Okulu Bırakıp 10 Bin dolar Sermaye İle Milyoner Olan Girişimci

24 Yaşındaki Mike Henkel 10 bin dolarlık sermaye ile nasıl milyoner olduğunu anlatıyor.

mike-henkel-1

Mike Henkel okulunu bırakıp milyoner olma yolunda çalışan ve başarılı olan örneklerden biri. businessinsider tarafından yapılan röportajda Henkel’in başarı sırrı açıklanıyor.

2010 yılında okulunu bırakmaya karar veren Henkel, “Aklımda her zaman için kendi adıma çalışma fikri vardı. Okuluma devam edip herkesin yaptığı gibi çalışmak ve başkaları için emek vermek bana göre değildi. Bu nedenle okula bir son verdim.” Diyor.

Henkel, emlakçılık yapmak yıllardır yaz aylarında çalışarak biriktirdiği 10 bin dolarlık sermayesini kullanmaya karar vermiş ve okulunu bıraktıktan sonra sadece 8 gün gibi kısa bir sürede emlakçılık lisansını almış. 20 yaşındayken 5 odalı, kampüse yakın bir evi 60 bin dolara satın alan Henkel evin 4 odasını arkadaşlarına 300 dolara kiraya vermiş.

Bu sayede düzenli bir gelir edinen Henkel aynı zamanda kira vermeden yaşayabileceği bir yere de sahip olmuş. Bankadaki birikimlerini eve harcayan genç girişimci, tekrar para kazanmak için 3 farklı işte çalışmaya başlamış. Krediye de ihtiyaç duymuş olan Henkel borçlarını ödemek için oldukça yoğun bir çalışma temposu yakalamış.

2011 baharında evinin çevresinde bulunan 5 odalı 2 farklı evi daha satın almayı başarmış. Sahip olduğu odaları öğrencilere kiralayan Henkel kredi kartlarını da verimli bir şekilde kullanmış ve evlerin tamiri ve bakımı için para harcamış. Kredi kartı kullanarak yenilediği evlerinin kira geliri ile kredi kartı borçlarını da ödemeyi başarmış.

Bu tarihten sonraki 5 yıllık süreçte Henkel, yeni mülkler almaya devam etmiş ve bir çok evin sahibi olmuş. Her mülkü satın aldığında banka hesabının sıfırlandığını belirten Henkel her seferinde yoğun çalışarak sermayemi tekrar kazanmaya uğraştım diyor. Durumun riskli olduğunu bildiğini söyleyen genç girişimci 20 li yaşlardaydım ve o riskleri alabileceğimi düşündüm diyor. Çok uzun süre büyük bir stres altında çalışmak ve çabalamak zorunda kaldığını belirten Henkel insancımı ve gücümü bu işe verdikten sonra hiçbir şeyin karşısında duramayacağını anladığını belirtiyor.

Daha sonra bir ortaklık kurduğunu da belirten genç 2013 yılında 15 mülkü satın aldıklarını ve şu anda tek bir mülkün yaklaşık 80 bin dolar değerinde olduğunu ve geçen sürede yaklaşık 8000 dolarlık kira geliri sağladıklarını belirtiyor.

İşlerini bu yolla geliştiren Henkel şu anda 42 mülkün (177 kiralanabilir oda) sahibi. Mülklerin toplam değeri yaklaşık 4 milyon dolar civarında. İşini sevdiğini ve sürekli olarak geliştirmeye devam etmek istediğini belirten Henkel kiracıların ihtiyaçlarını iyi anlamanın ve çok çalışmanın kendisi için başarıya giden anahtarlar olduğunu belirtiyor.

Bu makale morfikirler.com tarafından Buisnessinsider üzerinden çevrilmiştir.

6 YORUMLAR

 1. Saçmalamayın arkadaşlar imkansız değil tabiki de ve gayet mantıklı.Yazıda da 10.000dolarla aldı demiyor zaten dikkatli okumak lazım.O kadar sermayesiyle gitmiş emlakcilik lisansı almış ve 20li yaşlarına kadar emlakçılıkla kazandıklarıyla ev almış (kredi de çektiği yazılarda var ) .Her şeye kısmet bizde yok şans bizde yok bu kadar kolay olmaz diye bok atmayın .Para kazanmak gayet kolay.

