Pizzaya karşı kebap savaşı

3

İtalya’nın Lucca kentinde kebapçı sayısı hızla artmaya başlayınca etnik lokantalara yasak getirildi. Newsweek dergisi de peki, ‘Peki Türkiye misilleme yapıp pizzayı yasaklarsa ne olacak?’ diye yazdı.

Newsweek dergisinin son sayısında ‘Büyük Kebap Savaşları’ başlığı ile yer verilen haberde ünlü İtalyan besteci Puccini’nin doğduğu, Toscana’daki Lucca kentinin merkezinde etnik lokantalara yasak getirilmesinin yarattığı tartışmalara dikkat çekildi. Karşı çıkanların yasağı ‘Mutfak ırkçılığı’ olarak nitelendirdiğine işaret eden dergi, yasağın Lucca’nın, ‘Geleneksel ve kültürel kimliği’ni koruyacağını savunan Belediye Başkanı Mauro Favilla’nın kentin, eski sokaklarının ucuz fast food satılan yerlerle dolu Roma’ya benzemesini istemediğini kaydetti. Haberde şöyle denildi, ‘Halen, Lucca’nın merkezinde sadece dört etnik yemek yeri var. Bunlar son iki yıl açılan Türk kebapçıları. Mesopotamia’yı işleten Hayri Gök, Pisa’da 16 kebapçı var. Bu nedenle bizden korkuyorlar’ diyor. Yasağı eleştirenler, Lucca’nın çıkışının, ekonomik olarak anlamlı olmadığını söylüyorlar. Uluslararası Otel ve Restoran Derneği Başkanı Avi Rosental da ‘Turizm, açıklık ve çeşitlilik demek’ dedi. Üstelik, Türkiye misilleme yapıp pizzayı yasaklarsa ne olacak?..’

Türk dönerinin dünyadaki simgesi D olacak
Almanya’dakİ bazı gazetelerde çıkan ‘Döner yasaklanıyor’ şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Avrupa Dönerciler Derneği Başkanı Ebubekir Kaynar, ‘Almanya dönere bizden fazla sahip çıkıyor’ dedi. Alman Gıda Yasası’na göre dönerde bulunması gereken et miktarının en az yüzde 60 olduğunu ifade eden Kaynar, ancak bazı dönerciler içindeki katkı maddelerini artırarak bu oranı yüzde 60’ın altına çekiyor. Almanya işte buna karşı çıkıyor’ dedi. Haberlerin tiraj için çıkartıldığını iddia eden Dernek Başkanı Kaynar, ‘Bu başlıklarla sektörde çalışanların ve dönerseverlerin gazete almasını hedefliyorlar’ şeklinde konuştu.

Avrupa’da 3 milyar euroluk sektör
AVRUPA’da günde 200 ton döner üretilip satıldığını hatırlatan Kaynar, ‘Döner Avrupa’da bir sektör. Bu sektörde 120 bin insan çalışıyor. Yıllık cirosu 3 milyar euro’ dedi. Frankfurt Offenbach’ta bir döner restoranı bulunan Ebubekir Kaynar, Türk dönerini dünyada marka yapmak için çalıştıklarını söyleyerek, ‘Dünyanın neresine giderseniz gidin ‘M’ harfini gördüğünüzde McDonald’s olduğunu anlarsınız. KFC için de aynı şey söz konusu. Biz de dernek olarak ‘D’ harfini dünyada dönerin simgesi yapmak için çalışıyoruz.’ şeklinde konuştu.(Akşam)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here