Otomotiv teknikeri

Tarımda ve karayolu taşımacığında kullanılan motorlu araçların, motor ve taşıt gövdesinin yapımı ile bakım ve onarımını yapan, otomotiv veya makine mühendisiyle işçi arasındaki iletişimi sağlayan kişidir.


GÖREVLER


Motorlu taşıt aracı üreten fabrikalarda otomotiv veya makine mühendisi tarafından planlanan işleri uygulamaya koyar,
Parçaların üretimi, birleştirilmesi (montaj), ürünün kalite yönünden kontrolü ve denenmesi aşamalarında ortaya çıkan aksaklıkların giderilmesine çalışır,
Üretim ve servis ünitelerinde kullanılan makine ve parçaların hizmete hazır durumda olması ile ilgili önlemleri alır.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Teknik resim çizim gereçleri,
Bilgisayar,
İşin yapılışı ile ilgili kullanılan tezgahlar (Torna, freze ve taşlama tezgahları ve bunların nümerik kontrollü (CNC) olan tipleri, planya, CNC işleme merkezleri, takım taşlama ve bileme tezgahları, özel makineler vb.),
Üniversal ölçü aletleri olarak da üç boyutlu ölçme cihazları vb. (Mihengir, komparator takımları, mikrometre ve kumpas, mastarlar ve işe özel gereçler).


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Otomotiv teknikeri olmak isteyenlerin;
Matematik, fizik konularına ilgili ve bu alanda başarılı,
Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen,
El ve gözü eşgüdümle kullanabilen,
Teknik konularda başarılı ve otomotiv endüstrisi konularında hoşlanan,
Teknolojiyi izleyebilen,
Dikkatli ve sorumluluk duygusuna sahip,
Başkaları ile iletişim kurabilen ve ekip çalışmasına uygun kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Otomotiv teknikerleri fabrikalarda, kirli, yağlı ve gürültülü ortamlarda çalışırlar. Çalışırken otomotiv mühendisleri, işçiler ve yöneticilerle iletişim halindedirler.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Otomotiv teknikerlerinin her türlü yerli ve yabancı kuruluşlara ait otomotiv sanayii ve yan sanayide iş bulma olanakları vardır.
Satış sonrası tamir ve bakım servislerinde çalışabilme olanağına sahip oldukları gibi, gerekli sermayesi olanlar kendi işyerlerini de açabilmektedirler. Otomotiv sektörünün en yoğun olduğu illerin başında Bursa gelmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı meslek yüksekokulların “otomotiv” ön lisans programlarında verilmektedir:


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek liselerinin; Bilgisayarlı Nümerik Kontrol (CNC), Denizcilik, Endüstriyel Mekanik, Endüstriyel Otomasyon Teknoloji, Endüstriyel Otomasyon Tek.(Mekanik/Makine), Gemi Makineleri, Hidrolik ve Pnömatik, Hidrolik ve Pnömatik Teknolojisi, İş Makineleri, İş Makineleri Bakım ve Onarım, İş Makineleri Operatörlüğü, Kalıp/ Kalıpçılık, Konfeksiyon Makineleri Bakım ve Onarım, Makine, Makine Teknolojisi, Mekatronik, Metal İşleri, Metal Teknolojisi, Metalurji, Metalurji (Demir Çelik Metalurjisi), Mikroteknik, Motorlu Araçlar Teknolojisi, Nümerik Kontrollü Makineler (CNC), Tesviye, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Elektrik, Elektrik – Elektronik, Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Elektromekanik Taşıyıcılar, Elektronik, Endüstriyel Elektronik, Gemi Elektroniği ve Haberleşme, Kontrol ve Enstrümantasyon Teknolojisi, Otomatik Kumanda, Telekomünikasyon, Tıp Elektroniği, Uçak Bakımı Teknisyenliği ve Elektroniği, Uçak Bakımı ve Elektroniği, Uçak Elektroniği, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi(Elektronik),
Motor/Motor(Benzinli)/Motor(Dizel), İş Makineleri, İş Makineleri Bakım ve Onarım, İş Makineleri Operatörlüğü,Uçak Bakım, Uçak Bakım Teknisyenliği ve Gövde Motor, Uçak Bakım Teknisyenliği ve Havayolu Teknisyenliği (Gövde Motor), Uçak Motorları, Uçak Motorları Bakım ve Onarımı, Bilgisayar
Destekli Endüstriyel Modelleme, Makine Model, Makine Ressamlığı, Model, Modelcilik bölümlerinden mezun olanlar “Otomotiv” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli “Sayısal-1 (SAY-1)” puanı almaları koşulu ile sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri taktirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.


EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak, meslek eğitimi sırasında Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nün verdiği öğrenci kredisinden yararlanılabilir.
Özel işyerlerinde çalışanlar deneyimlerine göre değişik ücret alırlar.
Kamu kurumlarında çalışanlar teknik hizmet sınıfının faydalandığı zam ve tazminatlardan yararlanırlar.


MESLEKTE İLERLEME
Otomotiv” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde,
Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Otomotiv Öğretmenliği, Uçak Gövde – Motor, Uçak Gövde – Motor Bakım, lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
Otomotiv üretimi yapanfabrikalardan, oto yan sanayinde ve satış sonrası servislerde iş hayatına atılanlar tecrübe ve yeteneğine göre kısım şefi veya servis şefi olarak da çalışabilmektedirler.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak, meslek eğitimi sırasında Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nün verdiği öğrenci kredisinden yararlanılabilir.
Özel işyerlerinde çalışanlar deneyimlerine göre değişik ücret alırlar.
Kamu kurumlarında çalışanlar teknik hizmet sınıfının faydalandığı zam ve tazminatlardan yararlanırlar.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Eğitim Kurumları,
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi,
Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here