Perakende sektörünün gelecek haritası

4

Perakende sektörünün gelecek haritası, Jones Lang LaSalle tarafından hazırlanan Retail 2020 raporu “Mükemmel Fırtına” başlığıyla yaynlandı. Rapora göre 2020 yılına kadar tüketicinin göcünün artacağı sektörde online alışveriş, pazarın yüzde 20’sini oluşturacak.


Avrupa perakende sektörünün geleceğine yönelik geçerli bir tahminler sunmayı amaçlayan Retail 2020 raporu “Mükemmel Fırtına” başlığıyla Jones Lang LaSalle tarafından yayınlandı. Perakende sektörünün gelecek 10 yıllık dönemine ışık tutmayı hedefleyen rapor, makro ekonomik bağlamda sektörü etkileyebilecek değişiklikleri analiz ediyor. Düşük GSYIH (Gayri safi milli hasıla) büyümesi, artan operasyonel masraflar, işsizlik, özel ve kamu borcu, emekli sorunları, ekoloji ve enerji konularında artan maliyet tabanının etkisini inceleyen araştırma, sekiz bölümlük serinin de sonuncusu.


‘Mükemmel Fırtına’nın bir sonraki on yılda şartların nasıl farklılaşacağını gösterdiğini anlatan Jones Lang LaSalle EMEA Perakende CEO’su Robert Bonwell: “Perakendeciler ve AVM sahipleri gelişen baskı altındaki ekonomi ve perakendecilik ortamında kazanan olmak için, yeni teknolojilere, yeni pazarlara ve de tüketiciyi anlama konusunda daha fazla yatırımda bulunmak zorunda kalacak. Çözümlerden birçoğu daha önce de tartışıldı, ancak şu anda perakendeci ve mülk sahibi arasında daha büyük bir işbirliği yapılması gerekiyor” dedi.

Tüketicinin değişen yüzünün masaya yatırıldığı rapora göre 46-64 kuşağının emekliye ayrılması ve genç yetişkin sayısındaki dramatik düşüş tüketici profili de değişiyor. Geçmişe oranla daha talepkar olan tüketiciler giderek perakendecilerin ve üreticilerin gücünü ellerinden alıyor. internet ve online teknolojiler de yaşanan gelişme de tüketicilere daha büyük özgürlükler tanıyor. Öyle ki online alışverişın 2020 yılına kadar ikiye katlanarak toplam perakende satışların yüzde 20’sini oluşturacağı öngörülüyor. Online perakende satış alanlarınnın gelişmesi ve genişlemesi gerçek bir itici güç oluşturarak, fiyatların deflasyonuna veya sabit fiyatlamanın tamamen sona ermesine sebep olabilir.


Doğu’ya olan ilgi devam edecek!
Duygulara hitap eden alışveriş deneyimlerinin ön plana çıkacağı perakende sektöründe, tüketicilerin keyifli zaman geçirmesini sağlayan; alışveriş yapan kişileri günlük streslerinden arındıran; rahat bir ortam sunan perakendeci ve alışveriş merkezleri başarılı olacak. Rapora göre inovasyonun daha da önem kazanacağı bu yeni dönemde arabayla servis konsepti gibi ürünü yerel bir merkezden alma olanağı sunan alternatif teslim yöntemleri yaygınlaşacak.


Tüm bu gelişmelere karşın batılı işletme sahiplerinin doğuya olan ilgisinde bir değişme yaşanmayacak! Batı Avrupalı işletme sahiplerinin göreceli olarak daha az gelişmiş ve hızlı büyüyen tüketici pazarlarına yönelmesi önümüzdeki 10 yılda da devam edecek. Batı Avrupa’daki perakende alanının yüksek doygunluk seviyesi perakendecilerin ve yatırımcıların Çin ve Hindistan gibi konsolide olmayan yerel perakende pazarlarına ve artan tüketici nüfusuna sahip Doğu pazarlarına kaymasında etkili olacak. İnşaatlarda ve işletme giderlerinde ekolojik ve sürdürülebilir önlemlerin önem kazanacağına değinilen rapora göre tüketiciler perakendecilerden daha güçlü yeşil politikalar benimsemelerini bekleyecek.
Kaynak:İşteinsan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here