Para kaybetmenizi önleyecek 6 önemli alışkanlık

Para kaybetme

Para kaybetmek istemiyorsanız bu 6 önemli alışkanlığı edinmelisiniz.

İster maaşlı bir çalışan isterseniz de patron olun para kaybetmek istemiyorsanız hayatınızda ki bazı şeyleri değiştirmek zorundasınız. Aşağıda bahsedeceğimiz alışkanlıkları hayatınızda uygulamaya başladığınızda hem tasarruf etmenin hem de her ay belli bir bütçeyi kenara koymanın aslında ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız.

1- Bütçenizi belirleyin

Bütçe

İşe bütçenizi belirleyerek başlayın. Hangi işe ne kadar bütçe ayırabilirsiniz, maliyeti nedir? Gibi sorulara net cevaplar kazandırıp yola öyle başlayın… Unutmayın kazanmanın anahtarı bütçe kontrolündedir. Tüm bütçenizi sadece geçinmek üzere odaklamayın ve kendinizi geliştirmek içinde bütçe ayırın. Örneğin işinizle ilgili her ay bir dergi veya kitap okuma alışkanlığı edinebilirsiniz.

2- Müsriflikten uzak durun, tutumlu davranın

Gereksiz harcamalardan , size anlık mutluluk sağlayacak müsrifliklerden uzak durun… Dışarıda yemek yeme alışkanlığınız varsa sınırlandırın, sadece bir kere kullanabileceğiniz bir kıyafeti almaktan vazgeçin… Yapacağınız küçük değişiklikler totalde size fazlasıyla katkı sağlayacaktır. İsraf konusunda kendinize sınırlamalar koyun ve kullanacağınız kadar eşya ve yiyecek alın.

3- Mutlaka bir acil durum planı yapın

Acil durum

Başınıza gelebilecek aksilikler ile ilgili kendinize bir fon oluşturun. İşinizden ayrılmanız, aracınızın arızalanması, herhangi bir hastalık durumunda bu fon sizin için büyük yarar sağlayacaktır. Önemli bir konu olan acil durum planını bir çok kimse yapmasa da bu iş için aylık gelirinizin en az yüzde 10’unu bile ayırabilirseniz bu sizin için çok iyi olacaktır. Örneğin ayda 3.000 lira maaş alıyorsanız her ay kenara acil durum bütçesi olarak 300 lira ayırmaya çalışın. bu hiç bir zor durum olmasa bile size senede 3.600 lira birikim yapmayı sağlayacaktır.

4- Hedefinizi belirleyin

Kendinize bir hedef belirleyin ve o hedef ile ilgili geleceğe yönelik mali planınızı yapın. Planlı olmak sizi her zaman bir adım daha öne taşıyacaktır. Hedef belirlemek için geçen ay ki harcamalarınızı göz önünde bulundurun. Gereksiz yapılan harcamaları önünüzdeki ay yapmamaya çalışın.

5- Kazandığınız parayı savurmayın

Para kazanma

Koca bir ay çalışıp didindiniz tabii ki harcamak sizin de hakkınız, yalnız paranız suyunu çekmeden önce harcamalarınızı dengede tutun ve birikim yapmayı unutmayın. Savurganlık ve israfa karşı önlem almak sizin ayakta durmanızı kolaylaştıracaktır.

6- Kredi kartlarınıza dikkat edin

Belki de en önemli maddelerden birisi de bu. Ay sonu kart ekstreleriniz geldiğinde şoka uğramamak için kredi kartlarınıza yüklenmeyin. Böylece boş yere faiz ödemekten kurtulur ve birikimlerinizi çoğaltmış olursunuz. Özellikle peşin alım gücünüz varsa taksitlendirme işlemleri yapmayın ve çok küçük şeyleri paranız varken kredi kartı ile almayın.

Sonuç olarak bu bahsettiğimiz maddeler üzerine çalışırsanız kazandığınız parayı çabuk kaybetmek yerine daha tasarruflu bir harcama eğilimi içine girersiniz. Unutmayın günümüzde çok para harcıyorum diyerek para koçlarına başvuran insanlar var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here