Oto galericilerin boşalttığı dükkânlar, yeni yatırımcılar için fırsat oldu

Aksaray, Bahçelievler ve Göztepe gibi İstanbul’un gözde yerleşim yerlerini yıllardır mesken edinen galeriler bir bir taşınıyor. Sadece Aksaray ve Fatih çevresinde yaklaşık 400-450 tane boş dükkân var.

İkinci el oto galerilerinin şehir dışına taşınmasını şart koşan genelge, İstanbul’un birçok semtinin ticari hayatında dönüşüm rüzgârı estiriyor. Aksaray, Bahçelievler ve Göztepe gibi İstanbul’un gözde yerleşim yerlerini yıllardır mesken edinen galeriler bir bir taşınıyor. Sadece Aksaray ve Fatih çevresinde yaklaşık 400-450 tane boş dükkân var. Bir dönem boş dükkân bulmak için hava paralarının konuşulduğu caddelerde, dükkânların fiyatları bir anda yüzde 35’e varan oranlarda düştü. Mekânların yeni sahipleri restoranlar, kafeler, tekel bayileri ve emlakçılar olmaya başladı.
17 yıldır Aksaray’da faaliyet gösteren Asya Otomotiv’in ortaklarından Muhlis Soytürk, bir yıl önceye kadar Aksaray civarında bulunan 500 galeriden geriye sadece 25-30 tane kaldığını belirtiyor.
25 yıllık dükkânını boşaltmak zorunda kalan Er-Mer Otomotiv Yetkilisi Ekrem Özbek’se uzağa taşınma yerine yeni işler peşine düşmenin planlarını yapıyor. Özbek, “Uygun bir yer bulamazsak işi bırakmayı, tekstil gibi başka bir işle uğraşmayı düşünüyoruz” açıklamasını yapıyor.

Sayı 6 bine düşecek

İkinci el araç alım satımına ve oto galerilerine yeni düzenlemeler getiriliyor. İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelgeye göre, ikamete ayrılan binaların giriş katındaki ikinci el oto galeriler görüntü kirliliği oluşturuyor. Ayrıca galerilerde sergilenen LPG’li araçlar, binada yaşayanların can ve mal güvenliği için risk taşıyor. Bu gerekçelerle 2009 yılı sonuna kadar galerilerin şehir dışında, kendilerine gösterilen yerlere taşınmaları yönünde bir karar çıkarıldı.
Yeni düzenlemelerle 10 bine varan galeri sayısının 6 bine düşmesi öngörülüyor.
Galericilerin bir kısmı Avrupa yakasında İstoç Oto Galericiler Sitesi, Oto-Center, Otomall gibi sitelerde yeni yerlerine geçmeye başladı. Bazı galerilerinse kapanma ya da farklı bir sektöre geçme yönünde kararlar aldığına dikkat çekiliyor. Bu nedenle de yeni düzenleme sonrası, yaklaşık 5 bini İstanbul’da olmak üzere Türkiye genelinde bulunan 10 bin galeri sayısının 6 bine düşmesi bekleniyor.
Galeri sahipleri, kriz döneminde çıkan kararın ciddi bir sıkıntı yarattığına dikkat çekiyorlar.
Aksaray’da bulunan Bozkurt Otomotiv’in sahibi Mehmet Bozkurt, “13 yıldır burada ticaret yapıyorum. Taşınıp da gitme lüksümüz yok. Bu ekonomik krizde, bu kararı çıkarmak zorundalar mıydı? Başka işlerimiz var, artık o işleri takip edeceğiz. Dükkânını kapatan birçok arkadaşımız da emlakçılık, tekstil veya takip işlerine yöneldi” açıklamasını yapıyor.

