Para Kazanabileceğiniz Akıllı Telefon Uygulamaları

Para kazandıran uygulamalar hangileri? Bazı uygulamaları kullanırken para kazanmak mümkün. Akıllı telefon sahiplerinin kullanarak gerçek para kazanabileceği uygulamaları bir listede topladık.
Para Kazanabileceğiniz Akıllı Telefon Uygulamaları
14 dk
Son güncellenme: 27/12/2021
Tüm Başlıklar

Günümüzde pek çok insan gelir ya da ek gelir elde etmek için alternatif yöntemleri de değerlendirmek istiyor. Yükselen işsizlik oranları, artan enflasyon gibi nedenlere bağlı olarak insanların para kazanma ihtiyaçları artıyor. Para kazanmak için alternatif yollar arayanların aklına ise şüphesiz ki ilk olarak internet geliyor. İnternet artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan, en ufak bir bağlantı kesintisinde ne yapacağımızı bilemememize neden olan önemli bir teknolojiyken elbette para kazanmak için de başvurulabilecek kapasiteye sahip. İnternetten para kazanmak özellikle evden çalışmak isteyen pek çok insanın hayaliyken bu alanda da kötü niyetli kişilerin varlık gösterdiğini söylemeden geçmemek gerek. Eğer internetten para kazandıran uygulamalar ya da sistemler ile gelir elde etmek istiyorsanız mutlaka dahil olacağınız sistemi yakından tanımalı ve güvenilir olduğuna dair kullanıcı yorumları olduğundan emin olmalısınız aksi takdirde internetten para kazanma maceranız hiç istemeyeceğiniz bir şekilde sonlanabilir.

İnternetten Para Kazandıran Uygulamaların Çalışma Prensipleri

İnternetten para kazandıran uygulamalar kendi içlerinde kategorilere ayrılabilir. Bu uygulamalar çoğu zaman reklam platformlarından gelen içeriklerin son kullanıcıya gösterilmesini sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Bazılarında anket doldurmak, gizli müşteri olmak ya da firmaların uzaktan karşılanabilecek ihtiyaçlarını karşılamak bu uygulamalar ile para kazanma yolu açar. Bir uygulama ile para kazanıyorsanız bu ekosistemde mutlaka daha büyük bir ticari anlaşma olduğundan emin olabilirsiniz. Ücretsiz uygulamalar için sıkça söylenen, "uygulama ücretsizse, ürün kullanıcıdır" sözü bu uygulamalarda farklılaşır. Uygulamalar size para kazandırıyorsa, sizin üzerinizden gerçekten büyük para kazanıyorlar demektir. İnternetten para kazandıran uygulamaları doğrudan eleman çalıştırmanın masraflarından kurtularak online olarak yapılacak işlerin dünya genelinde binlerce hatta yüzbinlerce insana ufak parçalar halinde yaptıran şirketler olarak düşünebiliriz.

Sonsuz Bir İş Paylaşım Zinciri

Bu uygulamalar bir noktada torrent ya da blockchain sistemlerine benzerler. Bir filmi tek bir yerden indirmek istediğiniz zaman ya üyelik yapmalı ya da belirli bir ücret ödemelisiniz oysa torrent üzerinden dünyadaki diğer insanların bilgisayarlarında bulunan içerikleri kullanarak film indirmek istediğiniz zaman doğrudan bir ücret vermenize gerek kalmaz. Film indirme hızınızın artması için sizin de bilgisayarınızdaki filmleri başkalarının indirebilmesi için paylaşmanız gerekir. Bu da size doğrudan bir ücret vermeden gizli bir ödeme yapma zorunluluğu verir ama gözle görülür bir nakit çıkışı olmadığı için bu durum rahatsız edici değildir.

Kripto para madenciliğinde de benzer bir sistem mevcuttur. Kripto para transferlerinin gerçekleşmesini sağlayacak onay işlemleri kripto para madencilerinin bilgisayarları üzerinden yapılır. Bu işlemler elektrik harcaması, işlemci performansı kaybı gibi maliyetlere neden olsa da bunların hiçbirisi gözle görülür değildir üstelik madencilik yapan kişiler bu işlemleri yapmalarının karşılığında kripto para sahibi olurlar. Gözle görülür gelir ve gözle görülmeyen gider odaklı bu sistemlerde kişilerin hesaplamalarını iyi yapması uzun vadede zarar etmemeleri açısından önemlidir.

