Para Kazandıran Oyunlar: Oyun Oynayarak Para Kazanmak

Bilgisayar karşısında oyun oynayan Kadın
Oyun Oynayarak Para Kazanmak

Ek gelir elde etme telaşının arttığı bu günlerde internetin sunduğu olanaklardan maksimum derecede yararlanmak isteyenler dört bir koldan iş fikri arıyor. Para kazanmak için online anket doldurmak, freelancer olarak metin yazarlığı ya da sosyal medya yönetimi hizmeti vermek, e-ticaret siteleri aracılığı ile al sat yapmak, Youtuber olmak vb. para kazanma yolları denenirken oyun oynamayı sevenler için para kazandıran iş fikri arayışı bir hayli kolaylaşıyor.

Para kazandıran oyunlar 2018 yılında gördüğü ilgiyi görmeye devam ediyor ve netten oyun oynayarak para kazanma fikri giderek daha cazip hale geliyor. İnternetten para kazanmak her zamankinden daha keyifli olunca, birçok insan için oyun oynayarak para kazanmak için girişimlere başlamak ek gelir elde etmek için atılması gereken ilk adımlardan biri olma niteliği taşıyor.

Bu yazımızda “Para kazandıran oyunlar 2019 hangileri?”, “Para kazandıran oyunlar android işletim sisteminde var mı?”, “Netten oyun oynayarak para kazanma mümkün mü?” gibi en çok merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Siz de yazımızdaki oyunları oynamaya başlayarak bir bilgisayar, internet bağlantısı ve az biraz da deneyimle para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Oyun Oynayarak Para Kazanmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Oyun oynayarak para kazanmak isteyenlerin bu iş fikri ile ilgili detaylı araştırmalar yapmaları gerekir. Örneğin oyun oynayarak para kazandıran oyunlar temel olarak iki ayrı kategoride incelenir. Dolaylı olarak para kazandıran oyunlar ve doğrudan para kazandıran oyunlar arasından yapılacak seçimler kişinin elde ettiği geliri ve elde ettiği gelirin sürekliliğini etkileyebilir. Kimi zaman dolaylı yoldan para kazandıran oyunlar yüksek gelir elde edilmesini sağlarken bazı durumlarda doğrudan para kazandıran oyunların sunduğu karlılık ön plana çıkabilir.

Dolaylı olarak para kazandıran oyunlar mevcut oyunlarda değerli nesnelere sahip olanlar, oyun oynayarak video çekenler, e-spor alanında oyuncu olanlar ve oynanan oyunlarda iyi seviyelere gelenler için başvurulacak ilk yoldur. Bir kişi oyun alanında yeterince emek verdiyse oyun oynayarak değil oyun oynadığı için sağladığı avantajlar sayesinde para kazanma ayrıcalığını yaşayabilir.

Doğrudan para kazandıran oyunlar ise genellikle oyunlar hakkında deneyimi olsun olmasın bu iş fikri ile ek gelir elde etmek isteyen kişilerin başvurduğu bir yöntem olma özelliği taşır. Oyun oynamak, oyunları puanlamak, oyunlarda çıkan reklamları tıklamak, turnuvalara katılmak veyahut oyunda açılan videoları izlemek kişiye para kazandırabilir.

Netten oyun oynayarak para kazanmak isteyenlerin bilmesi gereken bir diğer önemli unsur da oyun oynayarak kazanılacak para miktarının birçok farklı değişkene bağlı olmasıdır. Kişinin ne kadar süre ile oyun oynadığı, o oyunda ne kadar deneyimi olduğu, oyun özelinde belirlenen kriterlerin ne kadar para kazandırdığı gibi koşullar kazanılan para miktarını değiştirebilir.

Para kazandıran bazı oyunlar oyunculardan yatırım isteyebilir ya da oyuncuların o oyunlardan para kazanabilmesi için daha öncesinde yatırım yapmış olması gerekebilir. Yatırım yalnızca spesifik özelliklerin, oyun nesnelerinin, jokerlerin vb. satın alınması olarak yorumlanmamalıdır, kişinin o oyunda yükselmek ya da değerli nesneler elde etmek için harcadığı zaman da yatırım olarak değerlendirilebilir.

