Önümüzdeki 20 yıla damga vuracak şehirler

The Boston Consulting Group, gelişmekte olan ülkelerin 500 binin üzerinde nüfusa sahip 717 kenti ve gelecek 20 yılda bu nüfusa ulaşacak 371 kentin, dönemin en büyük potansiyel pazarları olacağını açıkladı.

BCG’nin ”Yükselen Piyasa Şehirlerinde Kazanmak – Dünyanın En Büyük Fırsatları İçin Rehber (Winning in Emerging-Market Cities: A Guide to the World’s Largest Growth Opportunity)” adlı raporunda, bu dünya kentleri arasında İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’nın yanı sıra hem nüfus, hem ekonomik büyüme açısından hızla gelişen diğer kentleri Adana, Mersin, Kayseri, Konya ve Antalya da yer aldı.
Raporun sonuçlarına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 37’sinin (2.6 milyar insan) bahsi geçen gelişmekte olan kentlerde yaşadığı, 2030’da bu oranın yaklaşık yüzde 46 seviyesine gelmesinin beklendiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

”2005 yılında, dünyadaki toplam Gayri Safi Milli Hasıla büyümesinin yüzde 56’sını oluşturan gelişmekte olan kentler grubu, 2010 yılında bu payı yüzde 62’ye çıkartmış durumda.

2015 yılında küresel ekonomi büyümesinin üçte ikisi yani yüzde 67’si bu kentler tarafından oluşturulacak.

Bu kentlerdeki orta sınıf olarak adlandırılabilecek nüfus önümüzdeki 5 yıl içinde yüzde 70 oranında artacak.

Bu gelir artışı nedeniyle 2000 senesinde dünyanın toplam özel tüketim harcamalarında yüzde 8 pay alan bu kentlerin 2015 senesinde dünyadaki özel tüketim harcamalarındaki payları yüzde 30’a ulaşacak.

Analiz edilen 1000 üzeri kentte daha iyi konut, ulaşım, su, kanalizasyon ve elektrik üretim/ dağıtım beklentilerini gelişmiş ülke kentleri seviyelerine getirmek için 2030 yılına kadar 30 ile 40 trilyon Amerikan doları yatırım gerekecek.

Bu, dünyanın bahsi geçen dönemde yapacağı toplam altyapı yatırımlarının yüzde 60 ile 70’i civarına denk gelecek. Altyapı ihtiyacını en çok etkileyen kalem ise konut olacak; önümüzdeki 20 yılın toplam yatırım beklentisi yaklaşık 14 trilyon Amerikan doları.

Burada özellikle Brezilya, Çin, Hindistan ve Meksika’nın özellikle metropol dışı büyük kentleri büyüme motorları olarak göze çarpıyor. Gelişmekte olan ülke kentlerindeki müşteriler de gelişiyor.

Halen gelişmekte olan ülkelerin analiz edilen kentlerinde 610 milyon kişi internete bağlıyken 2015 yılında bu rakam 1,2 milyara ulaşacak.”

BCG İstanbul Ofisi Proje Yöneticisi Dorukhan Acar, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin kentleşmiş bir ülke olduğunu ve nüfusun yüzde 70’inin kentlerde yaşadığını belirterek, başta İstanbul olmak üzere 4 büyük kentin, toplam nüfusun yüzde 45’ine ev sahipliği yaptığını vurguladı.

Acar, ”İstanbul’u takip eden Ankara, İzmir ve Bursa’nın yanı sıra ülkemizin hem nüfus, hem ekonomik büyümesi hızlı gelişen diğer kentleri Adana, Mersin, Kayseri, Konya ve Antalya.

Bu kentlerde diğer gelişmekte olan ülke kentlerindekine benzer bir trend gözlemliyoruz. Bu benzerliği de gelişen bir orta gelir grubu, artan bireysel gelir düzeyi, büyümekte olan kentler ve bunlarla ilintili olarak gelişmesi beklenen sağlık, konut ve tüketim sektörleri şeklinde özetleyebiliriz” görüşünü bildirdi.

BCG İstanbul Ofisi Yönetici Ortağı Burak Tansan da değerlendirmesinde, bahsi geçen kentlerdeki tüketicilerin, kendi kentlerinin münhasır özellikleri, gelir seviyeleri ve mevcut kültürleri dolayısıyla gelişmiş ülke tüketicilerinden ciddi farklılıklar gösterdiklerini vurgulayarak, ”Bunun örneklerini zaten ülkemizde de sıklıkla görüyoruz.

Dolayısıyla bu kentlere yatırım yapan kurumlar, özellikle de global ölçeğe sahip kurumlar, bu kentlerdeki tüketicilerin beklenti ve ihtiyaçlarına yönelik ürün ve servisler geliştirmeliler.

Bunu da ancak yerel gerçekleri ve beklentileri kavrayarak yaparak yapabilirler. Bu perspektifle, gelişmekte olan ülkelerin kentlerine yönelik doğru stratejileri oluşturabilen şirketler önümüzdeki yeni dönemin şampiyonları olacaklar” ifadelerini kullandı.Kaynak:Sabah

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here