Teknoloji Şirketleri ve Para Kazandıran Uygulamaları

Yandex Tolaka

tolaka.yandex.com adresinden ulaşılabilen bu sistem, Yandex adlı arama motorunun kullanıcı deneyimini yükseltmek için yaptığı testleri ve kontrolleri kullanıcılara para kazandıracak bir sisteme dönüştürmesi ile ortaya çıkmıştır. +18 uygunsuz içeriklerin tespit edilmesi, içerik ve başlık uyumsuzluğunun bulunması gibi görevlerin yer aldığı sisteme kayıt olan kişiler gerçekleştirdikleri görevlerin türünü ve başarı oranlarına göre ödeme alırlar. Tolaka üzerinden ciddi paralar kazanmak mümkün olmasa da ayda 20-30 dolar arasında bir gelir elde etmek mümkündür.

Google Opinion Rewards

Google tarafından iOS ve Android uygulaması sunulan, kullanıcıların kısa sürede tamamlayabileceği anketlerle para kazanmasını sağlayan sistemde ciddi gelir elde etmek mümkün olmasa da sistemin arkasındaki şirketin Google olması insanlara güven veriyor. Aylık 5-10 dolar gibi bir gelir elde edilebilen uygulamadaki anketleri cevaplamak ise en fazla 1 dakika sürüyor. Toplu taşıma araçlarında ya da bekleme salonlarında vakit öldürürken internetten para kazanmanızı sağlayacak bir uygulama sunan Google, bu uygulamadan elde edilen gelirleri PayPal aracılığı ile ödüyor ya da Google Play Store hesabına bakiye olarak ekliyor.

Uygulama Marketlerinde Popüler Olan Para Kazanma Uygulamaları

Bazı uygulamalar gerçekten çok popüler. Uygulama marketlerinde yüz binlerce defa indirilmiş bu uygulamardan bir kaçını sizler için derledik.

Gerçek Hayat Görevli Para Kazandıran Uygulamalar

Bazı uygulamalar size gerçek hayatta yapacağınız görevler verir. Bir mekanın denetlenmesi, gizli müşteri olmak, bir işletmenin doğrulanması ya fotoğraf çekmek gibi. Bu tür uygulamalar ile görevleri tamamladıkça para kazanmak mümkün.

Bounty

Türkçe dil desteği de bulunan uygulama kullanıcılarının bulundukları konuma göre çeşitli görevler veriyor. Gizli müşteri olmak, fotoğraf çekmek gibi görevler içeren bu uygulama özellikle global şirketlerin mağazalarının vitrin dizaynı ve hizmet kalitesi konusunda daha kapsamlı takip yapmasına olanak sağlıyor. Bounty üzerinden alınan görevler nispeten diğer uygulamalara göre daha kapsamlı olsa da ödemeler de bu kapsama göre yüksek oluyor.

CashApp

Gerçek hayat görevlerinin yer aldığı, bilinirliği yüksek bir mobil uygulama olan CashApp ile hediye çeki ya da PayPal ile ödeme almak mümkün. Bounty uygulamasında olduğu gibi gerçek hayat bazlı görevler veren bu uygulamanın, market puanı da oldukça yüksek. Uygulama ayrıca bölgesel olarak gerçek zamanlı görev alamayan kullanıcılar için anket doldurma ya da uygulama indirme gibi para kazanma seçenekleri sunuyor.

Foap

Çektiğiniz fotoğrafların beğeni ve yorum almasından daha fazlasını elde etmenize olanak sağlayan, yoğun kullanıcı sayısı ile oldukça popüler bir uygulama olan Foap ile küresel bir içerik alışverişine dahil olmak mümkün. Uygulamanın 3 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor ve bu kullanıcılar telefonları ile çektikleri fotoğraflar üzerinden para kazanabiliyor. Sistemde özgün fotoğraf ihtiyacı olan markalar dünyanın dört bir yanından gelen fotoğrafları satın alıyor. Uygulama hem iOS hem de Android markette yer alıyor. Fotoğraf çekmeye merakı olan ve gelir elde etmek isteyen insanlar için oldukça avantajlı olan bu uygulama ile ciddi meblağlar kazanabilirsiniz.

