Performansı artırmak için takdir etmeyi öğrenin

Motivasyon gurusu Chester Elton “Günde bir elma yemek kişiyi sağlıklı kılabilir ama günde bir havuç çalışanlarınızın bağlılığını artırır” diyor.
Wall Street Journal ve Business Week’in en çok okunan kitaplar arasıda yer verdiği ‘A Carrot A Day’in (Her Gün Bir Havuç) yazarı Chester Elton pek çok kez New York Times ve Wall Street Journal’a konu oldu.
Kanada’da yayınlanan “Globe and Mail” tarafından ‘ödüllendirme konusunda bir misyoner’ olarak nitelendirilen Elton “The 24-Carrot Manager”’ın yazarı. Elton’ın son kitabı “The Carrot Principle”
New York Times’ın “en çok satanlar” listesinde yer alan “Invisible Employee” kitabının yazarlarından biri olan Elton aynı zamanda dünyanın önde gelen ödüllendirme şirketi O.C Taner Recognition Company Performans Ödüllendirmesinden Sorumlu Başkan Yardımcısı.
Elton’a göre düzenli olarak havuç diyeti yapan çalışanlar, şirket hedeflerine daha fazla odaklanabiliyor, yeni fırsatları daha hızlı yakalayabiliyor. Yaşam süreleri daha uzun oluyor. Yani işletmenizdeki işgücü devir oranı düşüyor ve şirketiniz hayal edemediğiniz kadar yukarı çıkabiliyor.
Geçtiğimiz günlerde tecrübelerini DHL müşterileriyle de paylaşan Elton, bir şirketin başarısının çalışanlarının performansıyla doğru orantılı olduğunu belirterek, sadık ve performansı yüksek çalışanlara sahip olabilmek için liderlerin motivasyon ve takdir yetkinliklerini en iyi şekilde kullanması gerektiğini söylüyor.

İşletmelerin performans değerlendirmede başarıyı ölçümleyebilecekleri iyi yöntemlere sahip olduklarından emin olmaları gerektiğini ifade eden Elton, ancak ondan sonra durumu değerlendirmenin mümkün olabileceğini söylüyor.
Bunun yanı sıra oluşturulacak programın mutlaka kurum kültürüne uygun olması gerektiğini söyleyen Elton, “Yöneticilerinize bu programı ne şekilde kullanacaklarını ve onların bundan ne şekilde sorumlu olduklarını anlatmanız gerekiyor. Sonra programı paylaşın ve uygulamaya alın. İşte bu noktada işi eğlenceye dönüştürebilir ve programınız için heyecan yaratabilirsiniz. Bunun akabinde ölçümlemeye devam edin, istediğiniz sonuçlara ulaşana kadar gerekiyorsa bazı düzeltmeler yapın” diyor.

El yazısı ile yazılmış bir teşekkür notunun bile çok şey değiştirebileceğini ifade eden Elton, “Teşekkür etmek çoğu zaman takdir edilir. Ama teşekkür ederken genelleme yapmadan daha spesifik olmak insanlara verdiğiniz önemi gösterir ve karşınızdakinin bunu hissetmesini sağlar. Bunlar herkesin yapabileceği iki şeydir” diyor.
Kaynak: Dünya Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here