Semtlerin değişen yüzü
Boşalan dükkânlar emlakçıların da iş trafiğini artırdı. Dükkânlarının bir an önce kiralanması için emlakçıların kapısını aşındıran mülk sahipleri, fiyatları aşağı çekiyor. Kiraların yüzde 35’e varan oranda düştüğünü belirten Günay Emlak Danışmanlık’ın sahibi Günay Bahçeci şöyle devam ediyor: “Galericilerden boşalan çok miktarda kiralık ve satılık dükkân var. Normalde Akdeniz Caddesi’nde yer bulmak çok zordur ama şu anda durum tam tersi. Satılık fiyatları da zaten kriz olduğu için yerinde sayıyor. Galericilerden boşalan yerlerle market, restoran, pastane, kuaför gibi işletmeler ilgileniyor.”
Kale Emlak Bahçelievler’in sahibi Kemal Horoz ise eskiden galericilerle anılan caddelerin çehresinin değiştiğini söylüyor. Horoz, “İkinci el galericilerin yoğun olarak bulunduğu caddeler, Bahçelievler’de Talatpaşa, Adnan Kahveci ve Çalışlar’dı. Şu anda bu caddelerde 4-5 tane galeri kaldı. Boşalan yerleri de genelde pideci, restoran, kahvaltı salonu, şekerci, fast-food, büfe, tekel bayii vs. gibi perakende-gıda sektörü temsilcileri kiralamak için başvuruyor. Halk ve esnaf aslında galericilerin gitmesinden memnun görünüyor. Çünkü yaşadıkları yer yavaş yavaş şekil değiştirmeye başladı. Semt çarşıları, insanların rahatlıkla gezebildiği yerlere dönüşüyor” diyor.

Fırsatı gören Çorumlu firma İstanbul’da şube açtı
Yer Bahçelievler Adnan Kahveci Bulvarı… 3 ay öncesine kadar bir otomotiv firmasının bulunduğu dükkânda şu anda bir tatlıcı bulunuyor. Dükkânın yeni sahibi Çorumlu bir firma. Büyüme atağına geçen 30 yıllık Çorumlu firma, İstanbul’daki ilk şubesini Bahçelievler’de açmış. Firma sahibi Elif Cevher, “Buraya ilk geldiğimizde çok boş yer vardı. Bölgede bir dönüşümün olduğunu hissettik. Bunu bir fırsata çevirmek için harekete geçtik. Üç ay olmasına rağmen müşterilerimiz bizi hemen benimsedi. Tahmin ettiğimizin ötesinde talep alıyoruz. Müşterilerimiz, ‘Eskiden burada galerilerden bir bakkal bile bulamıyorduk. Bu dönüşümden çok mutluyuz’ diyorlar” açıklamasını yapıyor.
Dönüşüme uğrayan dükkânlardan biriyse şu anda bir kahveciye ev sahipliği yapıyor. Kahveci ilk şubesini fırsat görerek bu bölgede açmış.
Bahçelievler’deki Çalışlar ve Talat Paşa Caddeleri’ndeki hummalı dönüşümde optikçi, şekerci, büfe, tekel ve GSM bayii gibi yeni yatırımcılar dikkat çekiyor.

Genelge ne getiriyor

* İkinci el araç ticaretinin kanunla tanımlanması yapılacak.
* Bu işi yapmak isteyen galeriler, ticaret veya sanayi odasına kayıtlı olacak. Asgari metrekareleri belirlenecek ve belirli merkezlerde toplanacak.
* Galerilerde asgari sermaye şartı bulunacak ve işyeri ruhsatlarının alınması için dernek kayıtları aranacak.
* İkinci el satıcılarına küşat belgesi yerine geçen faaliyet belgesi verilecek. Böylece galeriler araç alırken, nihai tüketiciden farklı konuma gelecek.
* Araç devirlerinde satışların noterlerden alınmasıyla ilgili uzatılan süre 31.12.2009’da sona eriyor. Üçüncü bir uzatma yapılmayacak.
* Trafik Tescil Şube Müdürlükleri bölgelere göre birleştirilecek.
* Damga Vergisi ve noter harçlarından muaf tutulan firmaların aldıkları araçları envanterine kaydetmek zorunluluğu sebebiyle kayıtdışılık önlenmiş olacak.
* Yeni düzenlemelerle galeri sayısı 10 binden 6 binlere inecek. İşlemler kayıt altına alındığı için KDV ve Gelir Vergisi tahsilatı artacak.

Kaynak:Referans

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here