Oyun oynayarak para kazanmak isteyenlere para kazandıran oyunlar hakkında detaylı bilgi vermeden önce sosyal medya platformların sunduğu para kazanma fırsatları özelinde de bilgi vermek istiyoruz.

Twitch’de Canlı Oyun Yayını Yaparak Para Kazanmak

Oyun yayıncılığı ile para kazanmanın adresi Twitch

Para kazandıran online oyunlar, oyuncuların çok ciddi rakamlar kazanmasına imkan tanıyabilir. Özellikle canlı yayın platformlarının çoğalması ile birlikte para kazandıran online oyunlar ile adı aynı zamanda anılan Twitch platformu, dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilir. Twitch platformunda yayın yapan oyuncular canlı yayınlarını izleyen kişilerden bağış adı altında gelir elde edebilirler. Her ne kadar bağış toplamak imkansıza yakın görülse de sürece girildiğinde Twitch üzerinden para kazanmanın oldukça mümkün olduğu fark edilebilir. Güzel bir oyun iyi de oynanıyorsa izleyiciler geçirdikleri keyifli zamanların karşılığı olarak oldukça bonkör olabilmektedir. Twitch aynı zamanda oyuncuların kendi markalarını kurmaları, kendi hedef kitlelerine ulaşmaları ve büyük firmalarla reklam anlaşmaları yapmaları adına da fırsat sunar. Canlı yayınları çok fazla izlenen kişiler zaman içerisinde oyun ya da teknoloji firmalarının radarına takılabilir. Influencer marketing alanına giren bu reklam anlaşmaları ile oyuncular kitlelerine kendilerine teklifle gelen firmaların ürünlerini tanıtarak markalarının ve ürünlerinin bilinirliğini arttırmaya katkı sunabilir. Bunun karşılığında da asgari ücretle çalışan kişilerin hiç yakalayamadıkları fırsatlar oyuncuların olabilir.

Youtube Kanalı Üzerinden Oyun Oynayarak Para Kazanmak

Youtube yayıncılığı üzerinden para kazanmak isteyenler için alternatif bir içerik; oyun yayıncılığı

Twitch gibi oyun oynayanlara yüksek gelir ve çeşitli bağlantı kanalları açan diğer bir platform da Youtube’dur. Youtube üzerinden kanal açmak ve bu kanalda oyun videoları paylaşmak oldukça yaygın şekilde tercih edilen bir para kazanma yöntemidir. Youtube üzerinden para kazanmak isteyen oyuncuların oyun videolarının çok izlenmesi, mümkün olduğunca çok kişi tarafından takip edilebilmesi ve takipçileri ile aralarında sıkı bir etkileşim kurulmuş olması gerekir. Bu yetilere sahip olmak ise oldukça zordur, böyle bir başarının elde edilebilmesi için yayıncının kaliteli içerikler üretmesi ve yayınlarının sürekliliğini sağlaması gerekir.

Youtube üzerinden kitlelere erişilebilecek konuma gelindiğinde ise oyun oynayarak para kazanmanın en karlı haliyle tanışmak mümkün olur. Youtube dünya genelinde en çok izlenen video paylaşım platformlarından biri olduğu için ister istemez birçok markanın gözü kulağı bu platformun hakimlerinde olur. Yayınladığı videolar yüksek etkileşim alan kişiler için oyun tanıtımları, oyun klavyesi ve Mouse tanıtımı yapmak emin olun işten bile olmayacaktır. Sadece videoları izlendiği için on binlerce TL kazanan Youtuber’lar, ek reklam anlaşmaları da yaparak oyun sektörünün karlılığını yaşayabilirler.

