Orman teknikeri

Ormancılık çalışmalarının çeşitli dallarında orman mühendisi, orman yüksek mühendisi (bölge şefi, işletme şefi)veya orman endüstri mühendisi ile orman muhafaza/ağaçlandırma memuru arasında görev yapan kişidir.


GÖREVLER


-Mühendis tarafından hazırlanan ağaçlandırma, erozyon kontrolü ve mera ıslah projeleri uygulamalarını yapar,
-Mühendis tarafından hazırlanan doğal ve yapay gençleştirme, baltalık yenileme,enerji ormanı tesisi projelerini uygular,
-Mühendis tarafından hazırlanan milli park, tabiat parkı, tabiat anıtı, tabiatı koruma alanı ve orman içi dinlenme yerleri gibi alanlara yönelik çeşitli projelerde görev alır,
-Mühendis tarafından hazırlanan, orman köyleri kalkınma planları ve projeleri konusunda çalışmalara katılır,
-Mühendis tarafından hazırlanan istihsal programı çerçevesinde orman ürünleri üretimi, standardizasyonu, pazarlama ve satış çalışmalarını yürütür,
-Plan ve programların uygulanması için gerekli malzeme, ekipman ile diğer araç ve gereçlerin temini ve uygulama yerinde hazır bulundurulması konusunda mühendise yardımcı olur,
-Plan ve projelerde çalışacak elemanların niteliklerinin, sayılarının belirlenmesinde ve çalışma proğramının hazırlanmasında mühendise yardımcı olur,
-Çalışma ve uygulamaların plan ve projelere uygun olarak yürütülmesini sağlar,
-Yol yapım çalışmalarında ve mera ıslahında görev alır.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Çeşitli damgalar (usulsüz ve kaçak ağaç kesimlerinin önüne geçilebilmesi açısından hangi tür ve nitelikte ağaçların kesilebileceğinin belirlenebilmesi için)
Ormancılık mekanizasyonunda kullanılan çeşitli alet ve makineler (Riper, Tarak, Dozer, Greyder vb.),
Pusula, GPS, Şeritmetre, Altimetre, Klizimetre, Çap ölçer,
Bilgisayar, Paket programlar,
Kesim aletleri (Balta, Motorlu Testere, Tahre, Gürebi vb.)


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Orman teknikeri olmak isteyenlerin;
Fen bilimlerine (özellikle biyolojiye) ilgi duyan,
Araştırma ve gözlem yeteneği gelişmiş,
Açık havada çalışmaktan hoşlanan,
Bedence sağlıklı ve dayanıklı,
Dikkatli ve sorumluluk sahibi,
Sorumluluk alabilen ve tedbirli,
Ekip çalışmasına yatkın,
Alerjik rahatsızlığı olmayan,
Esnek çalışma saatlerine uyum gösterebilen kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Orman teknikerleri, genellikle açık alanlarda çalışırlar. Çalışma ortamları itibariyle, alerjik etmenler sıcak/soğuk ve ani ısı değişiklikleri olabilmektedir. Çalışma alanlarına bağlı olarak yaban hayvanlarının saldırısı ve usulsüz kesimlere karşı mücadele sırasında çeşitli tehlikelere maruz kalabilirler. Orman yollarının yapımı (patlayıcı, yanıcı madde vb), orman yangınları ile mücadele (trafik kazası), orman ürünü üretimi (makine kazası) sırasında da tehlike söz konusu olabilmektedir. Çalışırken orman mühendisleri, orman muhafaza memurları, operatörler, işçiler, şoförler ile çalışmayla dolaylı ilgisi bulunan orman köylüsü, muhtar vb. ile iletişim halindedir. İşin gereği olarak gece dahil tam gün çalışma söz konusu olabilir.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Orman teknikerleri; genellikle kamu sektöründe istihdam edilmekte olup, Çevre ve Orman Bakanlığı, Milli Parklar Genel Müdürlüğü ,Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü ve Orman-Köy İlişkileri Genel Müdürlüğünde çalışabilirler.Ayrıca Orman ürünleri üreten fabrikalarda ve fidan üretimi yapan firmalarda teknik personel olarak çalışabilirler.
Bu meslekte daha çok ormancılık faaliyetlerinin yoğun olduğu yerler ile ormancılığa müsait yerlerde iş bulma olanağı fazladır. Maddi imkanların elverişli olması durumunda fidan/süs bitkisi yetiştirme gibi alanlarda kendi işlerini kurabilirler..


