Önce hayal kurdular sonra girişimci patronlar oldular

Geleneksel el sanatlarından uzay mekiği motoru teknolojisine kadar farklı iş fırsatlarını kovaladılar kendi başarı öykülerini sıfırdan anlattılar… Girişimciyken patron olanlar, nasıl başardıklarını anlattı…Emre Mermer, Ahmet Duyar, Ebru Çerezci, Güvenç Kılıç, Mehmet Aksel, Fatih İşbecer, Tania Eskinazi Gürüşçü, Nevzat Aydın ve Özer Hıncal… Bu isimlerin ortak noktası, bir düş kurup, onu gerçeğe dönüştürmek için var güçleriyle çalışmaları. Kimi olmayanı kimi ise var olanı yeniden yorumlayıp ortaya koydular. Sonuç neredeyse üç haneli büyüme rakamları! Üstelik başarıları sadece Türkiye ile de sınırlı kalmadı. İşte girişimciyken başarıları ile yurtdışına da açılan çiçeği burnunda girişimci patronlar…


Doğru kararın sırrı tecrübe
EMRE Mermer, ODTÜ işletme eğitiminin ardından 1997’de bu sektörde faaliyetine başladı. Süt danası, toptan et tedariki, Armutlu’daki perakende mağaza ve kuru dinlendirilmiş et derken işi bir restoran zincirine kadar taşıdı. Dükkan, Türkiye’nin ilk steakhouse’unu açıp ardından geliştirdiği DükkanBurger konsepti ile Erenköy, Şaşkınbakkal, Nişantaşı, Bebek ve Alaçatı’da olmak üzere 6 şubeye ulaştı. 2007’de Endeavor Girişimcisi seçilen, sonrasında ise Endeavor Yönetim Kurulu Üyesi olan Dükkan İstanbul’un kurucusu Emre Mermer, Akşam’ın sorularını yanıtladı…

l Başarıya giden yolu tarif eder misiniz?
İyi fikir… İyi fikrin arkasında durup, inanarak çok çalışmak. Fikir basit, çözüm üreten ve yeni pazarlar yaratma üzerine odaklı olmalı. Başarılı olmak için firsatları doğru görmek önemli. Dünyadaki yenilikleri takip etmek de önemli. Başarılı bir şirket yaratmanın sırrı düzenli IK’ya yatırım yapmaktan geçiyor.

l ‘Olmazsa olmaz’lar listenizde ne var?
Kaçınılması gerekenler listesinin en başında ise kararsızlık geliyor. Ayrıca plan yapmadan, kontrolsüz ve borçlanarak büyüme yoluna gitmekten de girişimci kaçınmalı. Girişimcinin başarılı olabilmesi için, fikrini hayata geçirme cesaretinin gösteriyor olması şart. Çok sevdiğim bir söz var, ‘Doğru karar vermek, peki nasıl doğru karar vereceksin? Tecrübe ile… Tecrübeyi nasıl kazanacaksın? Yanlış kararlarla…


Emre Mermer’den 3altın öğüt!
l Kontrollü risk almaktan korkmayın.
l İnsan ilişkilerine önem verin, network’ünüzü kuvvetlendirin.
l Kararlı olun…


NASA’ya ürün geliştirdi, GE ortak olmaya geldi
Prof. Dr. Ahmet Duyar’ın NASA için yaptığı bir projeyi ilerleterek geliştirdiği ürün bugün nükleer santrallerden ABD Deniz Kuvvetleri’ndeki gemilere kadar geniş bir yelpazede kullanılıyor.
1980’li yıllarda NASA’nın ricası üzerine bugün sahibi olduğu Artesis’in patentli ürünü MCM’in başlangıcı olan araştırmanın temelini atıyor ve uzay mekiği motorlarının bozulmadan önce uyarılmasını sağlayan teknolojiyi geliştiriyor. Bugün Türkiye’de Tüpraş, Pektim, Renault, Tofaş, Ülker, Unilever, Novartis, Bayer, Çumra Şeker, Konya Şeker, Ereğli Demir Çelik, Çimsa ve İski firmalar Artesis’in müşterileri arasında yer alıyor. Artesis’in patentli ürünü MCM, ABD’de yayınlanan Control Engineering dergisi tarafından dünyanın en iyi 40 ürünü arasında seçildi. Asıl çarpıcı gelişme ise 2010 yılında yaşandı. Bu müşteri portföyü ve peşpeşe gelen ödüller, dünya devi General Electric (GE Energy), 2010’da Artesis’in hisselerinin bir kısmını satın aldı.


Geleneksel el sanatını tasarımla birleştirdi 7 senede 400 kat büyüdü
EBRU Çerezci ve Güvenç Kılıç kardeşlerin kurduğu Hiref ile Anadolu’da Osmanlı zamanından kalma el işçiliğini ve el sanatlarını canlandırmaya çalışıyor. Kardeşler, iki kişiyle başladıkları yolculuklarına bugün 22 kişilik ekipleriyle devam ediyor. 7 senede 400 kat büyüyen şirket, yaklaşık 350 el sanatçıyla birlikte çalışıyor. Yurtiçinde 7, yurtdışında 2 satış noktası olan Hiref, 2011’de Katar, Suriye ve Lübnan’da yeni mağazalar açacak. Katar Doha’nın en önemli projesi Pearl’de dünyanın en lüks markalarının bulunduğu bölümde Mart 2011’de görücüye çıkmaya hazırlanan Hiref, Ürdün Kraliçesi’nin organizatörlüğünü yaptığı Jordanian River Foundation için özel tasarımlı ürünlerde üretti.