Para Kazandıran Oyunlar

League of Legends (LOL)

League of Legends (LOL)

Dünya genelinde en çok sevilen, sevildiği kadar da oynanan League Of Legends oyunu, en fazla para kazandıran oyunlar arasında yer alır. 27 Ekim 2009 tarihinde Riot Games tarafından piyasaya sürülen League of Legends, Defence of the Ancients örnek alınarak geliştirildiğinden piyasaya sürüldüğü ilk andan itibaren hatırı sayılır bir kitleye de sahip olmuştur. MOBA türü bir strateji oyunu olma özelliği gösteren LOL, takım çalışmasına dayanır. Kesintisiz oyun dalında BAFTA Oyun Ödülü’nü almaya hak kazanan LOL, birçok oyun severe yüksek gelir elde etme fırsatı sunar. LOL oynayarak para kazanmanın birçok farklı şekli bulunur. Kimileri oyun hesabını satar kimileri ise oyunu oynayarak nadir bulunan nesnelere sahip olarak bu nesneleri satışa çıkarır. LOL oynayarak para kazanmak istiyorsanız oyunun resmi internet sitesindeki forumlara göz gezdirebilirsiniz. Böylelikle dünya genelindeki oyuncuların LOL oynayarak nasıl para kazandığını öğrenebilir, para kazanmanızı sağlayacak stratejilerinizi çoğaltabilirsiniz.

Dota 2

Dota 2

Oyun oynayarak para kazanmak isteyen binlerce kişinin en gözde alternatiflerinden biri olan Dota 2, League of Legends benzeri bir oyundur. Oyunculara rekabet fırsatı sunan Dota 2’nin oynanabilmesi için oyuncular Steam’a ihtiyaç duyarlar. Ücretsiz oynanabilen Dota 2’den para kazanmak isteyenlerin zamanlarını bu oyuna ayırmaları gerekir. Valve’in en iddialı oyunlarından biri olan Dota 2’de oyuncular oyun oynayarak diğer oyuncuların sahip olmayı istediği kutular kazanırlar. Kutudan kutuya değişmekle birlikte ender bir kutuya sahip olmayı başaranlar bu kutuları satarak 20 dolar civarında para elde edebilirler. Daha ender kutular denk geldiğinde ise kazançlar 200 dolara çıkabilir. Bu nedenle Dota 2 oyununu oynayarak para kazanmak isteyenlerin sabırlı olması ve nadir nesneleri nasıl elde edecekleri yönünde araştırma yapmaları önerilir.

Second Life

Second Life

Para kazandıran MMORPG oyunlar arasında yer alan Second Life, The Sims severlerin beğenisini kolaylıkla kazanabilecek bir oyun olarak tanımlanır. Çinli bir oyuncunun bir milyon dolar kazanabildiği Second Life, dünya genelindeki 2 milyondan fazla oyuncunun tercihidir. İçerik oluşturma, konserler, etkinlikler, gösteriler ve gayrimenkul ticareti gibi çeşitli etkinlikleri düzenlemeyi teşvik eden Second Life oyununda her şey oyun para birimi olan Linden Dolarları üzerinden işlemektedir. Second Life oynayarak elde edilen sanal paralar gerçek paraya dönüştürülebildiği için Second Life’ı siz de para kazanmak için oynamaya başlayabilirsiniz.

Entropia Universe

Entropia Universe

Para kazandıran MMORPG oyunlarından biri de Entropia Universe’tir. Gerçek para ile yönetilebilen bu oyun diğer oyunlardan farklı olarak sadece sosyal dünyaya odaklanmaz. Gerçek oyun öğeleri barındırmaz, tamamen kurgusal bir dünyada geçer. Project Entropia Dollars yani PED adı verilen bir para biriminin kullanıldığı Entropia Universe oyununda kazanılan PED’ler doğrudan banka hesabına çekilebilir. Gerçek paraya bağımlı olan bu oyun için yeterince zaman harcandığında oyuncular netten oyun oynayarak para kazanma ayrıcalığını yaşayabilirler.

