Peter F.Drucker’dan 9 Öğüt.

Yüzyılın ikinci yarısına damga vuran en etkili yönetim düşünürünün verdiği öğütler dikkat çekici.
1-İnsanlarla ilgili kararlarınızı önceliğiniz haline getirin:Bir insanı işe almak ve doğru göreve yerleştirmek için dört saatimizi ayırmazsak, yanlışımızı Düzeltmek için 400 saat harcamamız gerekebilir.
2-Başarısız iş stratejilerinde ısrar etmeyin:Çöllerde dolaşmakta ısrar edenlerin çoğundan geriye yalnızca kemikleri kalır.
3-Çalışanlarınıza karşı adil olun:Yöneticilerin kendileri inanılmaz paralar kazanırken çalışanlarını kolayca işten çıkarmalarını gayri ahlaki ve affedilmez olduğuna inanıyorum.
4-Kararlarınızı takip edin:Kararlarınızın istenen sonuçları sağlayıp sağlamadığını öğrenmek için işin yapıldığı yere giderek kontrolleri kendiniz yapın.
5-İnovasyona yatırım yaparak geleceğe hazırlanın:Bugün karlı olan bir işin verimsiz hale geleceği güne hazırlanmak için inovasyona yeterince yatırım yaptığınızdan emin olun.
6-Miadını doldurmuş işler için kaynakları israf etmekten vazgeçin: Bir cesedin kokuşmasını önlemeye çalışmak kadar zorlu, masraflı ve nafile bir çaba yoktur.Geçmişin ölü dokusunu sıyırıp atmayı beceremeyen liderler yarınları oluşturmayı da beceremezler.
7-İnsanların yeteneklerine odaklanın, yetersizliklerine değil:Çalışanlarınızın ya da meslektaşlarınızın sahip oldukları güçlü yanları belirleyip geliştirin.Böylece insanların daha iyi performans göstermelerine yardımcı olun.
8-Başarısız işe alımların sorumluluğunu kabullenin:Her askerin yetkin bir komutana sahip olayı talep etme hakkı vardır.Performans gösteremeyen kişilerin görevlerini değişin.
9-Uzmanlık bilgilerinizi güncel tutun:İşvereniniz size istihdam edilebilirliğinizi korumanız için gerekli eğitim ve deneyimi sağlamıyorsa, işinizi değiştirmeyi düşünün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here