Oyun teknolojisi fitness ile birleşti

5

Sağlıklı yaşamın simgesi spor salonları, yıllarca kendisinden müşteri çalan bilgisayar oyunlarıyla ittifak kurdu. Teknolojiden yararlanan spor salonları artık oyunlarla da zayıflatacak.

Futboldan tenise, bokstan kayağa kadar her türlü spor karşılaşmasını sanal ortama taşıyan bilgisayar teknolojisi sağlıklı yaşam vaat eden spor salonlarının en büyük rakipleri arasında gösteriliyor.

Bugüne kadar birbirlerinden “müşteri çalan” bilgisayar oyunları ve spor salonları yine teknolojinin azizliği sayesinde artık müttefik oluyor.

Dünyanın en büyük bilgisayar oyunu üreticilerinden Nintendo birkaç yıl önce piyasaya sunduğu Wii ile bilgisayar oyunlarının efor sarf edilerek oynanabilmesini sağlamıştı.

Nintendo, şimdi de gözünü orta yaş üstü kesime dikti. Nintendo’nun yeni oyunu Wii Fit, kullanıcının kilo ve boy kaydını alıp, yapması gereken hareketleri gösteren, zihin geliştirici egzersizler yaptıran, kırışık önleme programları sunan, yoga dersleri veren özellikleriyle, artık gençlerin yanısıra bilgisayar oyunlarına alışık olmayan orta yaş üstü kadınları bile hedef kitlesi haline getirdi.

Bu özellikleriyle adeta bir yaşam koçu haline gelen Wii Fit, sağlıklı yaşamın simgesi spor salonlarının da ilgisini çekti. Türkiye’de 3 ayda 4 bin adet satışa ulaşan Wii Fit için şimdiden fitness merkezleri sıraya girdi bile. Ürün piyasaya çıkmadan potansiyelini görüp Nintendo ile anlaşan Hillside’ın ardından Astoria, Mars Athletic Center da karar aşamasında.

“Bizim rakibimiz diğer oyunlar değil. Yurtdışı tatilleri, fitness üyelikleri, yeni alınacak bir saat…” diyen Nintendo Türkiye Genel Müdürü Hasan Çolakoğlu, Nintendo’nun kişisel gelişim, ev kadınları, aile fertleri ve çocukları hedefleyen birçok oyunu bulunduğunu, Wii Fit’in bu yelpazenin en ağır topu olduğunu belirtiyor.

İlk olarak 1 Aralık 2007’de Japonya’da piyasaya sürülen Wii Fit’in satışları, şu ana kadar 2 milyon adedi geçti. 25 Nisan 2008’de Türkiye ve Avrupa’da piyasaya sürülen Wii Fit, 21 Mayıs’ta da Amerika’da satışa sunuldu. Bugün itibarıyla Wii Fit’in dünyadaki toplam satışı 5 milyonu yakalamış durumda.


Oyun arkadaşlığından yaşam koçluğuna

Zıplayan süper kahramanlar, patlayan kristaller devrini kapatan bilgisayar oyunları, spor karşılaşmalarından sonra şimdi de her türlü lüks tüketimi sanal ortama taşıyor. Arkadaş gruplarında eğlenmek için parti ortamı yaratan, ekranla karşılıklı tenis oynamayı sağlayan, dövüştüren, dans ettirip şarkı söyleten Nintendo, kilo ve boy kaydını alan, verilmesi gereken kiloyu hesaplayan, artık zihin geliştirici egzersiz, kırışık önleme programları, yoga dersleri ve fitness reçetesiyle kullanıcının karşısına çıkıyor.

Nintendo’nun klasik bilgisayar oyunlarından olmadığına dikkat çeken Hasan Çolakoğlu, hedef kitlesinin gençlerden orta yaş üstü kadınlara doğru genişlediğini anlatıyor. Çolakoğlu’nun vurguladığı nokta, Nintendo’nun kısa sürede en fazla verimliliği hedefleyen oyun stratejisinin artık kişisel gelişim için de uygulanıyor olması. Diğer bir deyişle Nintendo artık oyun arkadaşından çok bir yaşam koçu.