Mobee

Konum bazlı görevler veren ve gizli müşteri mantığını yerel ajansların elinden alıp global bir pazara dönüştüren bu uygulamada eğlenceli bir şekilde para kazanmak mümkün. Uygulamada profil oluşturduktan sonra gizli müşteri olabileceğiniz görevlerin daha nokta atışı atanması için ufak bir anket doldurmak yeterli oluyor. Sonrasında ise gelen görevlere göre para kazanmak mümkün.

Field Agent

Gerçek görevli para kazandıran uygulamalardan bir tanesi de Field Agent adlı uygulama. Bu sistemde yer alan mağazaları ziyaret etmek, mağazanın dışardan fotoğrafını çekmek ya da görevde belirtilen spesifik bir ürünü fotoğraflamak para kazanmak için yeterli oluyor. Uygulama hem iOS hem de Android markette yer alıyor. Kazanılan ödemelerin PayPal'ın yanı sıra banka hesabına alınabilmesi bu uygulamanın en avantajlı özelliği.

GigWalk

Evden çıkmak, biraz yürümek ve sağlıklı yaşam için önemli bir adım atarken aynı zamanda para kazanmak isteyen kişiler için oldukça ideal bir uygulama olan GigWalk gerçek hayat görevleri veren bir uygulama. Gigwalk müşterilerinin istediklerini yerine getirerek para kazanabileceğiniz uygulamada gizli müşteri olabilir, ilan dağıtabilir ya da fotoğraf çekebilirsiniz. Uygulamada aldığınız görevin gerçekleşme süresine göre 10 dolardan başlayan oldukça tatmin edici bir gelir elde edebilirsiniz.

Ürün/Hizmet/Varlık Kiralama ya da Satma ile Para Kazandıran Uygulamalar

Kimi uygulamalar da hali hazırda çalışan bir iş ya da iş modelini internetin imkanları ile güncelliyor. Bu uygulamalar ile daha çok elinizdeki imkanları değerlendirmek mümkün. Bir yatırımınız, ticaretiniz ya da hizmetiniz yoksa bu uygulamalardan para kazanmak pek de mümkün değil.

Airbnb

Tatildeyken de para kazanmak Airbnb ile artık bir hayal değil. Dünyanın dört bir yanından yüzbinlerce insanın evini ya da evinin bir bölümünü kiralamasına olanak sağlayan sistem sayesinde pek çok insan ek gelir elde edebiliyor. Otellerin artan fiyatları ve düşen hizmet kaliteleri ile birlikte insanlar evlerini kiralayarak para kazanıyor, özellikle tatile giden ya da bir şekilde evinde kalma imkanı olmayan kişiler için etkili bir para kazanma yöntemi sunan platformda kullanıcı değerlendirmesi yapmak mümkün olduğu için sorun yaşama riski de azalıyor.

Fluid Market

Eşya kiralama platformu olarak öne çıkan bu sistemde istediğiniz her şeyi kiralayabiliyorsunuz. Kullanmadığınız matkabı, arabanızı, bisikletinizi ya da gelinliğinizi kiralayarak para kazanabileceğiniz bu uygulama varlıklarınızı başarılı bir şekilde değerlendirmenize olanak sağlıyor. Ne kadar kazanacağınız tamamen elinizdeki araçlara ve eşyalara bağlı olarak değişiyor.

Clashot

Aklınıza gelen her şeyin fotoğrafını çekin ve dünyanın dört bir yanından gelen görsel alıcılarına satış yapın. Çekilen fotoğrafın kalitesine ve özelliklerine göre ödemelerin değiştiği platformda eğer kullanıcı doğrulaması yapılır ve sisteme eklenen her fotoğraf detaylı bir şekilde açıklanırsa görsel başına 100 dolara kadar para kazanmak mümkün oluyor.

