Olli Sürücüsüz Elektrikli Otobüs Tanıtıldı

Olli Sürücüsüz Elektrikli Otobüs Tanıtıldı 3

Dünyanın ilk, sürücüsüz, 3 boyutlu yazıcı ile yapılmış ve elektirikli otobüsü Olli tanıtıldı

olli-surucusuz-otobus

Geçtiğimiz yıl, Local Motors adlı firma, geri dönüşüme uygun, 3 boyutlu yazıcı ile yapılmış arabasını tanıtmıştı. Çalışmalarını geliştirerek bir adım daha ileriye giden firma, 3 boyutlu yazıcı ile yapılmış, sürücüsüz ve elektrikle çalışan bir otobüs yapmayı başardı.

Olli adı verilen ve dünyada bir ilk olan otobüs, 12 kişilik yolcu kapasitesine sahip. Manevra kabiliyeti oldukça yüksek olan ve kolayca montajı yapılabilen otobüs sahip olduğu iletişim ağıyla yönlendiriliyor ve üzerinde bulunan sensörler sayesinde hiç bir yere çarpmıyor.

olli-otobus-surucusuz

Bunun yanında bir taksi gibi çalışabilen araç yolculara nereye gitmek istediklerini sorarak buna göre bir rota da belirleyebiliyor.

Hala geliştirmelerine devam edilen sürücüsüz otobüs Olli önümüzdeki günlerde Florida, Las Vegas ve Washington gibi kentlerde test sürüşlerine başlayacak. Bunun yanında aracın duyurulmasının ardından fazla bir süre geçmemesine rağmen 50 farklı şehirden araç hakkında bilgi istenmiş durumda. Bu anlamda Olli’nin yakın gelecekte Amerika’nın bir çok kentinde kullanıma sunulacağı düşünülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here