Exodus 3000

Para kazandıran oyunlar 2019 yılında ek gelir elde etmek isteyen binlerce kişinin yakın takibine giriyor. Bu oyunlar arasında Exodus 3000 oyunu da bulunuyor. Dünyanın insanlar için yaşanabilir özelliğini yitirdiği sanal bir dünyanın merkezinde genişleyen oyun Mars gezegeninde geçiyor. Mars Doları adı verilen bir para biriminin kullanıldığı oyuna ilk kayıt anında 5000 Mars doları kazanılabiliyor. Mars gezegenindeki düşmanların yok edilmesi, volkanların keşfedilmesi, harabelerin aranması vb. şekilde para kazanılabilen bu oyun oynanırken özel bir yazılımın indirilmesi de gerekmiyor. Oynadıkça kazandıran Exodus 3000’de 300 bin Mars dolarının yaklaşık 20 dolara tekabül ettiği biliniyor.

PlayesUnkown’s Battlegrounds

PlayesUnkown’s Battlegrounds

İsmi yabancı geldiyse bir de kısaltmasını söyleyelim, PUBG! Son dönemlerde ortalığı kasıp kavuran, oyun oynamayı sevmeyenlerin dahi ilgisini çekmeyi başaran PUBG para kazandıran oyunlar arasında yer alıyor. Çok oyunculu bir video oyunu olarak 2017 yılında piyasaya sürülen oyunda temel amaç hayatta kalabilmektir. Piyasaya çıktıktan 2 ay sonra dünya genelinde 4 milyon kullanıcı tarafından tercih edilmeyi başaran PUBG’nin mobil oyun versiyonları da bulunmaktadır. Para kazandıran oyunlar android ve para kazandıran oyunlar iOS aramalarında da karşımıza çıkan PUBG Brendan Greene tarafından tasarlanmış; PUBG Corporation ve Bluehole Studio tarafından geliştirilmiştir. The Game Award for Best Multiplayer Game ödülüne sahip olan PUBG’nin oyuncuları kazandıkları oyun hediyelerini Steam Pazar’da satabiliyor, oyunu canlı oynayarak yayın yapabiliyor ya da PUBG’nin gördüğü ilgiyi video çekip Youtube kanalına ekleyerek gelir elde edebiliyor.

Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike: Global Offensive

Türkiye’de ve dünyada en çok tercih edilen para kazandıran oyunlar arasında yer alan Counter Strike Global Offensive aksiyon severlerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. CS:GO başarılı bir savaş oyunu olmanın ötesinde oyuncularına rütbelerini arttırdıkları takdirde para kazanma olanağı da sunuyor. Oynadıkça kazandıran CS:GO oyununda kutular ve metalar kazanılıyor. Kazanılan kutular ve metalar ise oyunculara para kazandırabiliyor. Yatırımsız para kazandıran oyunlar arasında konumlanan CS:GO oyununda başarılı olanlar ve değerli metalar kazananlar, yalnızca kazandıkları metalardan ve kutulardan binlerce dolar gelir elde edebiliyor. Bu gelirlere erişebilmek için ise zaman ve oyun hakimiyetinin arttırılması gerekiyor.

Clash of Clans

Clash of Clans

Hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip herhangi bir akıllı cihazdan indirilerek oynanabilen Clash of Clans, mobil oyundur. Strateji geliştirmekten keyif alanların tabiri caizse bayıldığı bu popüler oyun Supercell firması tarafından piyasaya sürülmüştür. Şehir kurma oyunu olarak da bilinen Clash of Clans kurulan şehirlerin geliştirilmesine dayanır. Şehir defansı geliştirmeye, birlik savaşlarına katılmaya, kaynak yönetimi konusunda gelişmeye ve ticari zekaya dayanan Clash of Clans oynayarak para kazanabilmek için hesabın geliştirilmesi gerekiyor. Hesap yükseltildiğinde satışa sunulabiliyor ve oyun severler verdikleri emeklerin karşılığını nakit olarak alabiliyor.