Avrupa’dan önce Hillside’da

“Wii Fit şu an bireysel olarak yayılıyor. Hedefimizde ise tüm spor salonlarının bir köşesinde Wii Fit olması var” diyen Çolakoğlu’nun Türkiye’deki yıl sonu satış hedefi 15 bine ulaşmak.

Öte yandan bireysel tüketimin yanına spor salonları da Wii ile fark yaratmanın peşinde. Wii’yi bünyesine ilk katan kuruluş ise Hillside oldu. Daha İstinye Park kurulurken Hillside, bünyeleri içinde farklı kullanımlar sunacaklarını ve konseptlerine uygun olacağını düşündükleri bir Wii odası teklifiyle Çolakoğlu’nun kapısını çalmış.

Hillside üyelerinin hem Wii konsolu ve oyunlarını denemesi hem de tabii ki eğlenmelerini amaçlayan Studio Wii’nin tanıtımı daha Wii Fit piyasaya sürülmeden önce yapıldı. Yakın zamanda pek çok spor salonunda Wii Fit köşeleri olacağını vurgulayan Çolakoğlu, konsolun uygulama alanlarının da çeşitliliğine değiniyor. Aralık ayında Japonya’da piyasa sürülen Wii Fit, bugün hastanelerle bağlantı kurarak kullanıcılarının sağlık ve kilo durumunu kayda geçiriyor. Çolakoğlu bunun Türkiye’de uygulaması zor bir kullanım olduğunu belirtirken, yine de Nintendo’nun artık bir eğlence aracı olmaktan çıkmaya başladığına işaret ediyor.


Favori oyun kayak yarışı

İstinye Park’ta son açılan tesislerine Wii konsolları yerleştirerek Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Hillside, pek çok spor salonuna da yol gösteriyor. Wii Fit’i 25 Nisan’daki Avrupa lansmanından bile önce 1 Nisan tarihi itibarıyla bünyesine katan Hillside City Club-İstinye Kulüp’ün Müdürü Mehmetcan Uzun, dünyada da bu tip bir Wii stüdyosu olmadığına dikkat çekiyor. Stüdyo Wii’de bulunan Wii Fit oyun konsolu dışında tenis, boks, golf, bowling gibi oyunlarının bulunduğu Nintendo Wii konsolu da bulunuyor.

Spor, kişisel bakım, dinlence, yeme-içme ve hobi konseptlerinin altında sosyal yaşamı tamamlayan ve sinerji yaratan pek çok unsur ve yeniliği bir çatı altında topladıklarını anlatan Uzun, böyle bir ortamda Wii’yi es geçemeyeceklerini vurguluyor. Uzun, şöyle konuşuyor: “Daha önce yapılmamış bir uygulama olması nedeniyle, oyun oynarken spor yaparak kalori yakmayı sağlayan Nintendo Wii oyunlarının yer aldığı özel olarak tasarlanmış ‘Studio Wii’yi gerek üye gerekse üye olmayan misafirlerimize bir yenilik olarak kurguladık. Studio Wii, Hillside City Club-İstinye’nin konsepti ‘İçini Nasıl Doldurduğuna Bakar Zaman’ konseptine katkıda bulunuyor. Ayrıca oyunun, Hillside City Club-İstinye’de keyifli vakit geçirme süresini uzattığını düşünüyoruz.”

Wii oyunlarından en çok tenisin tercih edildiğini, Wii Fit’te favori oyunun ise kayak yarışı olduğunu anlatan Uzun, daha yeni olan bu uygulamanın şu ana kadar olumlu geri dönüşler aldığını, bundan sonra gelecek olan talebe, sektördeki yeniliklere ve gelişmelere göre diğer tesislere de Studio Wii kurabileceklerini belirtiyor.


Oyun pazarının yüzde 28’ine sahip

Yılda yüzde 25 büyüyerek 2007’de 40 milyon euroya ulaşan Türkiye oyun pazarı, Nintendo için de büyük fırsatlar vaadediyor. Hasan Çolakoğlu, “Yunanistan 11 milyon nüfuslu bir ülke ve burada 25 milyon euro yıllık satış yapıyorlar. Türkiye ise 70 milyon nüfuslu bir ülke ve bizim ciromuz 12 milyon euro. Türkiye’nin bu kıyaslamada 75 milyon euroluk bir potansiyeli olduğunu görebiliriz” sözleriyle ülkenin taşıdığı potansiyeli dile getiriyor.

