Online Markalaşma için 10 ipucu

Online Markalaşma için 10 ipucu
Online Markalaşma için 10 ipucu
Online Markalaşma için 10 ipucu

Bir şirketin kimliğini oluşturan markalama işlemleridir. İnternetteki şirket profiliniz aynı zamanda tüketiciler ile ilişkinizide etkilemektedir. Müşterilerinizin hafızasında düzgün bir imaj bırakmanız ise size olumlu ve karlı dönüşlerin olmasını sağlayacaktır. Rekabetçi bir ortamda yeni müşteriler bulmak artık o kadarda kolay değil bazen iyi ürün veya hizmetiniz olsa bile tasarım hatası, açılı sayfasındaki eksiklikler gibi etkenler yüzünden müşterilerinizi elden kaçırabilirsiniz. Yazımızda Markalaşmanız için 10 ipucu konusunu yayınlıyoruz bu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

1- Logo : Logonuzu kendiniz tasarlamak yerine bu işi bilen ve profesyonel olarak yapanlara danışmalısınız. Web sitenizden tutunda antetli kağıtlarınıza kadar bir çok yerde kullanacağınız Logonuz mutlaka hatırlanacak, karmaşık olmayan ve şirketinizi iyi şekilde anlatan bir özelliğe sahip olmalı.

2- Web sitesi : Web sitenizi yaptırırken kullanıcı odaklı, kurumsal kimliğinizi yansıtacak ve kolay açılabilir şekilde yaptırmaya çalışmalısınız. Yavaş açılan ve bol görsel bulunan sayfalar kullanıcıların sitenizden çabuk ayrılmasına neden olabilir. Bu yüzden lütfen amcanızın oğlu, dayınızın oğlu gibi tanıdıklarınıza değil işi bilen web ajanslarına başvurun.

3- E-Posta imzası : Profesyonel görünmek için e posta gönderirken mutlaka imza eklemelisiniz. İmzanızda logonuzun olması ve şirketinizin açıkca belirtilmesine önem göstermelisiniz. Örneğin bir satın almacı aynı anda 5 farklı firmadan fiyat teklifi isteyebilir. Bu durumda kendisine gelen maillerde imzası bulunanların farkedilme oranı daha yüksektir.

4- Sosyal Medya : Facebook, Google Play ve Twitter gibi popüler olan ve bolca içerik paylaşılan bu mecralarda ürün veya hizmetlerini tanıtmaya çalışın. Bir çok farklı müşteri edinebileceğiniz sosyal medyada spam gönderi şeklinde çok fazlaca paylaşımda da bulunmamaya dikkat edin. Sosyal medya stratejileri üzerine ya bir danışman bulun ya da bu konuda kendinizi geliştirin.

5-Sosyal Medya Butonları : İnsanların sizi online olarak bulmasını kolaylaştırın. Web Sitenizde veya maillerinizde imzalarınızın yanında sosyal medya hesaplarınızı butonlarla belirtin. Müşterilerinizin sadece işinizle değil paylaştığınız diğer konularlada ilgilenebilir bu yüzden kişisel paylaşımlarınızı şirket hesaplarınız üzerinden yapmayın.

6-Forum imzaları : Linkedin, Koniks ve Xing gibi forumlarda iş üzerine paylaşımlar ve gündemle ilgili iletiler gönderdiğiniz zaman profilinizdeki imza bölümünü mutlaka net bir şekilde oluşturun. İmza kolay ulaşılmasını sağlayacaktır ve markanıza olumlu imaj olarak geri dönecektir.

7- Online itibar yönetimi : Şirketinizin online itibarını sıkı takip etmelisiniz. Google Alert kullanarak bu işe hemen başlayabilirsiniz. Google Alert’de eklediğiniz şirket isminizle ilgili haber çıkar çıkmaz size maille bildiriliyor. Bunu aynı zamanda sektörünüzle ilgilide yapabilirsiniz. İnsanlar sizi Şikayetvar.com gibi sitelere şikayet ediyorsa mutlaka oradan kişilerin şikayetlerine çözümler sunun. Kısacası online itibarınızı arttırmaya çalışın.

8-Bloglama : Günlük gönderileriniz için mutlaka bir blog oluşturun. Blogların başarısı bazen şirketin kendi web sitesindende çok dikkat çekmektedir. Geniş kitlelere ulaşabileceğiniz bir yöntem olan bloglama işini isterseniz kendi sitenizde, istersenizde blogspot, blogcu ve wordpress gibi Blog sitelerinden yapabilirsiniz.

9- Seo : Web sitenizin arama motorlarında üst sıralara gelmesi olarak tanımlayacağımız Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) işlemlerine en azından ayda birde olsa vakit ayırın. Seo ile ilgili çalışmaları kendiniz bilmiyorsanız bu konuda bilgi sahibi olan ajanslarla çalışabilirsiniz.

10- Basın Bültenleri : Bültenler çok önemli iletişim araçlarıdır. Markanızla ilgilenen kişilere göndereceğiniz bültenleri sakın hafife almayın. Basın bültenlerinizi internette ücretli ve ücretsiz yayınlatabilirsiniz. Bu konuda kurumsalhaberler.com, basinbulteni.com, haberindeks.com gibi sitelerden basın bülteni yayınlatabilirsiniz. Ayrıca sitenize üye olan kişilerede mail ile bültenler gönderebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here