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz oyunlar dolaylı olarak para kazandıran oyunlar arasında yer alır. Oyunların oynanması, oyun içi itemlerin kazanılması, hesabın yükseltilmesi gibi yöntemlerle para kazandıran bu oyunlara Clash Royale, Pokemon Go, DarkOrbit, Minecraft, Legend Online, Goley ve Boom Beach gibi alternatifler de sayılabiliyor. Oyun hesaplarının yükseltilmesi ya da oyunda kazanılan nadir nesnelerin satılması yoluyla gelir elde etmek isteyenlerin bilmesi gereken en önemli unsur bu oyunlara zaman ayrılması gerektiği olarak ön plana çıkıyor.

Dolaylı yoldan para kazandıran oyunlarda zaman en büyük yatırımdır ve hesabı güçlü olanın kazancı da o denli artar. Dolaylı para kazandıran oyunlar yüksek kazanç sunsa da oyun oynayarak doğrudan para kazandıran oyunlar hızlı ek gelir elde etmek isteyenlerin ilk tercihi olmayı sürdürür. Şimdi sıra doğrudan para kazandıran oyunlar listemizde…

Swagbucks

Swagbucks

Çevrimiçi ödüllerin kazanılabileceği bir platform olma niteliği taşıyan Swagbuks kayıtlı üyelerine web üzerinden arama yaparlarsa, anketleri yanıtlarlarsa, oyun oynarlarsa, video izlerlerse ve alışveriş yaparlarsa para kazanma fırsatı sunuyor. Ücretsiz hediye kartları kazandıran Swagbucks, Swag kodlarının bulunması ile de kullanıcılarına ek gelir elde etme olanağı tanıyor. Paypal ve hediye çekleri vererek kullanıcılarını ödüllendiren Swagbucks her 18 dolarlık birikim oluştuğunda kayıtlı kullanıcılarının kullanımına sunuyor.

Hadi

Hadi

Türkiye’nin en büyük GSM operatörü olan Turkcell tarafından geliştirilen Hadi oyunu netten para kazandıran oyunlar arasında yer alır. Gerçek kişilerle yarışılan bir bilgi yarışması özelliği taşıyan Hadi’de her oyun için bir ödül belirlenir. Gerçekleştirilen bilgi yarışması sonucu tüm sorulara doğru yanıt verenler arasında ödüller bölüştürülür.

Payday 2

Payday 2

Steam üzerinden oynanan Payday 2, gelişmiş bilgisayar ekipmanları ile oynandığı takdirde oyunculara yüksek gelir bırakabiliyor. Para kazandıran oyunlar arasında ilk sıralarda yer alan Payday 2’ye özel eşyalar oyunculara binlerce dolarlık bir gelir bırakabiliyor.

Oyna Kazan – Canlı Bilgi Yarışması

Oyna Kazan – Canlı Bilgi Yarışması

Toplumumuz bilgi yarışmalarına oldukça aşina, yıllardır televizyon kanallarında farklı formatlarda birçok bilgi yarışması milyonlarca kişi tarafından izlendi. Oyna Kazan da bu anlamda bize çok yabancı bir para kazanma yöntemi sayılmaz. Onedio tarafından geliştirilen mobil oyunda kazandıran sorulara geçilebilmesi için yarışmacıların 10 kişiye düşmesi gerekiyor. Yarışmaya katılan ve son 10 kişi arasına girmeye hak kazanan kişiler her halükarda para kazanma şansını yakalıyor. Büyük ödülü kazanmak ise bir tık daha fazla efor harcamak gerekiyor. Oyna Kazan platformundan oyun oynayarak para kazanabilmek için minimum 50 TL’lik ödül kazanmış olmak gerekiyor. Yarışmada ekstra can, çift cevap ve eleme olmak üzere üç farklı joker seçeneği bulunuyor. Yarışmada satın alma opsiyonları da bulunuyor, iddiasını göstermek isteyenler joker satın alabiliyor. Oyna Kazan oyunu hem Google Play Store hem de Apple Store platformlarından indirilebiliyor.

