Plastik su şişesinden ‘Cep Telefonu’

Motorola, plastik su şişelerinden geri dönüştürülen maddeden ürettiği ”MOTO W233 Renew” adlı yeni ürününü tanıttı. Motorola’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, şirket, pet şişelerin geri dönüştürülmesiyle elde edilen plastik kullanılarak üretilen ilk cep telefonunu, 2009 Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) tüketicilerle buluşturdu.


Yüzde 100 geri dönüştürülen kağıttan üretilen kutu ve kutu içindeki malzemelere sahip olan MOTO W233 Renew cep telefonunun, ambalajının da yüzde 22 küçültüldüğü belirtilen açıklamada, ürünün, dünyanın karbon dengesi nötrleştirilmiş ilk telefonu olduğu vurgulandı.


Açıklamada, Motorola’nın Carbonfund.org ile yaptığı anlaşma çerçevesinde, bu cep telefonunun üretim, dağıtım ve kullanılma aşamalarında ortaya çıkacak karbondioksit miktarını, yenilenebilir enerji kaynaklarına ve ağaçlandırma faaliyetlerine yapacağı yatırımlarla dengeleyeceği ifade edildi.


Cep telefonunun, kullanım ömrü üzerinde yapılan kapsamlı değerlendirmelerin ardından Carbonfund.org tarafından verilen ”Karbonsuz (CarbonFree) Ürün Sertifikası”nı almaya hak kazandığı da bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here