 2. Her zaman böyle şanslı olunmaz ama malum kısmet var işin içinde bazılarının üstüne iş düşer bazıları üstüne atlarda tutamaz.

 3. Henkel, 10 bin dolarlık sermaye ile 60 bin dolarlik evi nasil almis anlayamadim.. yazi yanlis cevrilmis sanirim..

  bknz; (Henkel, emlakçılık yapmak yıllardır yaz aylarında çalışarak biriktirdiği 10 bin dolarlık sermayesini kullanmaya karar vermiş ve okulunu bıraktıktan sonra sadece 8 gün gibi kısa bir sürede emlakçılık lisansını almış. 20 yaşındayken 5 odalı, kampüse yakın bir evi 60 bin dolara satın alan Henkel evin 4 odasını arkadaşlarına 300 dolara kiraya vermiş.) :///

 4. Gökhan Akgöl’ün yorumuna şiddetle katılıyorum. Bu adam her ne yaptıysa zengin olmayı başka bir yolla sağladığını düşünüyorum. Ayrıca çok önemli bir nokta da var ki şu: Bizim ülkemizde emeğin değeri yok. Yani isterseniz günde 12 saat sabahtan akşama kadar çalışın veya 5-6 saatten 2 adet farklı iş yapın hiçbirinde de emeğinizin karşılığını alamazsınız. Fakat Avrupa ülkeleri için durum bunun tam tersi. Orada emeğe değer verildiği için insanlar çalıştıklarının tam karşılıklarını kazanabiliyorlar. Bu yüzden girişimlerinde başarılı olmaları çok ta büyük sürpriz olmasa gerek. Bu riskler ancak arkasını sağlamaya dayayan kişilerin alabileceği risklerdir.

 5. Merhabalar Gökhan bey, Yaptığınız eleştiride bazı yanlış anlaşılmalar olduğunu görüyorum. 5 yıl gibi bir sürede 1 evin kira gelirinden 100 lerce ev almak bizce de mantıksız ve gerçek hayatla uyuşmuyor. Ancak makalemizde böyle bir şey zaten bulunmuyor. Mike Henkel makalemizde de belirttiğimiz gibi, Kira gelirinin yanında günde 3 farklı işte çalışmak ve banka kredisi kullanmak zorunda kalmış. Yani parasını nereden nasıl kazandığını açıklamaya çalıştık ancak yeterli olmamış olabilir. Bunun yanında Mike Henkel 100 lerce değil, 42 adet evin sahibi olmuş ancak bu bir anda olan birşey değil. Yazımızda kademe kademe gelişen ve her mülk satışında hesapların sıfırlandığı ve tekrar o hesapları doldurmak için girişimcinin yoğun çalışmak zorunda kaldığı görülüyor. Bunun yanında Mike Henkel’in bir ortaklık da kurduğundan bahsediliyor. Belki de bazı noktalarda yeterli bilgiyi verememiş olabiliriz ve daha dikkatli olmalıyız. Ayrıca siz okuyucularımız da biraz daha dikkat ederek okursa ve olumlu, olumsuz eleştirilerini sizin gibi yazmaktan çekinmezlerse Morfikirler ekibi olarak daha iyi işler başarabileceğimizi düşünüyoruz. Teşekkür ederiz.

 6. Merhaba,

  Yazıyı dikkatlice sonuna kadar okudum ama çok ciddi insanları yanıltıcı bir yaklaşımla yazılmış veya doğru çevrilmemiş bir yazı

  Neden?

  5 yıl gibi bir sürede sadece 1 evin kira gelirlerinden 100 lerce ev almak çok mantıksız ve gerçek hayatla uyuşmuyor ayrıca kişinin parasını asıl nereden kazandığı ile ilgili hiç bir bilgi verilmemiş bu şekilde hayata yeni atılan insanları yanıltmış oluyorsunuz. Bu yazı hayata yeni atılan insanlara öz güven sağlayabilir belki ama gerçek hayattan çok uzak ve uzun vade de genç arkadaşlara çok zararı olur.

  Gökhan Akgöl
  http://www.gokhanakgol.com

  İyi çalışmalar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here