlkbahar, amaçlarını ise sanayi, üniversite ve öğrenci üçgenindeki bağları güçlü kılarak teknolojiye ivme kazandırmak olarak açıklıyor.


Kulübe üye olanlara elektrik, elektronik, haberleşme ve bilgisayar başta olmak üzere mühendisliğin tüm alanlarında edindikleri teorik bilgileri uygulamaya dönüştürebilecekleri laboratuar ortamları sağlanıyor. Ayrıca iş sahalarını inceleme fırsatı veren teknik gezi organizasyonları da kulübün başlıca aktiviteleri arasında yer alıyor.


Kimler başvurabilir?
İlki 2009 yılında gerçekleştirilen Yıldızlı Projeler Yarışması, vizyon sahibi üniversite öğrencilerini teşvik etmek ve çalışmalarına destek vermek amacıyla düzenleniyor. Yarışma sonunda kabul edilen projelere ilgi duyacak kişi ve kurumlarla temasa geçerek, danışmanlık, malzeme, laboratuar ve hizmet desteği sağlanıyor.


Recep İlkbahar, projelerin sanayi sektörüne, araştırma kurumlarına duyurulmasına yardımcı olduklarını hatırlatıyor.


Peki, 2010 yılında 29 üniversiteden 101 projenin katıldığı yarışmaya kimle başvurabiliyor? Ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri, sanayinin ve sektörün ihtiyaçlarına ve sorunlarının çözümüne yönelik olarak hazırladıkları bitirme tezi – projesi ve ders – ders dışı projeleriyle katılabiliyor yarışmaya”¦ Bireysel olarak veya en fazla dört kişiden oluşan bir ekiple katılımın sağlanabileceği yarışmaya, ekip projesiyle katılım halinde ödül, proje ekibi adına verilecek”¦ Proje sahibi veya ekibinin, gönderdiği proje teklifiyle daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış olması başvuru koşulları arasında yer alıyor.


Proje konuları ise yenilebilir enerji kaynakları, mekatronik, robotik ve otomasyon uygulamaları, yazılım ve İnternet uygulamaları, mekanik, malzeme ve imalat uygulamaları olmak üzere dört ana başlık altında toplanmış. Yarışma sonunda birinci olan projeye bir adet dizüstü bilgisayarı ve bin TL para ödülü, ikinciye laptop ve 500 TL para ödülü, üçüncüye ise yine laptop verilecek.


Yarışmaya katılacak olan projeler için son başvuru tarihi 29 Nisan 2011 Yıldızlı Projeler Yarışması ile ilgili ayrıntılı bilgi http://www.elektrikport.com adresinden alınabilir.İşteinsan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here