Bankalara yazılım yaptı, Obama ‘Gel tanışalım’ dedi
GALATASARAY Lisesi’nde okurken gittiği ABD’de gördügü teknoloji devriminin Türkiye’de de yayılacağını öngören Fatih İşbecer, İTÜ’de öğrenciyken girişimciliğe soyunarak, web odaklı projeler üretmek üzere yola çıkıyor. 2000 yılında Pozitron’u kuran İşbecer, bugün Türkiye’nin en popüler mobil uygulamalarından olan İşCep ve Mobil Türk Hava Yolları projelerini hayata geçiriyor. 8 kişilik ekiple kurulan ve dört senede 9 kat büyüyen şirket, 11 banka ve THY’ye hizmet veriyor. Harvard Business School’un düzenlediği ‘Global Business Plan’ yarışmasında birinci olan İşbecer, 2009’da Barack Obama’yla tanışmak için Türkiye’den davet edilen beş girişimciden biri oldu.


Paris Hilton ve Britney Spears aldı, ürünleri 35 ülkeye yayıldı
TAKAWEA, Türk motiflerinden esinlenilmiş desenlerin kullanıldığı kıyafet ve aksesuarlar tasarlıyor. Tania Eskinazi Gürüşçü’nün başında olduğu Takawear’in tülbent bezi üzerine yaptığı dizaynlardan ürettiği kıyafetler 35 ülkede, 250 satış noktasında, lüks butiklerde ve çok katlı mağazalarda satılıyor. Firmanın ürünlerini Paris Hilton, Nicole Richie, Jessica Simpson, Ashlee Simpson, Britney Spears ve Sieanna Miller gibi isimler giydi. Takawear, 2008’de Dallas Moda Haftası’nda hazır giyim kategorisinde güncel giyim dalında tasarım ödülü de kazandı.


110 milyon dolar hacim yarattı
NEVZAT Aydın, 2000’de Silikon Vadisi’ne yakın olmak için gittiği San Francisco Üniversitesi MBA programını yarıda bırakarak, İstanbul’a döndü ve Boğaziçi Üniversitesi dalış kulübünde tanıştığı iki arkadaşı ile Yemeksepeti.com’u kurdu. Yemeksepeti.com, bugün Türkiye’de 21 şehirde faaliyet göstermekle kalmayıp, yurtdışında Rusya ve Dubai’ye de açıldı. Şirket 2010’da yüzde 40 büyüdü, Türkiye ve yurtdışında toplam 110 milyon dolarlık iş hacmine ulaştı. 2011’de yüzde 40’lık büyüme öngören şirket, Türkiye ve Kıbrıs’ta toplam 4 bine yakın üye restoranla çalışıyor ve 800 binden fazla kayıtlı kullanıcıya sahip. Her gün yaklaşık 30 bin sipariş alan Yemeksepeti.com, 120 kişiye istihdam sağlamakla kalmadı, sadece geçen yıl istihdamını yüzde 30’dan fazla artırdı. Nevzat Aydın, Nisan 2010’da ABD Başkanı Barack Obama’nın gerçekleştirdiği Girişimcilik Zirvesi’ne tüm dünyadan davet edilen 150 girişimci arasında yer aldı.


Müşteri sayısı 7 bin oldu beş yılda yüzde 1.331 büyüdü
2002 yılında iki cazip iş teklifini geri çevirip kendi şirketi Arvento’yu kuran Özer Hıncal, GPS takip sistemleri alanında faaliyet gösteriyor. Arvento sistemleriyle araçların hızları, rotaları, duraklama yaptıkları yerler, çalışma saatleri
7 gün 24 saat izlenebiliyor. Şirketler sistem sayesinde zamandan, işgücünden ve yakıttan tasarruf ediyor. Ürünleri 15 ülkede satılan Arvento ile Türkiye’de 100 binin üzerinde araç takip ediliyor. Son beş yılda yüzde 1.331, 2010’da ise yüzde 54 büyüyen şirket, Deloitte tarafından yapılan araştırmada, Türkiye’de son beş yılın en hızlı büyüyen 9’uncu IT firması oldu. Turkcell, Avea, Akbank, Algida, Sağlık Bakanlığı, Gümrük Müsteşarlığı ve Orman Genel Müdürlüğü olmak üzere Arvento’nun 7 binin üzerinde müşterisi var.


Türkiye’nin ilk aşçılık okulu kurdu, 2500 kişiyi mezun etti
MEHMET Aksel, dünyanın lider mesleki eğitim kuruluşu City&Guild’in akreditasyonuyla profesyonel aşçılık, pastacılık, barmenlik, yiyecek-içecek işletmeciliği ve servis standartları gibi başlıklarda mesleki eğiti ve uluslararası geçerlilikte diploma veren, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Türkiye’nin ilk ve tek özel profesyonel aşçılık okulunu kurarak, 6 yılda 2 bin 500’ün üzerinde mezun verdi. 2010 yılında 4 bin metrekarelik yeni kampus yatırımıyla mezun kapasitesini yılda 750’nin üzerine çıkaran Aksel, Mutfak Sanatları Akademisi ile 6 bini aşkın mutfak meraklısına amatör eğitimler de verdi. Yerli ve yabancı 60 markayla sponsorluk anlaşması olan MSA’nın 1 milyon euroluk yatırımla ilk ve tek 150 kişi kapasiteli ‘mutfak auditorium’unu da kapılarını açtı.
Aylin LÖLE – Akşam gazetesi

1 YORUM

  1. PEKİ BUARADAN MEZUN AHÇILAR NERELERDE ÖRNEK VERİLE BİLİR Mİ?

    KAÇ LİRA MAAŞ İLE İŞE BAŞLIYORLAR?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here