Pizza Max franchise vermeye devam ediyor

Pizza Max ilk şubesini 1997 yılında İstanbul’un Ulus semtinde açarak lezzet yolculuğuna başlamıştır.

Menümüzde yarattığımız farklılıklarla kısa zamanda önce Ulus daha sonra İstanbul ‘daki pizza severlerin ilgisini çekmeye başladık.Konseptimiz içerisinde pizza dışında özellikle tavuk seçeneklerimiz de ilgi gördü.Tavuk konusunda iddalı oluşumuzun sebebi tüm dünyaca benimsenmiş ekipmanlarla çalışmak ve profesyonel metodlarla üretim yapmamızdır.
Kurulduğumuz günden itibaren ‘kendin tercih etmiyor ve yemiyorsan asla başkasına yedirme’ ilkesi benimsemişizdir.Başarıdaki en önemli yol göstericimiz bu ilke doğrultusunda ürün sunmak ve tamamlayıcısı olan hizmet kalitesi ile müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmaktır.
Tamamen yerli girişimci ve yerli yatırımın eseri olan Pizza Max sektöründe emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

FRANCHISING HAKKINDA

‘ Franching ’ i genel anlamda ‘ hak sahibine verilen para karşılığında belirli sınai hakları ticari alanda kullanma izni ’ olarak tanımlayabiliriz. İstatiklere göre kendi olanaklarıyla işini sürdürmeye çalışan bir işletmecinin ilk 5 yılda başarı oranı % 35 düzeylerinde kalırken, Franchise sisteminin içinde yer alan bir işletmenin söz konusu dönem içinde başarılı olma ihtimali % 95’tir. Bu oranlar arasındaki çarpıcı fark işletmecilerin gözünde Franchising sistemlerini daha cazip hale getirmektedir.

Franchising sisteminin merkezinde, marka, patent, knowhow gibi maddi ve gayri maddi mallara sahip olan üretim, pazarlama ve dağıtım konusundaki esasları düzenleyen, bunlar arasında uyumu sağlayan ve en önemlisi yatırımcının yeni gireceği alanda bilgi birikimine sahip olan franchise veren (Franchisor) bulunur. Franchise veren tarafından getirilen düzenleme ve kurallara uyarak, belirli bir coğrafi bölgede kendi ad ve hesabına faaliyette bulunan, işletmelere ise franchise alan (Franchisee) denir.

Franchise alan, franchise verene iki tür ödeme yapmaktadır. Sisteme dahil olabilmek için ödenen bedel, ‘‘giriş bedeli’’ (franchisefee) olarak adlandırilan ödemedir ve sadece bir kez sözleşmenin başlangıcında ödenir. İkinci ödeme ise periyodik olarak sözleşme süresince, yapılan ve genelde aylık olarak ödenen, işletmenin aylık cirosunun belirli bir yüzdesinden oluşan ödemedir. Bu ödeme için genel olarak kullanılan Türkçe terim ise ‘‘lisans bedeli’’dir. (royality payment)

PİZZAMAX VE SEKTÖR

Tüm dünya genelinde, her geçen gün büyük bir gelişme kaydederek, piyasalarda baş gösteren ekonomik sıkıntılardan en az etkilenen ‘‘fast-food’’ sektörüne ve dolayısıyla firmamıza gösterdiğiniz ilgiden ötürü teşekkür ederiz.

Şimdi, size sektörümüz hakkında bazı bilgiler vermek istiyoruz. 1980 yılı itibari ile, dünya ‘‘fast-food’’ piyasasında, genel bir karışıklık oluştu. İstatiksel olarak piyasa büyürken satışlar ve markalı isimler de bile bir azalma baş gösterdi.

Bir zamanlar ‘‘fast-food’’ sektörünü ayakta tutan bekar tüketici anlayışı, yerini çift gelirli aile anlayışına bıraktı. Nerede, ne yenileceğine artık iki veya daha fazla kişinin karar veriyor olması, ürünleri pazarlamayı daha da zorlaştırdı. Bazı şirketler bunu geçici bir dönem olarak değerlendirirken, bazı şirketler fiyatları ile rekabet etmeyi seçti. Bu seçimin yanlışlığı ortaya çıktı. Meydana gelen bu değişiklikler, piyasada yeni felsefeler üretebilen şirketlerin öne çıkmasını sağladı.

Bu felsefenin içeriği, fiyat, kalite ve ürün çeşitliliğini bir bütün halinde müşteriye sunabilmekte. İşte bizim başarılı ve sağlam çıkışımızın temelleri bu felsefeye dayanmaktadır.

NEDEN PİZZA MAX?

Uluslar arası ve ulusal alanda 40 yıllık tecrübe”¦
Pizza ve tavuk konseptini bir arada sunan tek marka”¦

PİZZAMAX, FRANCHISEE’LERİNE NE SUNUYOR?

SATIN ALMA

Biz bu güne kadar alanında en iyi olduğunu kanıtlamış tedarikçilerle çalıştık ve yine alanında en iyi olan tedarikçilerle çalışmaya devam edeceğiz. Çalıştığımız te3darikçilerde aradığımız özellik kalite standartıdır. Kalite ile beraber en önemli olan tabiki maliyettir.