2. El Ürün Satış Uygulamaları

Bu kategoride çok sayıda uygulama seçeneği bulunuyor. Belirli bir alanda özelleşmiş uygulamaların yanı sıra aklınıza gelebilecek her şeyi satabileceğiniz uygulama seçenekleri de var. Son dönemlerde artan sıfır atık, minimalizm gibi akımlar sebebiyle özellikle kıyafetlerini ve evlerindeki fazla eşyalarını satmak isteyenlerin ilgisini çeken bu uygulamalar size kullanıcılarına ticaret yapma fırsatı veriyor.

IconZoomer

Dijitalleşen dünyada kullanıcı yorumlarının farkında olan markaların yer aldığı bu platformda her kullanıcı bir influencer olarak para kazanabiliyor. Günlük hayatta tüketilen ürünleri fotoğraflamak ve bu ürünlerle ilgili inceleme yazmak uygulamadan para kazanmanıza olanak sağlıyor. Ödemelerin sadece PayPal üzerinden yapılması ise bu uygulamanın Türkiye'deki ilgi çekiciliğini azaltıyor.

Online Görevlerin Yer Aldığı Uygulamalar

MoneyApp

Hem iOS hem de Android uygulaması bulunan ve oldukça popüler olan bir para kazandırma uygulaması. Düzenli ve etkin kullanımda aylık 50 dolara yakın para kazanmanın mümkün olduğu uygulamanın güvenilirliği de oldukça yüksek. Uygulamanın çalışma mantığı ise oldukça basit. Kullanıcıya verilen online görevlerin sonucunda ödeme yapan uygulama genellikle reklam izleme, anket doldurma ve uygulama indirme üzerinden para kazandırıyor.

Wild Wallet

Oyun indirerek ya da video içerik izleyerek internetten para kazanmanızı sağlayacak uygulama genellikle hediye kartları ile ödeme yapıyor. Dileyenler gereken limiti doldurduktan sonra PayPal hesabına çekim yapabiliyor. 

Money Machine

Uygulamada profil oluşturduktan sonra verilen dijital görevleri yerine getirerek para kazanabileceğiniz bir diğer uygulamada Money Machine. Bu sistem yine reklam izleme, uygulama indirme gibi oldukça kısa sürede yapılacak görevler sonucunda para kazanmak mümkün. Nakit ödemeler için sadece PayPal seçeneği sunan uygulama aynı zamanda çeşitli online mağazaların hediye kartları ile de ödeme yaparak kullanıcılarına alternatif bir ödeme yöntemi sunuyor.

Panel Place

Anket doldurarak para kazanmak internetten para kazanma modelleri arasında geçmişi en eskiye dayananlardan birisidir. Panel Place de sadece anket doldurarak para kazanabileceğiniz bir uygulama. Benzer anket uygulamaları ile kıyaslandığı zaman oldukça yüksek gelir elde etmeyi mümkün kılan uygulamanın oldukça kullanışlı bir tasarımı olması da onu cazip kılan bir diğer özelliği.

App Trailers

Özellikle film ve oyun tutkunlarının ilgisini çekecek bu uygulamada video izleyerek para kazanmak mümkün. Oyun ve film fragmanları, reklamlar ve müzik videoları izleyerek puan toplanan uygulamada elde ettiğiniz puanları nakitte çevirip PayPal hesabınıza alabilirsiniz. Uygulamada ilerleyen seviyelerde uygulama indirmesi yaparak da para kazanmak mümkün oluyor.

appKarma

Pek çok gencin hayalini gerçekleştiren para kazandırma uygulaması appKarma'nın milyonlarca kullanıcısı bulunuyor. Uygulama sadece oyun indirme üzerinden para kazandırmıyor. İndirme işleminden sonra oyunun belirlenen süre boyunca oynanması ya da oyunda hedef gösterilen seviyeye gelinmesi sonucunda da para kazanılıyor. Bu uygulamada kazanılan puanları hediye çekine dönüştürüp kullanmak mümkün. Xbox mağazasında ya da Amazon'da geçerli hediye çekleri alabileceğiniz sistem gerçekten oyun oynayarak para kazanmayı mümkün kılıyor.

CashApp

Anket doldurmak, ürün ya da hizmetler için kısa incelemeler yazmak bu uygulama ile para kazanmanıza sağlayacak görevlerden bazıları. İnternetten para kazandıran pek çok uygulama ile aynı prensibe sahip olan sistemde ödemelerin PayPal üzerinden yapılması, Türkiye'de yaşayan kullanıcılar için biraz olumsuz bir durum.

