Nasıl Polis Olunur?

Polis Olmak
Polis Olmak İsteyenler İçin Tüm Detaylar

Son yılların en gözde meslekleri arasında ilk sıralarda yer bulan polislik; hem lise mezunu olanlar hem ön lisans mezunları hem de lisans mezunları tarafından büyük talep görüyor. Dolayısıyla “Polis nasıl olunur?”, “Polis olmak istiyorum, ne yapmalıyım?”, “Polis olmak için gereken şartlar nelerdir?” gibi soruların yanıtları da daha fazla araştırılıyor.

Bu yazımızda polis olmak isteyenlere özel detaylı bilgiler paylaşacağız. Siz de polis olmak için gerekenler hakkında en kritik bilgilere sahip olmak isterseniz yazımızı dikkatli bir şekilde okuyabilirsiniz! İşte detaylar…

Nasıl Polis Olunur?

Polis olmak isteyen adayların mezuniyet derecesi polis olma şartları üzerinde değişiklik yaratan bir faktördür. Kişi lise mezunuysa liseden sonra YKS sınavına girip YKS puanı alarak PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) alımlarına başvurabilir. Adayların YKS sınavından yeterli puan almanın yanı sıra mülakatlardan da başarılı olmaları gerekir. PMYO sınav sürecini tamamlayan adaylar iki yıl eğitim alarak polis olmak için gerekli süreçleri tamamlayabilirler.

Üniversiteden mezun olduktan sonra polis olma kararı veren adayların önlerinde iki ayrı seçenek bulunur. Bu seçeneklerdin ilki POMEM yani Polis Meslek Eğitim Merkezleridir. 4 yıllık lisans mezunları arasından alım yapan POMEM başvurusunu yapabilmek için adayların KPSS P3 sınav puanı türünden en az 60 almaları gerekir.

4 senelik lisans mezunlarının polis olmak için diğer bir alternatifi de PAEM olarak adlandırılan Polis Amirleri Eğitim Merkezi tarafından seçilebilmektedir. PAEM hem emniyet mensupları hem de emniyet mensubu olmayanlar için alım düzenlemektedir. 2015 senesinden itibaren başlatılan PAEM uygulaması ile lisans mezunu adaylar polis olma şartları açısından sorun yaşamadıkları takdirde hayallerine kavuşabilirler.

Polis Olmanın Şartları Nelerdir?

Polis olmak için gerekenler 2018 yılındaki veriler, en güncel veriler olduğu için bu yazımızda sizlere 2018 yılı polis olma şartlarını ileteceğiz. Polis olmanın şartları polis olma yöntemleri özelinde değişiklik gösterdiğini ve yalnızca akademik başarıların polis olmak için yeterli gelmediğini hatırlatmak istiyoruz. Akademik başarı sağlayan adayların aynı zamanda polislik sağlık şartları noktasında da gerekli kriterlere sahip olmaları gerekir. Son olarak bayan polis olma şartları ile erkek polis olma şartlarının da gerekli fiziksel özellikler bazında farklılaştığını hatırlatarak polis olmanın şartlarına geçiş yapacağız.

PMYO Şartları (Lise Mezunları Nasıl Polis Olur?)

 1. T.C. vatandaşı olan,
 2. Lise ve dengi okuldan mezun olan ya da olma şartlarını karşılayan,
 3. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünden en az (260,00) ham taban puan almayı başaran, (AYT sınavına girilmesine gerek yoktur.)
 4. Sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını; sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla ise 26 yaşından 1 dahi gün almamış olan,
 5. Bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmayan ve vücut kitle indeksi 18 ila 27 arasında olan,
 6. Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşıyan,
 7. Siyasi parti ya da siyasi parti kolları ile ilişiği olmayan,
 8. Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmayan,
 9. Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından daha önceki dönemlerde çıkarılmayan,
 10. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olan adaylar lise mezunu olup PMYO mülakatlarından geçerek polis olabilirler.

POMEM Şartları (Ön Lisans ve Lisans Mezunları Nasıl Polis Olur?)

 1. T.C. vatandaşı olan,
 2. Ön lisans, lisans ya da bunlara denkliği YÖK tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olan,
 3. KPSS Sınavında lisans için P3 puan türünden minimum 60, ön lisans için P93 puan türünden minimum 70 almış olan,
 4. Sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almayan,
 5. Bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmayan ve vücut kitle indeksi 18 ila 27 arasında olan,
 6. Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye olmayan,
 7. Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olan,
 8. Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmayan,
 9. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonuçlarında problem bulunmayan,
 10. Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silah altında bulunmayan adaylar polis olabilirler.

