Patronlarından öğrendikleriyle patron oldular.

Capital Dergisi’nde yer alan haberde iş dünyasına profesyonel yönetici olarak girip zaman içinde kendi işlerinin patronu olan ünlü isimlerin eski patronlarından öğrendikleri ‘püf noktalar’ iş dünyasına yönelik önemli ipuçları veriyor. Uluslararası şirketlerde büyük düşünme, risk alma ve iş disiplini gibi evrensel dersler alan yöneticiler için Türk şirketlerinde edindikleri özel deneyimler ise birer can simidi niteliğinde. İşte girişimci patronların profesyonel yaşamlarında edindikleri hayat dersleri

-Ağırlıkı olarak elektrikli ev eşyaları mağazası konsepti ile sektörde fark yaratan Esse Mağazalarının patronu Semih Şeftali 8 yıl Tefal de 1 yıl da Boyner’de genel müdürlük yaptı. Şeftali Fransız patronlarından sakin olmayı ve sabretmeyi, Cem Boyner’den ise markalaşmanın püf noktalarını öğrendiğini söylüyor

-Mavi Jeans’te 12 yıl genel müdürlük yaptıktan sonra kendi markası Brands By Kantarelli’yi yaratan Nurettin Kantarelli için ise profesyonel yaşamın öğrettiği en önemli ipucu, “Başarılardan değil başarısızlıklardan ders çıkarmak” olmuş. Eski patronu sayesinde batan şirketleri incelemeyi öğrenen Kantarelli için eski patronu hala zaman zaman aradığı bir danışman gibi

-Yazılım şirketi Coretech’in patronu Namık Kural ise Arçelik’te yetişmiş bir isim. Arçelik’in bir okul olduğunu aktaran Kural, burada iş deneyimi boyunca öğrendiklerini şöyle sıralıyor: “İş disiplini, çalışanlara güvenme, iş delege etme”

-Keytrade’i kuran Melih Keyman ise dünyanın en büyük gübre şirketi Transammonia’dan istifa ederek kendi işinin patronu olmuş. Aynı zamanda Şarık Tara’nın damadı olan Keyman, eski patronlarından soğukkanlı bir tüccar olmayı, Tara’dan ise cesur olmayı öğrendiğini söylüyor. Eski patronunun ‘Az para kazanmayla kimse fakir olmaz’ sözünü hergün hatırladığını belirten Keyman, çalışanları desteklemek, olaylara soğuk kanlı yaklaşmak ve gençlere fırsat vermek gibi dersleri de yine profesyonel iş yaşamından ders olarak çıkarmış

-Eko Tekstil’in sahibi Özcan Sümer ise çok çalışmanın başarı getirdiğine inananlardan. Planlamanın önemini ve başarısını Teletaş’taki yöneticilik yıllarında öğrendiğini belirten Sümer, iş adamının çalışkan, yaratıcı ve güvenilir olması gerektiğini ise mali müşavirlik yaptığı Benek Tekstil’de öğrenmiş.

-Türkiye’yi taze mısır ile tanıştıran Daily Fresh Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Daniş ise eski patronlarından ilham almadığını tam aksine çevresindeki yöneticilerin yanlış uygulamalarından dersler çıkardığını söylüyor. Daniş için en önemli ders ise; “Tek başına teknik bilgi yeterli değil, yetenekli ve istekli olmanız gerekiyor”

-Hakan Kodal gayrimenkul sektörünün yakından tandığı bir isim. 9 yıl Yapı Kredi Koray’ın genel müdürlüğünü yaptıktan sonra geçen yıl ABD’li ortaklarıyla Krea’yı kurdu. Profesyonel yaşamının en önemli zenginliği farklı sektörlerden gelen yönetim kurulu üyeleriyle çalışmak olmuş Kodal için. Kodal farklı tecrübeye sahip üyelerle çalışma sayesinde işe farklı boyutlarda bakıp, riskleri ve getirileri tartarak seri karar alma yetisi kazanmış.

-Orhan Holding’in patronu İbrahim Orhan iş yaşamı için en önemli dersleri Alarko Holding’de özellikle de Üzeyir Garih’ten almış. Üzeyir Garih’in insanlığı, mühendislik bilgisi, idareciliği ve insanlara yaklaşımından çok etkilendiğini aktaran Orhan, Garih’in sosyalleşmeye verdiği önemden de çok etkilenmiş.

-Silk&Cashmere’in patronu Ayşen Zamanpur’un iş yaşamında Benetton mağazaları ve Şişcam’ın önemli bir yeri var. Zamanpur, Şişecam’daki yıllarında uzmanlık alanıyla ilgili her türlü soruya hazırlıklı olmak gerektiğini ve planlamanın önemini kavramış.

-Patronunun şirketini alıp Hollandalılarla ortak olan Haydar Güçlü, Frigo Pak’ın kurucusu. Koç Holding’deki profesyonel yöneticilik yıllarında çok önemli deneyimler ve dersler çıkaran Güçlü, ticari kaygılar nedenilme etik davranmamak ve haksız rekabete karşı olmak gibi etik değerlerin önemini burada öğrendiğini vurguluyor.
(Milliyet)

1 YORUM

  1. biz yeni bir grup olarak şirket kurduk .radyo ve tv yayıncılığı üzerine.eksik yanlarımız cok.özelliklede iş deneyimi hakkında…ama risk alarak ve bize göre büyük bir meblağın altına girdik…alnımızın akıyla bu işten cıkmak istiyoruz ve bunu sadece kendimiz için değil çevremiz adına da yapıyoruz.hepimiz daha cok genciz…bu işe gençliğimizin verdiği heyecanla değil herkesin korkupta alamadığı riski alarak yapmaya calışıyoruz…siz değerli büyüklerimizden bizim gibi yeni şirket kurmuş gençlere önerileriniz nelerdir ve desteğiniz olabilir mi herhangi bir konuda?

    herkese şimdiden teşekkürler…ilginizi ve bilginizi dört gözle bekliyoruz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here