Pazarlama yaşlıları keşfediyor

Birleşmiş Milletler’in tahminine göre 65 yaş üstü nüfusun, 2050’de 1.5 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. Nüfusun bu yapısal değişikliğini herkes kendine göre yorumluyor. Pazarlamacılar ve satıcılar ise bu yeni pazardan pay kapmanın peşindeler.

Birleşmiş Milletler örgütünün tahminlerine göre, bugün dünyada 523 milyon olan 65 yaş üstü insan sayısı, 2050’de 1,5 milyara ulaşacak. İnsanlık tarihinde ilk kez ‘yaşlılar’ 0-5 yaş grubu çocuklardan daha kalabalık olacak.

Dünya nüfusundaki bu yapısal değişikliği, herkes kendine göre okuyor. Doktorlar, araştırmacılar, bir yandan bilimin başarısını alkışlarken, bir yandan da ömrü uzayan ve sayıları artan ‘senior’ların hayat kalitesini nasıl yükseltiriz, yaşlılık hastalıklarıyla nasıl baş edebiliriz derdindeler. Ekonomistler ve maliyeciler, ömrü uzayan ihtiyarların yarattığı sosyal güvenlik açığını nasıl kapatırız diye kara kara düşünüyorlar. Pazarlamacılar ve satıcılar ise, bu yeni pazardan pay kapmanın yollarını araştırıyorlar.

Bu arada NY Times’ın iddiasına göre, araştırmacılar “yaşlıların kolay kolay bakımevlerine kapatılmayı kabul etmeyecekleri ve bağımsız yaşamak için direnecekleri” varsayımına göre hazırlık yapıyorlar. Bu da “yaşlıların sağlığını korumak, hareket kabiliyetlerini arttırmak ve toplum hayatından kopmalarını engellemek için” müthiş bir teknolojik pazar doğuracak, diyorlar.

Uygulamalı empati
Giderek daha uzun yaşayan yaşlıları ‘anlayabilmek’ için araştırmalar yapılıyor. Massachusetts Institute of Technology’ye (MIT) bağlı AgeLab adlı laboratuvar, Agnes (Age Gain Now Empathy System) adlı bir sistem geliştirdi. Hedef, araştırmacıların ve yaratıcıların yaşlıların yaşadıkları zorlukları ‘yaşayarak’ anlamaları, yani ‘uygulamalı empati’ yapmaları. Yaşlı insanların yaşadıkları sıkıntıları simüle eden bu ‘sistem’ bir pilot tulumunu hatırlatıyor. Baştaki kask ve boyunluk başın ve omurganın hareketini kısıtlıyor. Turuncu gözlükler görüşü bozuyor. Çeşitli bağlar kollara, dizlere yavaş ve sınırlı hareket imkanı bırakıyor. Dizlikler, eğilip kalkmayı zorlaştırıyor. Ayakkabıların tabanı, yürürken dengeyi bozacak şekilde tasarlanmış. Çok katlı eldivenler, kullananın elini beceriksizleştiriyor”¦

AgeLab laboratuvarının müdürü Joseph Coughlin, yakın zamana kadar sanayicilerin + 65 grubunu görmezden geldiğini ama sayıları artınca buna mecbur olduklarını söylüyor. Bunun için ‘yaşlılık laboratuvarı’ AgeLab’e geliyorlar ve bazen hiç beklemedikleri sonuçlarla karşılaşıyorlar, diyor. Mesela yaşlılar, büyük ekranlı ve büyük tuşlu telefonları kullanmayı reddediyorlarmış. Çünkü bu ürünler ‘benim sahibim ihtiyar’ diye bağırıyor ve bu da yaşlıların ağrına gidiyormuş. Araştırmacılar, “yaşlılar için düşünülmüş ama herkesin faydalanabileceği” ürünler tasarlamaya çalışıyorlar. Çünkü buna değer. Mesela, Ocak 2011’de 65 yaşına girmeye başlayan baby-boomer’lar ABD’de 76 milyon kişilik bir kuşak oluşturuyorlar; ceplerinde iyi para var, yaşama dört elle sarılıyorlar, daha en az 20-25 yıl yaşayacaklar ve tüketecekler. Ve 2009’da 2,6 milyar dolar (4,1 milyar TL) harcadılar. Danışmanlık şirketi AgeWave’in patronu araştırmacıların ve sanayicilerin yaşlılara ilgi göstermeye başlamasının ‘tamamen duygusal’ olduğunu itiraf ediyor:

“Fortune 100’e giren bir dev olsun, garajda şirketini kuran bir genç işadamı olsun. Bu kadar kalabalık, cebinde bu kadar çok parası olan, yeni önerilere bu kadar açık ve”¦ bu kadar az ihtiyacı karşılanabilen bir alıcı kitlesine karşı nasıl ilgisiz kalabilirsiniz?”
Kaynak: Natasha Singer / NY Times 05.02.2011

Türk nüfusu Yaşlanıyor
İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden (NVİGM) alınan bilgiye göre 31 Aralık 2010 tarihi itibarıyla Türkiye nüfusu 73.722.988 kişi. 15-64 yaş grubunda bulunan çalışma çağındaki nüfus, toplam nüfusun yüzde 67,2’sini oluşturuyor. Türkiye nüfusunun yüzde 25,6’sı 0-14 yaş grubunda, yüzde 7,2’si ise 65 ve daha yukarı yaş grubunda bulunuyor.

18 Ağustos 2010’da Hürriyet’te yayınlanan Anadolu Ajansı kaynaklı bir habere göre Akdeniz Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Yaman, Türkiye’de 65 yaş üzeri nüfusun, toplam nüfusun yüzde 7’sini oluşturduğunu, 65 yaş üzeri nüfusun 2015 yılında yaklaşık 8.5 milyon, 2025 yılında 12.5 milyon olmasının öngörüldüğünü söylemişti.

Geçtiğimiz hafta Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) hazırladığı “Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne Üyelik Sürecinde Sağlıkta İnovasyon” raporunu tanıtan TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Türkiye nüfusunun yaşlanacağına dikkat çekti. 65 yaş üstü nüfusun 2050 yılında yaklaşık yüzde 17.5 olmasının beklendiğini söyleyen Boyner, nüfus bilim verileri dikkate alınarak geleceğe yönelik planlamalar yapılması ve hizmet sunumunda teknolojiye dayalı yeniliklerin ön planda olmasının özellikle “kronik hastalık yönetimi, sağlık hizmetlerine ulaşılabilirlik ve hastanın ve yakınlarının yaşam kalitesine etkileri” bakımından önem taşıdığını vurguladı.Hürriyet İk

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar,katalog yöntemi ile doğal bitki özlü kozmetik ürünlerini ,serbest zamanlarda (ek iş olarak ta düşünülebilir) pazarlamak isterseniz,görüşelim.
    Oriflame KOZMETİK DANIŞMANI
    demetkosal@hotmail.com

  2. ucuza peluş battaniyeler…imalatçıdan maliyet fiyatlarına…yesilevtekstil@hotmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here