Otomobilin Dış Bölümlerine Bor

Otomobil, Tank, Zırhlı Personel Taşıyıcıların Dış Bölümleri Bor

Firmaların ve Ülkemiz mühendislerinin üzerinde çalışıp, çeşitli sektörlere kazandırmayı amaçladığı bor madeninin yeni kullanım alanları bulundu. Bor madenini nanoteknolojiyle işleyerek çeşitli sektörlerde kullanan FHM Nanoteknoloji Akademisi Genel Müdürü Mehmet Can Arvas, Türkiye’nin bor madeni rezervlerinin büyük bir çoğunluğuna sahip olduğunu söyledi. Nano karma ve yerli kaynakları kullanarak bor madeninden son olarak alüminyum zırh elde ettiklerini belirten Arvas, ürünün çelikten 3 kat daha hafif olduğunu vurguladı. Arvas, alüminyum zırhın, savunma endüstrisine yönelik çelik yelekler, zırhlı personel taşıyıcılar, para nakil araçları, çelik miğferler, karakol gibi yüksek savunmalı binalar ve otomobillerin dış bölümlerinde kullanılabileceğini bildirdi. Otomobilin Dış Bölümlerine Bor

ÜLKEYE BÜYÜK KATMA DEĞER SAĞLAYACAK

Bor madeninin, savunma endüstrisinde de kullanılmasının ülkeye büyük katma değer sağlayacağını ifade eden Arvas, bu arada beynelmilel platformlarda Türk teknolojisine olan güvenin de tescilleneceğini anlattı.

Arvas, bor madenini 5 ila 50 nanometre arasında üretilmesinin devrim sayılacak bir çalışma olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: “Nano bor malzemeler, tabii ve katkısız özelliklerisebebiyle çok değişik sektörde kullanılır. Alüminyum zırh, dünya çapında bir yeniliktir, çelik konstrüksiyonun yerine geçebilir. Çelik yeleklerde kullanıldığında, yakın mesafalerde (5-10 metre) mermi, alüminyum zırhı delip, karşı tarafa geçemiyor. Zırhlı otomobillerde kullanıldığında da hafifliği nedeniyle daha az yakıt tüketiyor, lastik aşınmasını azaltıyor, aracın hız ve performansını artırıyor. Karakol ve dış bina savunmaları ile ilgili ise yüksek güvenlik olanağı sunuyor.”

ÜLKE DIŞINDAN 100 MİLYON DOLARLIK TALEP

Nanoteknolojiyle ele geçirilen borlu alüminyum kompozit zırhın, hafifliği, çelikten ucuz olması, rahat işlenmesi gibi avantajlarının bulunduğuna işaret eden Arvas, ülke dışından takriben 100 milyon dolarlık sipariş aldıklarını bildirdi. Arvas, talepleri karşılamak emeliyle bir takım yerli gruplarla yatırım işbirliği için müzakerelerin sürdüğünü anlattı.

TÜRK İŞ ADAMLARINA SİTEM

Türk işadamlarını yeterli ve doğru Ar-Ge yatırımı yapmadıkları ile ilgili tenkit eden Arvas, “Gelişmiş ülkeler, inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarına büyük kaynak ayırıyor. Türkiye’de ise işadamları devletten destek almadan hiçbir imalata sıcak bakmıyor. Yalnızca yabancı ülkelerden alınan distribütörlüklerle çalışmalarını sürdürüyorlar. Distribütörlükler alınarak değil, verilerek kalkınma sağlanır” değerlendirmesine bulundu.

Kaynak : Milliyet – Otomobilin Dış Bölümlerine Bor – Bor Madeni Kullanım Alanları Genişliyor

Sponsor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here