Para Biriktirme Yöntemleri

Para Biriktirmenin Yolları
nattanan23 / pixabay

Para biriktirme motivasyonunu yakaladıysanız nadir gelen bu hisse sıkıca sarılın. İster borcunuzu kapatmak için ister daha rahat geçinebilmek için ister hayalinize ulaşmak için para biriktirmenizi sağlayacak en temel yöntemleri sizlerle paylaşacağız.

Bu süreçte zorlanabileceğinizi ve alışkanlıklarınızı değiştirirken tereddüde düşebileceğinizi bilmelisiniz, yine de eğer gerçekten kararlıysanız vazgeçmeden yolunuzda ilerlemelisiniz. “Para Nasıl Biriktirilir?” sorusunun yanıtını görmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

En Etkili Para Biriktirme Yolları

Bugüne dek size farklı başlıklar altında para biriktirmenin yolları hakkında bilgi aktardık. Ancak bu yazımızda biraz daha derine ineceğiz ve para biriktirme taktikleri haricinde felsefe değişikliğine yol açacak yöntemleri değerlendireceğiz.

Önce Feraha Çıkın

“Nasıl para biriktirilir?” diye karar kara düşünmenizin sebebi geçmiş dönem borçlarınız ise ilk hedefinizi para biriktirmek olarak değil borçlardan kurtulmak olarak belirleyin. Kafanızda binlerce tilki yerine tek bir tanesinin dolanmasının daha az yorucu olacağına emin olabilirsiniz. Borçlarınızdan kurtulmak için elbette yine para biriktirme yolları uygulamalısınız. Bunun için kredi kartı ödemelerinizi yaptıktan sonra limit düşürebilir, yalnızca sahip olduğunuz nakit kadar harcama yapabilir, ulaşım masraflarınızı azaltmak için arabanızdan vazgeçip toplu taşımayı kullanabilir, alışveriş alışkanlıklarınızı gözden geçirerek radikal bir değişim başlatabilirsiniz.

Hedefler Koyun, Amacınızı Belirleyin

Küçük birikimler zaman içerisinde büyüklerine dönüşür, bu bir kural olarak düşünülmelidir. Para biriktirme konusunda yeniyseniz aylık bazda kendinize küçük hedefler belirleyin. Birikimlerinize dokunmayın ve her ay üzerine belirlediğiniz miktardaki birikimi ekleyin. Meblağ büyüdükçe isterseniz farklı yatırım araçlarından yararlanabilir, paranızın değer kazanmasını sağlayabilirsiniz. Kendinize en uygun yatırım aracını seçmek için En İyi Yatırım Aracı Nedir? adlı makalemize göz gezdirebilirsiniz.

Maaş Zamanları Birikim Hesaplarınızın Varlığını Hatırlayın

Maaşınız yattığınızda önce borçlarınızı ödeyip sonra ihtiyaçlarınızı belirleyip kalan parayı da birikime atmak doğru bir strateji gibi görünse de değildir. Para biriktirmek için borçlarınızı ödedikten sonra birikim hesabınıza para atın. Kalan parayla ihtiyaçlarınızı şekillendirin. Tam tersi bir yol çizerseniz birikim hesabınıza atacak para miktarında ciddi bir azalma meydana gelir.

En Çok Neye Para Harcıyorsunuz?

Para biriktirme yolları anlatılırken her zaman kişisel harcamaların analizinin yapılması önerilir. Nitekim bu öneri oldukça doğru bir yaklaşımdır. İmkanınız varsa geriye dönük altı aylık harcamalarınızı gözden geçirin. En çok harcama yaptığınız kalemi belirleyin. Alışverişe mi tatile mi eğlenceye mi para harcadığınızı tespit etmeye çalışın. Sonrası ise malum, bu harcamaları dönemsel olarak azaltın.

Tatil Alternatifleri Bulun

Tatil giderleriniz peşinizi bırakmıyorsa, yurt içi veya yurt dışı tatil ücretleri bütçenizi aşıyorsa tatil anlayışınızı gözden geçirin. Sevdiklerinizle birlikte daha fazla zaman ayırabileceğiniz seçeneklere yönelebilir, bir dönem tatile gitmeyebilir ya da kamp alanlarında doğa ile iç içe keyifli zaman geçirmeyi deneyebilirsiniz. Böylece tatil bittikten sonra aylarca otel ve uçak bileti masrafları ile yüzleşmek zorunda kalmazsınız.

Evinizin Giderlerini Azaltın

Evinizin kirasını ve düzenli ödediğiniz faturalarınızı gözden geçirin. Eviniz size fazla büyükse daha küçüğüne geçmek için arayışlara başlayın. Elektrik faturalarınız çok yüksekse tasarrufa yönelin. Isınma veya iklimlendirme harcamalarınız boyunuzu aşıyorsa konforunuzdan birazcık ödün verin. Kısa bir süre yeni yaşam şeklinizin size sunduğu avantajların tadına varabilirsiniz.

Dışarda Yemek Yemek Mi? Büyük Lüks…

Dışarıda yemek yemek ya da eve yemek söylemek gibi alışkanlıklarınız varsa yemeğinizi kendiniz pişirin. Mutfakta zaman geçirirken hem stresinizden kurtulabilir hem de yemek masraflarınızı azaltabilirsiniz. Üstelik fast food yemeklerin sağlığınızda yol açtığı olumsuz etkilerden de kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here