LOJİSTİK

Üretimde ihtiyacınız olan tüm hammaddeler Pizza Max tarafından sizlere ulaştırılır. Tedarikçilerden gelen tüm ürünler merkez depomuz tarafından teslim alınır. Ürünler özelliklerine göre en uygun saklama koşullarında stoklanır. Her hafta şubelerin istekleri doğrultusundaki ürün miktarları şubelere ulaştırılır. Gıda ürünlerini kalitesinin devamlılığı, hijyen, insan sağlığı ve birçok açıdan lojistik ve sevkiyat konuları çok önemlidir. Sevkiyatlar Pizza Max logolu ve soğutmalı araçlar ile yapılmaktadır. Dolayısıyla Franchisee sadece ürün siparişi verir, Pizza Max bütün araştırmaları yapar, uygun stoklama methodunu uygular ve ürünleri şubelerin kapısına kadar teslim eder.

REKLAM

Reklam konusunda Genel Müdürlük ve şube yöneticileri hiç durmadan çalışırlar. Yeni müşteri kazanmak ve mevcut müşterilere teşekkür amacı taşıyan promosyon çalışmalarının kararı tüm Pizza Max çalışanlarının ortak görüşleri sonucunda ortaya çıkar. Reklam ve pazarlama kurulumuzda Franchisee’larımızı temsilen üç şube sahibi bulunur. Ulusal reklam çalışmalarımızı gazete insert’leri şeklinde yürütüyoruz bölgesel olarak yapılan çalışmalarda şube yöneticileri ve Franchisee’lar şirket destek birimlerimizin yardımı ile broşür dağıtımı, tadım günleri, toplu sipariş çalılşmaları, müşteri memnuniyetini ölçme vb. methodlarla sürekli satış artışı odaklı çalışmalar yürütürler.

EĞİTİM

Yeni şube sahipleri, yöneticileri ve çalışanları için eğitim süresi 6 haftadır. Bu süre içerisinde zamanın çoğu şubelerde pratik eğitim uygulamaları ile geçer. Haftalık değerlendirmelerle geliştirilmesi gereken konular belirlenir ve o ko-nular üzerinde yoğunlaşılır. Şube açılışından sonraki en az iki haftalık süreç Pizza Max yetkililerinin kontrolü altında geçer. Pizza Max yetkilisi şubeden kademeli olarak geri çekilir. Şube yetkilililerinin uygun gördüğü zamanlarda tekrar eğitimi yapabilmesi için gerekli tüm materyallar şubeye teslim edilir. Çalışmalarına devam eden şubelerdeki personel eğitimlerinden Franchisee ve şube yetkilileri sorumludur. Sorumlu kişilere mevcut ve işe yeni giren personel için eğitim programı ve döküman verilir. Ayrıca sorumlu kişiler eğitimi nasıl vermeleri gerektiğinin eğitimini de Pizza Max’dan öğrenirler.

DENETİM

Uzman denetim ekibimiz şubelerin ana başlıklarla ürün, servis ve hijyen konularında denetlerler. Şubelerin geliştirmeleri gereken konularla ilgili tekrar eğitim almalarını sağlarlar.

ŞUBE AÇILACAK BÖLGELER:

İSTANBUL

Anadolu Yakası
Ümraniye
Çekmeköy
Sarıgazi
Üsküdar
Altunizade
Kadıköy
Kozyatağı
Maltepe
Kartal
Pendik
Tuzla
Çengelköy
Avrupa Yakası
Beylikdüzü(yakında)
İkitelli
Bahçeşehir
Başakşehir
Güneşli
Florya(yakında)
Çapa
Merter
Bahçelievler
Zekeriyaköy
Yeniköy
Şişli

ANKARA

Çankaya
Kızılay
Bahçelievler/Emek
100.Yıl
Keçiören
Eryaman

Önemli Not:
Araştırmalarımız sonucunda lojistik hizmet verebileceğimiz ve potansiyel tesbit ettiğimiz diğer tüm illerde de franchise verilebilecektir.

YATIRIM MALİYETLERİ

Yatırım Maliyeti 170.000 – 190.000 $ olarak öngörülmektedir.
35,000.-USD İSİM HAKKI
52,000.-USD ANA EKİPMANLAR
45,000.USD PASLANMAZ EKİPMANLAR, SOĞUK ODALAR
30,000.-USD DEKORASYON

20,000.USD BİLGİSAYAR SİSTEMİ,BİLGİSAYARLAR,MOTORSİKLETLER

Sponsor

4 YORUMLAR

  1. gercekten cok para istenoyor isim hakkı bile 35 usd le başlarsa gerisinede gerek yok zaten onların yazdığı rakamdan da daha cok para gider

  2. Yatırımcıdan değil müşteriden para kazanma hedeflenmeli.Marka bilinirliliği ve standartları göz önüne alınırsa yatırım için istenilen rakkam çok fazla.

  3. bence girişimciden istenilen bedel çok fazla.Ve bunu her kişi karşılıyamaz .İndirilmeli yada işletme kurulduktan sonra girişimciden taksitle alınmalı böylece daha fazla bayilikler olur.benimde böyle bir düşüncem var yapmak istiyorum fakat 200,000 dolar bulamam yada 100,000.

  4. merhabalar reklam konusunda biraz daha fazla calışmalar yapılsa daha iyi satışlar olacagına inamıyorum (yatırım maliyetlerine iyileştirme yapılmasını talep ediyorum).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here