Oto yıkama nasıl açılır

Oto yıkama nasıl açılır ve hangi belgeler gereklidir?

Oto yıkama dükkanı açmak için öncelikle doğru bir lokasyon tercihi yapmalısınız. Bu iş eğlenceli ve getirisi yüksek bir sektördür. Sisteminizi doğru kurarak siz de bu kazançlı sektörde güzel paralar kazanabilirsiniz.

Oto yıkama
Oto yıkama

Otomobil sektörü her geçen gün daha da gelişiyor ve bu gelişme ileri ki yıllarda da hızla devam edecek gibi görünüyor. Sektörde yavaşlamalar olsa bile mevcut araçlara yıkama hizmeti verseniz dahi oto yıkama dükkanı açarak sektörde iyi paralar kazanabilmeniz mümkündür. Çünkü Türkiye’deki araç sayısı oldukça fazladır. Bu araçlara her geçen gün yenileri eklenmektedir. Özellikle son model araçların sahipleri kaliteli oto yıkama merkezlerini tercih etmektedirler. Siz de kaliteye önem vererek özellikle üst sınıf araçlara hizmet vermeyi amaçlarsanız müşteri kitleniz daha geniş olacaktır. Her çeşit araç için kaliteli hizmet sunmanız ve fiyatlar açısından da ekonomik olmanız çok sayıda müşteriyi kazanmanız anlamına gelecektir.

Sektöre giriş yaparken öncelikle ilk açılışta iyi bir imaj bırakmanız önemlidir. Çünkü bu tür sektörlerde kullanıcıların tercihleri sürekli olmaktadır. Aynı kuaför sektöründeki gibi. Erkekler nasıl ki kuaförlerini bir kere seçerek ellerinden geldiklerince aynı kuaförlere gidiyorlarsa, oto yıkama için de aynı işletmeleri tercih etmektedirler. Başlangıçta iyi bir işyeri kurabilmeniz için iyi bir planlama yapmalı, lokasyonu iyi seçmeli, çevrenizdeki işletmeleri iyi analiz etmelisiniz. Dilerseniz bayilik veren firmaları da inceleyerek kateliteli oto yıkama firmalarının bayiliğini alarak adı duyulmuş oto yıkama firmalarının isim hakkından yararlanabilirsiniz. Yazımızın devamını okuyarak oto yıkama dükkanı nasıl açılır öğrenebilirsiniz.

Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır?

Öncelikle sektörü iyi analiz etmeniz gereklidir. Daha önce bir oto yıkama dükkanı işletmiş olsanız dahi, teknolojinin gelişmesi her geçen gün her sektörde olduğu gibi oto yıkama sektöründe de yenilikler getirmektedir. Bu yenilikler sizlerin daha kaliteli hizmet vermesi için son derece önemlidir. Klasik oto yıkama hizmeti vermektense, kaliteli, tamamen teknolojik donanımla hizmet vermeniz sizleri diğer işletmelerden bir adım önde tutacaktır. Son teknolojik ürünler, trendler, sektörün ihtiyaçları, müşterilerin tercih ve önerileri, kaliteli ürünler, uygun fiyatlı makine ve ekipmanlar, kısacası sektördeki her şeyi iyi analiz ederek sektöre giriş yapabilirsiniz.

Bunun için de oto yıkama dükkanınızı açmadan önce iyi bir araştırma süreci geçirmeniz tavsiye edilir. Bunu yapmak için de sizlere önerilerimiz şunlardır:

