Papağan Kuruyemiş çekirdeğin çöp sorununu bitirdi

Papağan Kuruyemiş, çekirdek paketlerinin arkasına taktığı mini çöp poşetleri sayesinde cirosunu yüzde 50 artırdı, ihracatta 20 ülkenin kapısını araladı


Papağan Kuruyemiş, Çorlu’daki fabrikasında ay çekirdeğinden, fındığa, fıstıktan kuru üzüme, yer fıstığından leblebiye dek zengin bir yelpazede paketlenmiş kuruyemiş üretiyor. Emekçioğlu Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Papağan, 40 bin metrekare açık ve 9 bin 500 metrekare kapalı alana sahip son teknoloji ile donatılan modern tesisinde Avrupa standartlarına uygun, üretim gerçekleştiriyor.


5 PATENTLİ ÜRÜNÜ VAR
Genç bir ekiple çalışmalarını sürdüren Papağan, güçlü Ar-Ge altyapısıyla sektöründe fark yaratan yeniliklere imza attı. Bunlardan en önemlisi ay çekirdeği ürününü yanında “çöp poşeti” ile sunması oldu. Firma bu konuda dünyada ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Öte yandan ürünlerin açıldıktan sonra bayatlamasını engelleyen “Keeper” uygulaması da, bir ilk olarak ve sektörde yenilikçi bir girişim olarak dikkat çekti. Firma bu fikirlerin patentlerini de aldı. Bu sayede Türkiye’deki satışları yüzde 50 artarken, Yeniliğin getirdiği başarı Türkiye ile de sınırlı kalmadı ve 20 ülkeye ihracat başladı.


YOLDAKİ ÇİFTTEN ESİNLENDİ
Firmanın başında Yönetim Kurulu Başkanı olarak Kani Emekçi bulunuyor. Yenilikçi fikirlerinin arkasında da o var. Çöp poşeti fikrine de sahil kenarında yürüyüş yapan bir çifti görerek esinleniyor. Emekçi, fikrin doğuş hikayesini şu sözlerle anlatıyor: “Sahilde yürüyüş yapan bir çifte rastladım. Ellerinde çekirdek paketleri diğer ellerinde ise çöplerini attıkları kocaman siyah bir poşet. Belli ki çevreye duyarlılar ancak rahat bir tüketim yapamıyorlar. Çünkü ellerinde iki ayrı poşet taşımak durumundalar. Kuruyemiş üreticisi olarak hem çevreye hem de çevreye duyarlı kişilere rahat bir tüketim sunma fikir bende bu şekilde doğdu.”


ÖDÜL YAĞDI
Firmanın başarısı birçok ödülü de beraberinde getirdi. Papağan bu çerçevede Tüketici Çevre Ödülü, Türk Standartları Enstitüsü 19. Altın Ambalaj Ödülü ve Tüketici Raporu Koordinasyon Merkezi tarafından Tüketiciyle Dost Altın Kalite Ödülü’ne ne layık görüldü. Öte yandan parke taşlarının arasına giren rüzgarla dağılan bu çöpleri temizlemek için insan gücü kullanmaktan başka çare yok. Özellikle sahil beldelerinde sokağa atılan çekirdek kabuğunun temizliği milyonlarca dolara mal oluyor. Bu nedenle çekirdek çitlemeyi yasaklayan yerel yöneticiler dahi var. Ancak Papağan’ın inovatif ürünü belediyeler için de çözüm oldu. Firmanın ürünlerini bazı belediyeler park ve sahillerde bedava dağıtmaya başladı.


Özel sipariş alıyor 4 kıtada 20 ülkeye satıyor
Fikrin başarısı firmaya ihracatın kapılarını sonuna kadar açtı. Özellikle Almanya, İsviçre, İngiltere ve İtalya gibi ülkelerde de ürüne yoğun talep geldi. İtalya’da bazı bürokratlar ürünün çevreye duyarlı olması nedeniyle firmaya özel anlaşmalarla siparişte bulundu. Yurtdışında yoğun ilgi gören pratik çekirdek paketleri ile 4 kıtada satış yaptıklarını söyleyen Emekçi, “Özellikle Orta Asya’daki Türk Cumhuriyetleri’nden özel ilgi var. İhracat yaptığımız diğer ülkeler arasında Avusturya, ABD, Kosova, Romanya, Arnavutluk, Macaristan, Rusya, Belarus, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan, Türkmenistan, Tacikistan dikkat çekiyor” Sabah

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here