Part time işlerde artış

İngiltere’de kasım ayında işsizlik bir önceki döneme göre azaldı. İstihdam artışına nedene olarak part-time işlerde çalışan sayısının artması gösteriliyor.


İngiltere’de işsiz sayısı 2,46 milyona geriledi. Ulusal İstatistik Bürosunun açıkladığı verilere göre, kasım ayında sona eren üç ayda işsiz sayısı bir önceki üç aya göre 7 bin azalarak, 2,46 milyon kişiye düştü. Böylece, İngiltere’de 18 aydan bu yana ilk kez işsizlikte gerileme kaydedilmiş oldu.


İşsizlik oranı ise ülkede yüzde 7,9’dan, yüzde 7,8’e gerilemiş oldu. Öte yandan, işsizlik maaşı için başvuranların sayısı söz konusu dönemde 1,61 milyona düştü.


İstihdamdaki artışta part-time işlerdeki artışın büyük etkisi oldu. Eylül-ekim-kasım aylarında part-time işlerde çalışanların sayısı 99 bin artarak 7,71 milyona çıkıp rekor kırdı.


Birçok ekonomist için şaşırtıcı olan verileri yorumlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yvette Cooper, istihdam piyasasının birçok kişi için zorlu olmayı sürdürdüğünü ancak işsizlik ve genç işsiz sayısındaki düşüşün memnuniyetle karşılandığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here