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin Eğitimi;
Süleyman Demirel Üniversitesi (Isparta) Atabey Meslek Yüksek Okulu “Ormancılık” bölümünde verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek liselerinin Ahşap Teknolojisi, Ağaç İşleri, Ahşap Yat İnşaa, Döşemecilik, Mobilya ve Dekorasyon, Müzik Aletleri Yapımı, Bahçecilik, Çay Teknolojisi, Genel Ziraat, Makine (Tarım Meslek Lisesi), Makine-Tarım Teknolojisi, Peyzaj, Süs Bitkileri, Tarım, Tarım Teknolojisi, Zeytin Teknolojisi ve Ziraat bölümlerinden mezun olanlar “Ormancılık” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler, gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da genel liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda açık kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için, bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlık-1” (EA-1) puanı almaları gerekir.


EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.
Eğitim süresince öğrencilere; Temel Bilgi Teknolojileri, Zooloji, Genel Botanik, Toprak İlmi, Ölçme Bilgisi, Matematik, Mesleki Uygulama, Türk Dili, Yabancı Dil, Orman Botaniği, Ekoloji, Ağaçlandırma Tekniği, Silvikültürün Temel Esasları, Silvikültür Tekniği, Orman Bakımı , Fidanlık Tekniği, Orman Kadastro Bilgisi, Süs Bitkileri Yetiştiriciliği, Milli Parklar ve Doğa Turizmi, Park Bahçe ve Peyzaj Mimarisi, Ormancılıkta Yaban Hayatı, Orman Koruma, Dendrometri, İstatistik Yöntemler, Ormancılık Hukuku, Muhasebeye Giriş gibi dersler verilmektedir. Öğrenciler uygulama arazisinde teorik dersleri pratik olarak uygulayabilmektedir. Ayrıca eğitim süresi içinde kamu kuruluşları veya özel sektörde 30 iş günü staj yapılması gerekir.


MESLEKTE İLERLEME
Orman Teknikerliği, önlisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde “Orman Endüstrisi Mühendisliği, Orman Mühendisliği” lisans programlarına kontenjan dahilinde dikey geçiş yapabilirler.
Bunun yanı sıra, çalıştıkları işyerinde gösterdikleri performansa ve edindikleri bilgi ve beceriye bağlı olarak yönetim kademelerinde de görev alabilirler.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Mesleki eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. İsteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenim kredisinden yararlanabilirler. Kurumun yurtlarında barınma ihtiyaçlarını karşılayabilirler.
Vakıfların, kamu ve özel kurum ve kuruluşların sağladığı burslardan da yararlanabilirler.
Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alırlar. Ücretler kıdeme göre ve yıllık belirlenen oranlarda artış göstermektedir.
Özel sektörde ise asgari ücretten az olmamak üzere işverenle yapılan anlaşma veya sözleşmelere göre değişik miktarda ücret alabilmektedirler.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Eğitim Kurumları,
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi,
Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

2 YORUMLAR

  1. sevgili yorum zede erkan:d puan çok düşük ama cok zor bi iş ben bile oradayım artvini tercih edersen belki yardımcı olabilirim sayısal 198 alman gerekli ve artvine gitmen için yeterli olabilir beliyoruz:D:D

  2. öss den alınacak olan puanlama sistemi hiç bir adresden açıklanmamış bilginiz için teşekkürler.. birisi alınacak puan dercesini yazarsa sevinirim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here