Big Time Cash

Oyun oynayarak para kazanmayı mümkün kılan uygulamalardan birisi olan Big Time Cash aslında reklam gelirlerini sistemine dahil olan kullanıcılar ile paylaşıyor. Pek çok para kazandıran uygulamanın temel gelir modeli olan bu yöntem sayesinde oyun oynama süresine bağlı yapılan yüksek reklam ödemelerinden pay almak mümkün oluyor.

İçerik Üreticiliği ile Para Kazandıran Uygulamalar

Youtube, Twitter ve Instagram içerik üreticiliği yaparak para kazanmayı mümkün kılan uygulamalar arasında yer alıyor. Elbette bu uygulamalardan para kazanılacağının net bir garantisi yok. Kazanılacak miktar içeriğin kalitesine, özgünlüğüne ve çekiciliğine bağlı olarak değişiyor.

Doğrudan bağış ile anlık kazanım sağlayan uygulamalar bu noktada bir tık daha öne çıkıyor. YouNow insanların canlı yayın açıp diğer insanlarla temas kurmasına olanak sağlayan bir uygulama iken sistemde yer alan bağış gönderimi ile içerik üretici belirli bir miktar para kazanabiliyor. YouNow benzeri bir diğer sistem olan Twitch de oyun yayını yapan kişilerin çeşitli bağışlar alarak para kazanmasına olanak sağlıyor.

İnternet Alışverişleri Üzerinden Para Kazandıran Uygulamalar

İnternet üzerinden alışveriş yaparken her zaman para harcamak zorunda değiliz. Doğru uygulamaları kullanarak para harcarken de harcanan paranın bir kısmını geri alarak bütçede rahatlama elde edilebilir

ShopKick

Shopkick, alışveriş sitelerinde kullanılabilecek hediye kartları ile ödeme yapan ayrıca alışveriş sürecinde kullanıcının para kazanmasına olanak sağlayan bir sistemdir. Yapılan alışverişler üzerinden komisyon alan sistem aldığı komisyonun bir kısmını kullanıcıları ile paylaşıyor.

Snap by Groupon

Groupon dünyanın dört bir yanında kullanıcılar için oldukça cazip ürün ya da hizmet alma seçenekleri sunan etkileyici bir uygulama. Snap by Dragon ise kişilerin yapacakları alışverişleri anlaşma yaptıkları kurumlara yönlendiren ve bu yönlendirmeler üzerinden para kazanmalarına olanak sağlayan bir sistem. Alışveriş yapmadan önce uygulamaya girmek, satın alınacak ürünü ya da alışveriş yapılacak mağazayı seçmek, alışverişin makbuzunu sisteme yüklemek, sonrasında ödeme almak için yapılması gerekenler arasında yer alıyor.

Ibotta

Yapılan alışverişlerin internet üzerinden ek gelir sağlamasını mümkün kılan bu uygulamada yapılması gereken çok basit. Satın alınan ürünlerin barkodlarını sisteme taratmak ve sonrasında ürünlerin gerçekten satın alındığını kanıtlamak için sisteme eklenen ürünlerin makbuzunu yüklemek gerekiyor. Bu işlem sonrasında alışverişinizin karşılığında bir miktar nakit iade alabilirsiniz.

Artiway

Online alışveriş ya da e-ticaret kavramları hayatımızın vazgeçilmeziyken bu alanda bir nevi affiliate hizmeti sunan Artiway oldukça güvenilir bir para kazandırma uygulaması. Sistemin anlaşmalı olduğu firmalardan, alışveriş yapmadan önce Artiway hesabına girmek ve bu alışveriş için sistemdeki linke tıklayarak siteye yönlenmek para kazanmak için yeterli oluyor. Sistemde yer alan her markanın farklı bir nakit iade oranı ve kampanyası bulunuyor. Bütçe düşmanı olan alışveriş alışkanlığını bu tür bir sistemle değiştirmek ise pek çok kişi açısından oldukça ekonomik bir seçenek oluyor. Türk Lirası olarak ödeme yapan platformlardan birisi olan Artiway bu özelliği ile dikkat çekmeyi başarıyor.