PAEM Şartları (Lisans Mezunları Nasıl Polis Olur?)

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan,

 • Lisans mezunu veya denkliği YÖK tarafından kabul edilen yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olma hakkı kazanan,
 • KPSS lisans P3 puan türünden minimum 70 puan almayı başaran,
 • Otuz yaşından gün almamış olan,
 • Bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmayan ve vücut kitle indeksi 18 ila 27 arasında olan,
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmayan,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından daha önce çıkarılmayan,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşları ile ilişiği bulunmayan,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonuçlarında polis olmaya engel bir durum saptanmayan,
 • Erkek adayların, 1111 sayılı Askerlik Kanunu çerçevesinde askerlik ile ilişiği bulunmayan adaylar PAEM eğitimi alıp polis olmaya hak kazanabilirler.

Polis Olmak İçin Genel Şartlar Nelerdir?

Az önce saydığımız ve mezuniyet derecesinde özelleştirdiğimiz polis olma şartlarının haricinde diğer polislik şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Sabıka kaydı bulunmamak,
 • Geçmiş dönemde herhangi bir eğitim kurumundan atılmamış olmak,
 • Vücut yapısında bir anomali bulunmamak, sağlam ve sağlıklı bir fiziğe sahip olmak,
 • Türkçe diline kusursuz derecede hakim olmak,
 • Hareket etmeye engel ve performans düşürücü sağlık problemleri bulunmamak,
 • Devlet hastanesinden alınan sağlık raporu temin etmek,
 • Duyu organlarında herhangi bir kusur bulunmamak.

Trafik Polisi Nasıl Olunur?

Trafik polisi olmak isteyen adayların ilk olarak polis nasıl olunur 2018 şartlarını karşılamaları, PMYO, PAEM ve POMEM gibi eğitim kurumlarını bitirmeleri, polis olarak göreve başlayıp Trafik Şube geçişi için dilekçe vermeleri gereklidir. Yani doğrudan trafik polisi olmak üzere bir eğitim alınmaz, ilk adım polis olup sonra trafik polisliğine geçiş yapmaktır.

Sivil Polis Nasıl Olunur?

Sivil polis olmak için izlenmesi gereken yol da trafik polisi olmak için izlenmesi gereken yolla benzerlik taşır. Öncelikle polis olmaya hak kazanılır, akabinde farklı bölümlere atama istenebilir. Bu atamalar sırasında mülakat süreçleri de uygulanabilmektedir.

16 YORUMLAR

 1. mersinden ali ben ALLAH ın izniyle bende polis olcam. küçüklükten beri en büyük hayalim ALLAH tüm polislerin ve polis olmak isteyenlerin yardımcısı olsun arkadaşlar…

 2. bende bir polis adayıyım ilerde bende polis olak istiyorum. Çünkü bende bana ihtiyacı olan vatandaşlara yardım etmek ve suçluları adalete teslim etmek istiyorum.ve ilerde bunu başarabilcemi biliyorum.

 3. ben POLİS olmayı istiyorum.tek hayalim POLİS olmak Allahıma
  dua ediyorum.POLİS olmak için inşalla POLİS olacağım Allah kısmet nasip etse inşallah polis olacağım .Allah yardımcımız olsun .inşallah POLİS oluruz.

 4. mrb ben açıkögretim lise okuyorum bitirdikten sonra polis olmayı istiyorum ancak bunun için ne yapmam gerek nerelerde okumam gerek bunula ilgili yarımcı olursanız sevinirm

 5. ben 2 yıllık unıversıte mzunuyum 28 yasındayım askerlıımı yaptım acaba polıs olabılırmıyım

 6. BEN POLİS OLMAYI İSYİYORUM AMA AÇIK LİSEDEN OKUYORUM BANA YARDIMCI OLUNUN LÜTFEN

 7. en büyük hayalim en çok istediğim meslek polisliktir..Dİlerim ki bu hayalime Allah'ın izni ile kavuşaym..Allah yardımcımız olsun herşeyin hayırlısını versin.(Amin)

 8. Ben bir polis adayıyım gelecekte en büyük hayalim polis olmak… insanlara yardım etmeyi onlarla birşeyler paylaşabilmeyi onların hayatlarını kurtarmayı çok istiyorumm….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here