Osmanlı Tulumbacısı’nın hedefi 85 bayi

Osmanlı Tulumbacısı'nın hedefi 85 bayi 2

Girişimci Özcan Durmaz, Osmanlı Tulumbacısı adıyla tulumba tatlısını yaygınlaştıran bir isim. Durmaz “Çikolatalı, portakallı tulumba bile ürettik. Şimdi hedefimiz Avrupa’ya açılmak” dedi.

Tulumba tatlısı… Özcan ve Orhan Durmaz kardeşlerin girişimcilik yapmayı seçtiği alan. 36 yaşındaki Özcan Durmaz’ın bu işe girmesi tatlıcı dükkanı işleten kayınpederinin rahatsızlanmasıyla olmuş. O, İstanbul doğumlu ancak İzmit’te büyümüş. Bu işe girmeden önce inşaat sektöründe çalışmış, gıdada aile işi simit kafede görev almış.

Osmanlı Tulumbacısı
Osmanlı Tulumbacısı

Tulumba tatlısı işini kısa sürede kavrayarak severek yapmaya başladığını anlatıyor, Özcan Durmaz. İşe başlama sürecini ise şöyle anlatıyor: “Yeni makinelere ihtiyacım vardı. Yeni makineleri alacağım yaşlıca biri ‘eskiden Osmanlı tulumbası vardı. Şimdilerde kimse üretmiyor’ dedi. Bu da benim rotamı yeniden gözden geçirmemi sağladı. Araştırdım ve Osmanlı Tulumbacısı adıyla üretime başladım. Tatlı kısa sürede sevildi. Daimi müşteriler üründe çeşitlilik istemeye başladı.

Çikolatalı, portakallı tulumba bile ürettim. Muazzam geri dönüşler aldım. O dönem Almanya’da yaşayan kardeşim de İzmit’e geldi. O da bana katılınca ürün çeşitliliğini iyice artırdık. Çok daha büyük bir yere taşındık. Franchise tekliflerini değerlendirmeye ve bayileşmeye başladık. Şu anda yurt genelinde 52 franchise’ımız var. Avrupa’ya açılma planları yapıyoruz.”

Her ile bir bayii…
Özcan Durmaz, girişimciliğe başlarken zorluklar yaşamalarının yanında kendilerini başarıya götüren etkenin ‘fark yaratmak’ olduğunu vurguluyor. Durmaz, “Farklı bir tat sunduk. Farklılığımızı da yeni ürünlerle sürekli kıldık. Osmanlı’daki tulumba tatlısını günümüze uyarlayıp, kendi formulümüzü çıkardık. Her şeyi organik kullandık” diye anlatıyor.

Durmaz kardeşlerin 2014 sonu hedefi ise yurt genelinde 85 bayi sayısına ulaşmak. Türkiye’nin her ilinde en az bir bayileri olsun istiyorlar. Diğer yandan da internet üzerinden de tatlı satmanın planlarını yapıyorlar.
Türkiye’de tatlı perakendesinin de büyüdüğüne değinen Durmaz, şunları söylüyor: “Artan talep sektörü büyütüyor. Bunun bize de pozitif yararı var. Sektörde en önemli sorunlardan biri ise hammadde fiyatlarındaki artış. Bu durum maliyetleri yukarılara çekiyor ve satış fiyatlarımızı stabil tutma konusunda bizi zorluyor.”

YAZILI OLMAYAN KURALLAR VAR
Her zaman etik değerlerde ticaret yaptıklarını dile getiren Durmaz, şunları söylüyor: “Hırsın esiri ve açgözlü olmadan işimizi yapmaya özen gösteriyoruz. Bize göre başarının sırrı ahlak kurallarını ve yazılmayan kuralları çiğnememekten geçiyor. Her yıl üretim maliyetlerini aşağılara çeken türlü icatlar türüyor. Biz hiçbirine tamah etmiyoruz.”

Türkler ‘şerbetli’ tatlı seviyor
Türklerin tatlı tüketim alışkanlıklarını da değerlendiren Özcan Durmaz, “Şerbetli tatlı seven bir toplumuz. Şerbetlinin payı ortalama yüzde 53. Bu payda son dönemde ciddi artış var. Tatlı yapısı itibariyle çok yenirse kilo aldırır. Ama burada önemli olan hangi malzemelerle üretildiği. Biz glikoz, mısır şurubu gibi katkı maddeleri kullanmıyoruz. Osmanlı’nın tarifine sadık kalıyoruz” diyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here