Pogo

Pogo

Online oyun platformları arasında yer alan POGO, oyun oynayarak para kazanmak isteyen binlerce oyuncunun uğrak adreslerinden biri olmayı sürdürüyor. Gerçek para kazandıran oyunlar arasında da konumlanan POGO’da turnuvalara katılanlar ve başarılı olanlar yüksek gelirler elde edebiliyor. Elbette daha fazla kazanmak için biraz çaba harcamak ve imkan olduğu takdirde 7 dolar tutarındaki Premium üyeliği almak gerekiyor.

İngilizce bilen tüm oyun severlerin adını duyduğu PAID GAME, 800’den fazla oyunun bulunduğu online bir oyun platformudur. Her oyunun gelir oranının farklı olduğu sitenin dili az önce de sinyalini verdiğimiz İngilizcedir. POGO platformuna benzer bir yapısı bulunan Paid Game turnuva galiplerine yüksek kazanç sağlayabilir.

Gamesville

Gamesville

Online oyun sektörünün öncüleri arasında yer alan Gamesville, oyun oynamayı seven ve oyun oynayarak para kazanmak isteyen binlerce kişinin bayıldığı bir platform olma özelliği taşıyor. Oyun oynayarak sanal para kazanılabilen Gamesville de Paid Game gibi tamamen İngilizce hizmet veren bir site. Kazanılan sanal paralar çeşitli ödeme yöntemleri ile çekilebiliyor ve sitede periyodik olarak düzenlenen turnuvalardan zaferle çıkanlar göz ardı edilemeyecek kazançlar elde edebiliyor.

Lucktastic

Lucktastic

Para kazandıran mobil oyunlar arasında yer alan Lucktastic Android ya da iOS işletim sistemlerine sahiplerine sahip cihazlardan indirilebiliyor. Lucktastic gerçek para kazandırıyor ancak bu oyunda biraz da şans faktörü devreye giriyor. Kazı kazan kartların sunulduğu sitede her bir kazı işlemi öncesi video izlenmesi gerekiyor. Video izlemekten sıkılmayan ve şansının elbet döneceğini düşünenler sabırlarının karşılığını alabiliyor.

Game Testers


Game Testers

Oynadığı oyunlarda hatalara karşı hassasiyeti olanların keyifle para kazanabilecekleri Game Tester, belli başlı oyunlarla kıyaslandığında çok para kazandırmıyor. Ancak oyun test etmeyi sevenler bu siteden yine de gelir elde edebiliyor. Oynanan ve hatası bulunan oyunlarla ilgili rapor iletildiğinde sistem kullanıcının üyelik hesabına yükleme yapıyor.

Razer Cortex

Razer Cortex

Birçok farklı oyunun bulunduğu bir platform olan Razer Cortex para kazandırmayan ancak dolaylı olarak gelir elde edilmesini sağlayan bir yapıya sahip. Oynanan tüm oyunlar için oyuncular para kazansa da kazanılanlar nakit olarak çekilemiyor. Türkçe dil desteği bulunmayan Razer Cortex’te kazanılan para puanlarla oyun bilgisayarı parçaları satın alınabiliyor. Para kazanmaya niyetli olan oyun severler bu parçaları satarak gelir elde edebiliyor.

Sonuç olarak oyun sektörü büyümeye, sektör oyuncularına da oyuncularına da para kazandırmaya devam ediyor. Para kazandıran online oyunlar 2018 yılında yaşanan furya ile birlikte her geçen dün daha çok kişi tarafından oynanıyor. Para kazandıran oyunlar Ekşi Sözlük ve forum siteleri gibi sık kullanılan platformlarda da tanıtıldığından ek gelir elde etmek isteyen oyun severlerin para kazanma yöntemleri ile ilgili farkındalıkları artıyor. Siz de oyun oynayarak para kazanmak, ek gelir elde ederken eğlenmek, vaktinizi en karlı şekilde değerlendirmek isterseniz yazımızda bahsettiğimiz para kazandıran oyunlar arasından tercihinizi yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here