Nintedo’nun Türkiye’de yakaladığı yıllık yüzde 90 büyüme de beklentileri haklı çıkarıyor. Şu an için dünya pazarında yüzde 55’lik paya sahip olan Nintendo, Türkiye’de yüzde 28 pazar payına ulaştı.

Bu yıldan itibaren Nintendo, Türkiye’de reklam çalışmalarına da hız kazandıracak. Şimdiden hedef kitlesi gereği Sex&City filminin oynadığı tüm sinemalara reklam verdiklerini anlatan Çolakoğlu, önümüzdeki yıldan itibaren TV reklamları da olacağını ifade ediyor.Kim daha fit ortaya çıkarıyor

Wii Fit paketi, Türkiye’de 219 YTL’den satışa sunuldu. Konsol, Nintendo Denge Tahtası ve Wii Fit adı verilen bir oyun CD’sinden oluşuyor.

Wii Fit ilk iş olarak kiloyu ölçerek boya göre “Vücut Kitle Endeksi”ni hesaplıyor. Denge testleriyle de yaşı hesaplayan Wii Fit, bundan sonra eğitime ve gelişmeleri takip etmeye başlıyor. Wii Fit yeni başlayanlar ya da daha çok eğlenmek isteyenler için ter atmaya yardımcı kayak, hulahop çevirmek gibi pek çok oyun içeriyor. Deneyimli fitnessçılar için ise Wii Fit, dijital eğitmen ile hareketleri gösteriyor. Wii Fit’in bağlılık yaratıcı tarafı ise rekabet hissi. Oynayan herkesin skorunu kaydeden Wii Fit, kimin daha “fit” vücudu olduğunu göstererek nispet yapıyor.


Nintendo’dan sağlık koçu da geliyor

Kişisel gelişime yönelik olarak Nintendo, yenilikçi başka oyunları da pazara sunmaya hazırlanıyor. Nabzı ölçen ve kalp ritim durumunu öğrenmeyi sağlayan, yapılan egzersizler ve yenilen yemekler konusunda tavsiyelerde bulunarak daha sağlıklı bir yaşama adım atmaya yarayan My Health Coach; yemek tarifleri ve nasıl yapıldıklarıyle ilgili zengin içeriği ile Cooking Guide gibi daha bir çok oyun, Nintendo’nun ürün yelpazesi içinde yer alıyor.

Ayrıca, şu an için özellikle iş dünyasının tercih ettiği beyinsel aktivitelerin tembelleşmesini önleyen, günlük egzersizler ile beynin daha verimli çalışmasına yardımcı olan Brain Training serisi; gözle algılama, göz refleksi gibi konularda egzersizler yaptıran Sight Training; Yoga öğreten Let’s Yoga gibi oyunlar raflardaki yerini aldı.

Nintendo Türkiye Genel Müdürü Hasan Çolakoğlu, “Artık ürünler bunlar gibi kişisel gelişime yönelik olacak. Japonya’da bu hat safhaya çıkıyor” derken, henüz tasarım aşamasında olan yüz kırışıklarına karşı eksersiz yaptıran serilerin de olduğuna dikkat çekiyor.


Apple spor salonlarına iPod ile giriyor, ilk müşteri yine Hillside

Eğlence ve sporun birleşmesiyle oluşan pazarda yer almak için Apple da Ipod kozunu oynuyor. Son olarak bilgisayarlı kondisyon ve fitness cihazları üreticisi Life Fitness ile iş birliği yapan Apple, iPod ekranını koşu bandı ekranına bağlayarak spor salonlarına girdi. Life Fitness cihazlarına eklenen iPod girişleriyle artık koşarken büyük ekranda müzik seçimi yapabilmek, dinleyebilmek, film izleyebilmek mümkün.

Life Fitness’ın Türkiye’deki ilk müşterisi ise yine spor salonlarına eğlenceyi getirmeyi kafaya koyan Hillside oldu. 26 cihazı bünyesine ekleyen Hillside Etiler dışında 4 otel ve spor salonuna toplam 100 adet kondisyon aleti verildi. (Referans)

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here