Perdelerde elektirik üretecek

Amerikalı bilim adamları, yeni geliştirdikleri perdeler elektirik üretecek. Peki nasıl? Amerika’nın saygın araştırma kuruluşlarından Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) görevli bilim adamları, ışık ve ısıya maruz kaldığında elektrik üretebilen maddeler üzerinde çalışmaya başladı.
Fotovoltaik (Isıya maruz kaldığında enerji üretebilen) malzemeler üzerinde çalışan ekip, ilk prototip ile elektrik üretmeyi başardı.


Güneş kumaşı (solar textile) adı da verilen bu maddeler, Türkiye’de “günısı” diye bilinen güneş panelleri gibi fotovoltaik hücrelere sahip. Yarı iletken bu maddeler güneş ışığını tutarak bunu elektrik enerjisine çeviriyor. MIT ekibi, ev perdelerini portatif, esnek, enerji biriktirebilen hale getirerek, enerji üretmesini sağladı.
Prototipi yapılan ve yenilenebilir olan bu enerji, gelecekte güneş gören tüm evlerde kullanılabilecek.

1 YORUM

  1. site edütörüne selamlar benim bir fikrim geldi ama mor mu onu siz yorumlayın belki düşünüldü ama ben genede beyan edeceğim;
    Evet herkesin oturacağı kata göre değişik zaman alıyor asansörde durmak ben şu anda 7. katta oturuyorum ve zemin kata inmek tam 26 saniye alıyor bence herhangi bir reklam için büyük bir zaman diğer katlar için binişten itibaren 5' saniye düşülerek kalan zaman yeterli olacaktır.burada asansör içi kontrol panelinin karşı tarafına belli ölçüde bir reklam panosu yerleştirilerek büyük alış veriş yerlerinin veya küçük yerel esnafın süresini şimdiden söyleyemiyeceğim, (belki 7 gün belki 5 gün gibi ) mevsim içinde olan değişikliklerden ve indirimlerden haberdar olma adına, burada site aylık asansör bakım ücreti reklam veren firma tarafından karşılanması bile sitenin büyük bir yükünü azaltmış olacağı kanısındayım. burada önemli olan bir aracı firma kurup sitelerle sözleşme imzalamak ve firmaları radyo ve televizyondaki gibi astronomik rakamlarla değil cüzi bir rakam karşılığında olabileceğini düşünüyorum, fakat daha profesyonel olması için siz neler zöyleyebilirsiniz bu konu da cevabınızı bekliyorum şimddiden saygılar. Siteleşmenin yoğun olduğu günümüzde çok büyük potansiyel olduğunu düşünüyorum. Fakat bir başka konu sitelerin ticari anlamda böyle bir işe girmesi KAT MÜLKİYETİ KANUNUNA GÖRE uygun olurmu?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here