Ebates

Uygulamaya kayıtlı olan perakende satış platformlarından alışveriş yapanların yapılan alışveriş üzerinden belirli bir oranda nakit kazanmasını sağlayan bir platformdur Ebates. Uygulama hem iOS hem de Android marketlerde yer alıyor. Yapılan alışverişlerden ya da sisteme üye yapılan kişiler üzerinden para kazanmanın mümkün olduğu Ebates PayPal ya da hediye kartları ile ödeme yapıyor.

İnternetten Para Kazandıran Alternatif Sistemler

Kripto Para Madenciliği

Güçlü bir bilgisayarınız varsa internetten para kazanmak için kripto para madenciliği yapabilirsiniz. Madencilik yaparken herhangi bir şekilde ek bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Kripto para madenciliği yaparak para kazanma noktasında dikkat edilmesi gereken iki husus var. İlki madencilik yapılacak kripto paranın değerlenme ihtimalini detaylı bir şekilde analiz edilmesidir. Bitcoin madenciliği artık ev kullanıcıları için kârlı bir seçenek değildir. Ama her gün piyasaya çıkan pek çok kripto para birimi olduğu göz önünde bulundurulduğu zaman elbette yatırım yapmaya değecek seçeneklerin hala var olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle madenciliğini yapacağınız kripto parayı iyi seçmek orta ve uzun vadede gelirinizi belirler. Madenciliğini yapacağınız kripto parayı incelerken kullandığı teknolojiyi, girişimin arkasındaki isimleri ve piyasaya çıkış amacını incelemek uzun vadede değer kazanıp kazanmayacağını anlamak açısından önemli bir adım atmanızı sağlar. Sonrasında ise forex gibi şansın yanınızda olması gerekir.

Kripto para madenciliği yaparak internetten para kazanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise ponzi sistemler kuran dolandırıcılardır. Bu kişiler kurdukları sanal bilgisayarları kiralayarak kripto para madenciliği yapabileceğinizi iddia ederler. Başlangıçta ufak yatırımlar yaparak gerçekten ciddi miktarlarda madencilik yapan kişiler her geçen gün daha yüksek yatırımlar yapmaya başlar. Bu tür sistemlerin ortalama ömrü 2 ila 3 ay arasında değişmektedir. İçerideki kullanıcıların yatırım miktarları belirli bir seviyeye geldiğinde sistemi sunanlar ortadan kaybolurlar. Elbette bu fikri hakkıyla yerine getiren platformlarda var ama hiç kimsenin size altın tepside para sunmayacağını aklınızdan çıkarmamalısınız. Eğer bu mümkün olsaydı dünyada fakirlik, gelir adaletsizliği gibi kavramlar ortadan kalkmış olurdur. Kripto para madenciliğinden gelir elde etmek istediğiniz site size çok yüksek getirili ancak uzun vadeli bir yatırım seçeneği sunduğu zaman oradan uzaklaşmanız faydanıza olacaktır. Geri dönüş uzun vadeli olan yatırımlardan sonra sisteminin kullanıcılarını bekleyen tek şey başarılı bir vur kaç hamlesidir.  

PTC (Paid to Click)

Pek çok mobil uygulamada da kullanılan ve PTC olarak adlandırılan bu sistem aslında kullanıcılara gösterilen reklamlar üzerinden para kazandıran bir sistemdir. Sistemin çalışma prensibi ise dijital reklam anlaşması yapan reklam serverlarının, anlaşma şartlarını yerine getirecek veriler elde etmesini sağlamak için dünyanın dört bir yanındaki internet kullanıcıları ile iş birliği yapmasıdır. Reklam gösterimi başına alınan ücretin bir kısmının sistemdeki kullanıcılara aktarılması ile çalışan bu uygulamalarda dikkat edilmesi gereken nokta sistemin kullanıcıdan para talep etmesidir. Örnek vermek gerekirse sisteme üye olan standart bir kullanıcı reklam tıklama başına 0,1 krş. ödeme alıyor. Sistem eğer 10.000 TL yatırım yaparsa reklam tıklama başına 0,8 krş. alacağını söylüyor. Bu noktada basit bir hesapla 10.000 TL'nin yaklaşık 12.000 reklam tıklamasında kendini kurtaracağı ve sonrasında kâr getireceği düşünülse de aslında o kâr hiç gelmeyebiliyor, yatırım boşa gidiyor üstelik siz 12.000 tıklama yaparken sistemin reklam gelirlerini de başarılı bir şekilde arttırmış ve sisteme farklı bir şekilde daha para kazandırmış oluyorsunuz.

