Özgeçmişte yapılan en sık hatalar

Özgeçmişte yapılan en sık hatalar

İş görüşmesine çağrılıp çağrılmayacağınızı belirleyen özgeçmiş, doğru ve yeterince detaylı yazılırsa sizi diğer adaylar arasında öne çıkartan en önemli unsur. Başvurduğunuz pozisyona ne kadar uygun olursanız olun, eğer özgeçmişinizde aşağıdaki yanlışları yapmışsanız işiniz çok zor. İşte en kritik hatalar.

Garip eposta adresi

Gönderdiğiniz özgeçmişte yazılanlar şirketin aradığı niteliklere uyuyor gibi. Ama o da ne? Şöyle bir eposta adresi: [email protected]….com. Hiç istemeyeceğiniz mesajlar verebilecek garip adresler vermeyin: [email protected]….com, [email protected]…com… İsminizle alakalı bir eposta adresi, en doğrusu.

Karışık bir özgeçmiş

Alelade bir kağıda, ayak üstü yazılmış karışık bilgiler yumağı gibi görünen özgeçmişin şansı çok az. Özgeçmişlerin çoğu ilk izlenimden dolayı elenir. Temiz mi, düzenli mi, özenilerek yazılmış mı, bakılır.

Artistik fotoğraf

Cep telefonunuzla kendinizi çektiğiniz resimler, bir eğlence mekanında arkadaşlarınızla çektirdiğiniz ve sonradan kendinizin olduğu bölümü kesip koyduğunuz fotoğraflar, garip bakışlı pozlar… Bunları arkadaşlarınıza göndermeyi tercih edin, iş başvurusuna değil. Düzgün giyimli, gülümsediğiniz bir vesikalık fotoğraf tüm artistik duruşlardan daha fazla puan toplar.

İlkokul adı

Eğitim bölümünde tüm okuduğunuz okulları yazmanız gerekmiyor. İlkokul ve anaokulu nerelerde bitirdiğiniz işveren için önemli bilgiler değil. Önemli olan, lisans ve varsa yüksek lisans-doktora.

Deneyimler

İşte en can alıcı ve de en sık hata yapılan bölüm. İş deneyimlerinin sadece neler olduğunu yazmak yeterli değil. Hangi firmada ne yaptınız? Sorumluluklarınız nelerdi? Hangi projelerde yer aldınız? Önemli olan, detaylar. Örneğin; A şirketi-Staj diye yazdınız, iyi ama ne stajı? Ofis makinelerini kullanabildiğinizi yazmak bir meziyet değil, önkoşuldur. Bunu da gözden kaçırmayın.

Referans

Uygun referansınız yok ise akademik referanslarınızı kullanın, aile bireylerinizin ya da aile dostlarınızın isimlerini değil. Şöyle düşünün: Diyelim ki işe alındınız ve referansınızdaki isimle yakın aile dostu olduğunuz ortaya çıktı. Ne yaparsınız?

1 YORUM

  1. Bir özgeçmişim yok ama hazırlamam gerektiğinde kusursuz bir şey hazırlayacağımı hisseder gibiyim. Bence bir özgeçmişte tipografi de önemli olabilir, zira satır yüksekliklerinden satır genişliklerine, font seçiminden anti-aliasing ayarlarına dek önemli bir konu olabilir diye düşünüyorum.

    Sizce bir özgeçmişte liseyi belirtmek ne denli gerekli?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here