Pişti yemek pişirme yöntemleri

‘Pişti’ çeşitli yemek pişirme yöntemlerini kolayca uygulayabileceğiniz bir pişirme aletidir. Temelde tost makinası ve mini fırının işlevlerini bir araya getiren, tek kişinin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir ürün olarak tasarlanmıştır.

Günümüzde yaşadığımız mekanlar hızla daralmakta ve insanların yalnız yaşama oranı hızla artmaktadır. Bu yüzden kullanıcılar az yer kaplayan fakat birçok işlevi olan pratik aletleri tercih etmektedirler.

Özellikle stüdyo dairelerde yaşayanlar, yurtta ya da evde kalan öğrenciler veya küçük ofislerde çalışanlar için tek porsiyonluk basit, hızlı ve lezzetli yemekler hazırlamak için ‘pişti’ ideal çözümdür. Çünkü sadece bir tost makinası kadar yer kaplamasına rağmen altı farklı konumda çalışarak birçok çeşitte yemek pişirmenize olanak sağlar.

‘Pişti’ üst üste duran iki pişirme yuvasından ve farklı yemeklerde kullanılmak üzere çeşitli pişirme tablalarından oluşur. ‘Pişti’nin alt ve üst yuvalarındaki rezistanslar özel bir yay ve kilit mekanizmasına bağlıdır. Takılan pişirme tablası derinliğine göre rezistansları iter ve tabla kenarlardaki kilit mekanizmasına oturduğunda kilitlenir.

Kullanıcı hafızadaki pişirme programlarından birini seçerek ya da manuel olarak pişirme sıcaklığını ve süresini belirler. ‘Pişti’nin dış kabuğu ve iç yüzeyi ASB malzemeden olup enjeksiyonla üretilecektir. Pişirme tablarıysa dökme demir olarak düşünülmüştür. Mini fırın konumundayken kullanılan pişirme tepsileri silikon, ızgara teli ise paslanmaz çelik olarak düşünülmüştür.


Tasarımcı Zeynep Ç. Altmışoğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi
Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here