Ponzi Platformlara Dikkat

Ülkemizde saadet zinciri olarak da bilinen bu sistem 1920 yılında Amerika'da İtalyan asıllı Charles Ponzi tarafından yapılan büyük  dolandırıcılık sonrasında adını almıştır. Bu tekniğin temelinde sisteme dahil olan kullanıcıların yatırımları belirli bir döngü ile gelir ödemelerinde kullanılır. Gelir elde eden kullanıcıların sisteme olan inancı artar ve daha fazla yatırım yapmaya başlarlar. Bir noktadan sonra sistem hedeflediği miktarı topladığı zaman ortadan kalkar ve yatırımcılar hüsrana uğrar.

Charles Ponzi'nin uyguladığı sistem günümüzdeki sistemlere kıyaslandığında oldukça basit kalsa da etkili olduğu konusunda şüphe yoktur. Charles Ponzi'nin kurduğu sistemin basit işleyişi insanlardan yüksek faizli geri ödeme şartı ile yatırım için para almaktır. Örnek vermek gerekirse bir kişiden 1 ay içerisinde %30 faizle geri ödeme yapılacağına dair para alınır, bu şekilde birkaç kişi daha bulunur. İlk borç alınan kişiye gerçekten de %30 faizle birlikte ödeme yapılır. Elbette kısa sürede yüksek kazanç getiren bu yatırımdan kimse çıkmak istemeyeceği için borç veren kişi paranın tekrar sisteme girmesinde ısrar eder. Aynı teknikle yatırım amaçlı borç alınan herkese geri ödeme söz verildiği şekilde yapılır ve kısa vadede yüksek kazancın çekiliği sayesinde insanlardan daha çok para toplanır. Bu sistemin çöküşü genellikle bir noktadan sonra gelen yatırımların yüksek gelir vaatlerini göstermelik bile olsa ödeyememekle başlar. Bu noktaya gelen dolandırıcı sistemdeki tüm paralarla birlikte ortadan kaybolur.

Ponzi platformlar günümüzde de hala varlıklarını sürdürmektedirler. Bu platformlara üye olanlar başlangıçta ilgilerini çekmeye yarayacak kadar gelir elde ederler. Bu sisteme dahil olan üye için iştah açan bir durumdur ve yatırımlar artar. Kişi çevresindekileri de elde ettiği geliri kanıtlayarak sisteme dahil eder. Dahil olmak istediğiniz bir para kazandırma sisteminin dolandırıcı olup olmadığını ilk bakışta anlama ihtimaliniz vardır. Eğer ufak bir yatırımlar ciddi geri dönüşler vadeden bir sistemle karşı karşıyaysanız kısa süre içerisinde dolandırılmanız kaçınılmazdır. Ponzi sistemlerin işleyişini yakından izleyen bazı kişiler de bu sistemlerin kuruluş ve güven sağlama süreçlerinde belirli bir miktar para kazandıktan sonra sistemden çıkaracak gelir elde ederler. Bu ponzi sistemlerinden para kazanmak için kullanılabilecek en akıllı yöntem olsa da yine de büyük riskler taşıdığı unutulmamalıdır.

Ponzi platformları son dönemlerde kripto para madenciliği üzerinden insanları dolandırsa da reklam tıklama, video izleme, uygulama ya da oyun download etme, anket doldurma ya da oyun oynama gibi farklı etkinliklerle de dolandırıcılık yapmaktadırlar. Yakın zamanda ülkemizde ciddi bir dolandırıcılık örneği olan Çiftlik Bank mobil bir oyun üzerinden binlerce insanı dolandırmayı başarmış bir girişimdir. Para kazandıran uygulamalar hangileri? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.