Oteller 300 bin eleman alacak

Şubat ve Mart ayında eleman alınacak. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Adnan Özsoy, turizmin temel sıkıntısının istihdam olduğunu bildirerek, ”Turizm sektörüne şubat ve mart aylarında 300 bin eleman alınacak” dedi.


Adnan Özsoy, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, turizm sektörünü oluşturan otelinden acentesine, restoranından alışveriş merkezlerine kadar bir çok işletmenin kış sezonu başında büyük oranda işçi çıkardığını belirtti. Kış sezonunda sektörün çıkardığı işçi sayısının 300 bine ulaştığını anlatan Özsoy şunları söyledi:


Kış sezonu sona ermek üzere. Şimdi turizmciyi yeni sezonda çalıştıracağı kalifiye eleman sıkıntısı bastı. Yeterince kalifiye eleman bulunamıyor. Kapanan otel ve tatil köyleri Mart ve Nisan ayı başından itibaren açılacaklar. Turizm sektörüne Şubat ve Mart aylarında 300 bin eleman alınacak.


Turizm sektöründe çalışan personelin kış aylarında 4-5 ay işsiz kalmak yerine 12 ay çalışabileceği bir işi tercih ettiğini dile getiren Özsoy şöyle devam etti:


Kış aylarında işten çıkarılan personelin bir kısmının sektöre dönmemesi, turizmde kalifiye eleman sıkıntısına neden oluyor. Kalifiye eleman sektörden kaçıyor. Bu elemanların 12 ay çalıştırılması için devletin turizmciye sadece kış aylarında vergi kolaylıkları getirmesi gerekir. Eğer bu işçiler işten çıkarılmak yerine çalışsalardı ekonomi daha canlı, turizm sektörü daha rahat olacaktır.


SADECE OTELLERDEN 200 BİN ÇALIŞAN ÇIKIYOR
Özsoy, kış aylarında en çok işçinin otellerden çıkarıldığına işaret ederek, şunları söyledi:


En büyük istihdamı oteller sağlıyor. Ancak oteller kış aylarında yeterli doluluğa ulaşamadığı için personel çıkarmak zorunda kalıyorlar. Sadece otellerden kış aylarında 200 bin çalışan çıkarılıyor. Bu çalışanların bir çoğu kalifiye eleman. Bu elemanların bir kısmı sezon açıldığında sektöre geri dönmüyor. Bu da kalifiye eleman sıkıntısına neden oluyor. Kış sezonunda kapanan oteller önümüzdeki iki ay içinde 200 bin personel alacak. Turizm sektöründe faaliyet gösteren acenteler ve diğer işletmeler de kış sezonunda işten çıkartıkları 100 bin kişiyi işe alacak. Aynı zamanda bu yıl Antalya bölgesinde 15 yeni 5 yıldızlı otel açılıyor. Bu oteller içinde en az 5 bin yeni çalışana ihtiyaç bulunuyor. Türkiye’deki turizm eğitimi veren üniversitelerden yılda bin kişi mezun oluyor. Turizm mezunlarının da ancak yüzde 15’i sektörde çalışıyor. Bu da ayrı bir sıkıntıya neden oluyor. Şimdi tüm turizm sektörü kalifiye elemanları bünyesine almak için çalışıyor.Habertürk

1 YORUM

 1. Ben bunu yıllardır söylüyorum ama duyanlar beni sendikacı mısın sen gibi gibi şeylerle yaftalıyordu.Free sistemin ne kadar kötü olduğunu 2004 yılında Kemer-Kiriş mevkinde bir otelde çalışırken müşteriye söylediğimde şeflerimden biri toplantı sırasında sistemi sorgulayacağınıza işinizi yapın demişti.

  Yani eleştiriye bile açık olmayan bir sistem için ne beklenebilir.Yaz için aldıkları personeli işten atan otel sahipleri bunun yanlış olduğunu söylüyor da neden beleş mesai yaptırdıklarını söylemiyor acaba.

  Bİr otele gittiniz bar veya restoran personeli olarak iş başvurusu yaptınız.Görüşmeye çağırdılar,Gittiniz mülakat sırasında sizi iş başı yaptırmak için bir şartları olacağından haberiniz yok tabi.
  Şartları ne mi olacak…
  -Bizimle çalışmak istiyorsanız haftada iki kere mesai yapmanız gerekecek,yapar mısınız?diye soracaklar.
  Sizde doğal olarak evet diyeceksiniz.Çünkü mesai ücretini düşerek bu cevabı vereceksiniz.Ama karşınızdaki yetkili bunun ücretini vermeyeceklerini söyleyecek.Siz ya kabul edip işe başlayacaksınız yada kendinize başka bir iş bakacaksınız.Büyük bir ihtimalle dekabul edeceksiniz.
  Yani BELEŞ MESAİ yapacaksınız.Modern köleler olarak işbaşı yaptıracaklar size.
  Benim çalıştığım otelde 550 personel çalışıyordu.Bize beleş mesai yaptırarak kaç tane personelin hakkını yiyorlardı acaba.Muhasebesi olan arkadaşlar varsın hesabını yapsın.
  Otel sahipleri şikayet ededursunlar.Çalışanlar patron sendikalarına mahkum edilsin.Mesaileri verilmesin.Lojmanlarında 10-12 kişi aynı odada kalsın.Yakamıza taktığımız bir isimlik için 5.6 € alsınlar.15dakika yemek molası versinler.Yazın güneşin altında bilmem kaç derecede suyumuz çıkana çalışalım.
  Otel sahipleri de varsın şikayet etsinler.
  Turizmi 12 aya yaymayı düşünmesinler.Ben düşünürüm bunları onlar sadece odaları doldursunlar yeter.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here