 1. İnternet günümüzün teknolojisinin insanlara sunmuş olduğu en büyük nimetlerden birisidir. Siz de dükkan açmadan önce internet üzerinden sektörün gelişmelerini, yabancı diliniz varsa yurt dışında uygulanmaya başlamış ancak henüz ülkemize gelmemiş ürün ve hizmetleri araştırarak sektöre hızlı bir giriş yapabilirsiniz. Unutmayın ki ilk olarak uygulanmaya başlayan hizmet veren bir işyeri olursanız bu her zaman sizin avantajınıza olacaktır. Ancak bu her zaman mümkün olmayabilir. Çünkü yurtdışından ürün araştırmanız için öncelikle yabancı dilinizin olması lazım ve yeniliği ilk olarak sizin keşfetmeniz gereklidir.
 2. Sektördeki en yeni ve verimli ekipmanları ve malzemelerin neler olduğunu öğrenebilmek için sektörü sıkıca takip edin. Özellikle teknolojinin gelişmesi her geçen gün daha ekonomik, tasarruflu, çevreye duyarlı ekipman ve malzemelerin üretilmesine neden olmaktadır. Yeni gelişmelere ayak uydurmak sizleri her zaman 1 adım önde tutacaktır.
 3. Çevrenizde hizmet veren ve müşterilerin en çok tercih ettiği işletmeleri iyi analiz ederek hem işletmeniz davranışlarını analiz edebilirsiniz, hem de müşterilerin alışkanlıkları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 4. İyi bir maliyet analizi yapın. Her gider kalemini hesaplamaya çalışın. İşletmenizi açtığınızda ilk aşamada ne kadar harcamanız olacak, çalışan masrafları, ürün ve malzeme masrafları, emlak ve kira masrafları, aklınıza gelebilecek tüm masraf kalemlerini iyi hesap ederek sürpriz masraflarla karşılaşmayın.
 5. Yukarıda bahsettiğimiz gibi iyi bir analiz sonucunda yatırım maliyetinizi hesaplayın ve gerekli sermayeyi ayarladıktan sonra işyerinizi açmak için adım atın. Bunun için bankadan veya özel yatırımcılardan yardım alabilirsiniz.
 6. İşyeriniz için en iyi lokasyonu belirlemeye çalışın. Lokasyon gerçekten önemlidir. Müşterileriniz size ulaşabilir bir konumda olmanız önemlidir. Ayrıca çevre şartlarını da düşünün. Yerleşim yerlerine yakın lokasyonlar tercih edin. Özellikle insanların yoğun kullandığı yol kenarlarında tabelanızın görünür olmasına da özen gösterin. Çünkü insanlar tabelanızı görünce bir anlık refleksle araçlarını yıkatmak için size uğrayabilirler.
 7. Lokasyonu seçtikten sonra işletmeniz için geniş bir alana sahip arsa üzerine kurmanızda fayda var. Çünkü yıkanan araçların ayrı bir alanda depolanması, ofis yerleşimi, malzeme deposu ve benzer şeyler için geniş bir alana ihtiyacınız olacaktır.
 8. Bazı yerlerde oto yıkama işletmeleri için bazı prosedürler getirilmektedir. Bunun için belediyeye giderek bu tür bilgileri öğrenebilir, arsa satın almak veya kiralamak için bu bilgiyi edinin.
 9. Oto yıkama işletmesi için hangi ekipmanlar, makineler gerekli, kaliteli ekipman ve malzemelerin nasıl temin edileceği konusunda bir kere araştırma yaparak alırken kazanın. Alacağınız kaliteli ekipmanlar sizlere sonradan herhangi bir masraf çıkarmayacaktır.
 10. İşletmenizde çalıştıracağınız personeli iyi seçin. Güler yüzlü ve nazik davranan personel seçmeye özen gösterin. Ayrıca personelinizin tecrübeli olmasına ve hızlı çalışmasına özen gösterin. Çünkü bu sektörde hızlı ve kaliteli iş önemlidir.
 11. Her şeyi tamamladıktan sonra iyi bir açılış organizasyonuyla tanıtımınızı iyi yapın. Yerel site ve gazetelere reklam vererek, başlangıç promosyonları ve kampanyaları düzenleyerek müşteri kitlesi oluşturmaya çalışın.

Oto Yıkama İşletmesi Açmak İçin İpuçları

Öncelikle bulunduğunuz bölgeye iyi odaklanın. Müşterileriniz genel olarak yerel olacaktır. Yani yabancı müşterileriniz fazla olmamakla birlikte, belli bir müşteri kitlesi oluşturarak hizmet sürekliliği sağlamanız önemli. Bu hizmetleri kampanyalar yaparak müşterilerinizin belli periyotlarla gelmesini sağlayarak arttırın.

Oto Yıkama İşletmesi Açmak İçin Uyarılar

İşletmenizde ekipman ve malzemelerinize özen gösterin. Çünkü araç yıkama hizmetinde malzemelerin önemi büyüktür. Özellikle konu pahalı araçlar olunca dikkatli davranmak zorundasınız. Malzemelerin temizliğine özen göstermeniz gerekmektedir.

Oto Yıkama İşletmesi Açmak İçin Gerekenler Nelerdir?

 • İş planı yapmanız
 • Bir miktar sermaye
 • İyi bir lokasyon
 • Gerekli izinler
 • Ekipman ve malzemeler
 • Tabela, görsel ve reklam
 • Personel

Oto Yıkama Dükkanı Açma Şartları Nelerdir?

İşletmenizi otopark alanı da dahil olarak açmanız karlı bir iş olacaktır. Ancak otopark alanı dahil en az 400 m2 kapalı alan olması gerekmektedir. Bu tür işyerleri imar planlarında sanayi, ticaret veyahut Ticaret+Konut lejantında olacaktır. Müşterilerinizin beklemeleri için bekleme salonu, çalışanlar için büro ve malzeme deposu, ayrıca düşünürseniz otopark alanı olmalıdır.

İşletmedeki kirli sular ızgara yardımıyla bir güzergahta toplanmalı ve çevreye zarar vermemelidir. Ses ve gürültü yalıtımı yapılmalı, çevredeki işyerleri ve evlere zarar verilmemelidir. İşyerinde kesinlikle araç bakım ve tamiri, yedek parça satışı ve yağ değişimi yapılmamalıdır. İşyerinin yapı kullanma izin belgesi, yapı ruhsatı ve projede otopark olarak düzenlenmiş olması gerekmektedir.

Oto Yıkama Açmak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

 1. İlgili makamlara başvuru dilekçesi,
 2. Dükkan açılacak yere ait tapunuz veyahut kira sözleşmesinin aslı
 3. İşyerinin açılacağı yerin katlı olması durumunda kat mülkiyetine tabi yerler için Kat Mülkiyeti Kanunlarına uygun olarak alınmış olması gereken kat malikleri kurul kararları,
 4. Kamu mülküne kurulacaksa eğer tahsis/izin veya kira sözleşmesi,
 5. İlgili dükkana sahip ölçekli vaziyet planı,
 6. Dilekçe başvurusunu yapan kişi tarafınca doldurulmuş Gayrisıhhi Müessese Açma Ruhsatı Başvuru / Beyan Formu,
 7. Atık su giderlerinin kanalizasyona bağlanabilmesi için uygunluk ve izin belgesi,
 8. Nüfus cüzdan örneği,
 9. İtfaiye raporları.
 10. Birkaç fotoğraf.
Sponsor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here