Polis nasıl olunur

Vatandaşların güvenliğini ve kamu düzenini koruyan, düzene karşı gelenleri yakalayıp yargı organlarına gönderen kişidir
GÖREVLER
Vatandaşların canını, malını ve namusunu korumaya çalışan polis memurlarının görevleri şöyle özetlenebilir;
Suçun işlenmesine veya işlenen suçun tekrarlanmasına engel olur,
İzinsiz toplantı ve yürüyüşleri dağıtır ve bununla ilgili önlemler alır,
Yangın, sel ve deprem gibi afetlerde olay yerlerinde tedbirler alır,
Trafik düzenini ve akışını sağlar,
İzinsiz açılan otel, gazino, kahvehane, bar, sinema vb. yerleri kapatır,
Halkın huzurunu bozan, kaçak mal, uyuşturucu madde alan ve satan, aşırı derecede sarhoş olanları yakalayıp yargı organlarına teslim eder, hakkında yasal işlemleri yapar,
Polis tarafından koruma altında bulunan kişi, bina vb. yerlere yapılan saldırıları engeller,
Devlete karşı suç işleme eğiliminde olanları izler, suç kanıtlarını belirler ve suçluları yakalar,


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Çeşitli tip ve büyüklükteki silahlar, cop,
Telsiz, telefaks, faks, telefon,
Bilgisayar,
Çeşitli tipteki taşıtlar (helikopter, otomobil, panzer vb.),
Çeşitli büro malzemeleri


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Polis olmak isteyenlerin;
– Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziksel görüntüsü kusursuz,
– Göz ve elini eşgüdümle kullanabilen,
– Disipline uyan, yönergeleri uygulayan,
– İnsanların duygularını anlayabilen, sabırlı,
– Sorumluluk duygusu güçlü, dikkatli,
– İnsanlara saygılı kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI


Polisin çalışma ortamı çalıştığı birime göre değişebilmektedir. Örneğin, Trafik Polisi genelde dışarıda, gürültülü ve tozlu ortamda, Emniyet Müdürlüğünde büro ortamında çalışan bir polis kapalı ve gürültülü, karakolda çalışan bir polis bazen kapalı, bazen araç içinde devriye gezerek, bazen de karakol önünde nöbet tutarak görevlerini yerine getirir. Polisler, çalışma ortamlarında görevleri gereği değişik yaş, cins, meslek sahibi insanlarla (suçlu ve suçlu zanlılarıyla, tanıklarla, avukatlarla, savcılarla, amirleriyle, meslektaşlarıyla ve vatandaşlarla) değişik mekan ve ortamlarda iletişim kurarlar. Bu görev zaman zaman ekip halinde çalışmayı da gerektirir. Yıpranma payı göz önüne alındığından daha kısa sürede emekli olurlar.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Polislik toplumun güvenliği ve huzuruyla yakından ilgili bir meslektir. Nüfus arttıkça bu alanda görev yapacak meslek elemanlarına olan ihtiyaç da buna paralel olarak artmaktadır.


Meslekte iş bulamama sorunu olmamaktadır. Mesleki eğitimini tamamlayanlar devletçe doğrudan çalışacakları birimlere atanırlar.


Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde belirli aralıklarla görev yeri değişmek suretiyle çalışırlar.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi Adana K.Serhadli Polis Meslek Yüksekokulu , Aksaray Polis Meslek Yüksekokulu ,Aydın Nazilli Polis Meslek Y.O,Aydın Polis Meslek Y.O,Balıkesir Polis Meslek Y.O,A.Gaffar Okkan Polis Meslek Y.O(Diyarbakır),Elazığ Zülfü Ağar Polis Meslek Y.O,Erzincan Polis meslek Y.O,Erzurum Polis Meslek Y.O,Gaziantep Polis Meslek Y.O,İstanbul Arnavutköy Polis Meslek Y.O,İstanbul A.Sadullah Mermerci Polis Meslek Y.O,İstanbul Şükrü Balcı Polis Meslek Y.O,İzmir Rüştü Ünsal Polis Meslek Y.O,Kastamonu Polis Meslek Y.O,Kayseri Polis meslek Y.O,Malatya Polis Meslek Y.O,Niğde Polis Meslek Y.O,19 Mayıs Polis Meslek Y.O (Samsun),Trabzon Polis Meslek Y.O,Yozgat Polis Meslek Y.O,Afyon Polis Meslek Y.O,Bayburt Polis Meslek Y.O, verilmektedir.
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
Öğrenci Seçme Sınavına girip bu sınavdan şart konulan taban puanı almak, 18 yaşından sonra yaptırılan yaş değişikliklerinde değiştirmeden önceki yaş dikkate alınır,
Bayanlar için 18 yaşını bitirmiş 23’den gün almamış olmak,
Askerlik yapan erkek adaylar için, 25’den gün almamış olmak, Askerlik yapmayan erkek adaylar için, 18 yaşını bitirip 23’den gün almamış olmak,
Askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 25 yaşından gün almamış olmak,
Bayanlar için 1.65 cm., erkekler için 1.67 cm. den kısa boylu olmamak ve boy ölçüsünün cm olarak son iki rakamı ile kilosu arasında 15 kg.dan eksik veya fazla olmamak, (Meslek Eğitimine Giriş Koşulları ile ilgili detay bilgileri Meslek Danışma Merkezinde bulunan “Polis Okulu” Eğitim-Öğretim bilgi dosyasından edinilebilir.)
Daha sonra Polis Akademisi Başkanlığınca belirlenen tarihlerde Polis Meslek Yüksek Okullarında yapılan mülakat ve yazılı sınavları kazanmak gerekmektedir.


EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitim süresi 2 yıldır. Öğrenciler eğitimleri süresince;
Polis meslek mevzuatını, polisin görev, yetki ve sorumluluklarını,
Görev içi ve dışı, polis-halk ilişkilerini, halkla ilişkilerde dikkat edilecek hususlar ve konuyla ilgili kanuni hükümler,
Toplum içinde yaşayan bireylerin psikolojik, fizyolojik ve sosyal gereksinimlerine göre düşünce, duygu, davranışlarının öteki bireyler ve toplumsal olaylar karşısında etkilenmelerini, yön değiştirme ve kişilik yapılarını, fert ve kültür arasındaki ilişkileri,
Silahları ve çeşitlerini, mermileri, silahların günlük bakım ve haftalık, atış öncesi ve sonrası bakım ve kullanımlarını,
Ceza hukukunun dallarını, suç çeşitlerini ve bunlara uygulanacak cezaları, cezayı ortadan kaldıracak nedenleri,
Amaca ulaşabilmek için takip edilen yolları,
Suçluların yakalanması, delillerin incelenmesi, suçu engelleyici operasyonların planlanması, düzenlenmesi ve operasyon sonucu rapor hazırlanması,
Emniyette yazışma kurallarını, tutanak şekillerini,
Atatürk ilke ve inkılaplarını öğrenir ve bu konular ile ilgili dersler alırlar.


MESLEKTE İLERLEME
Meslek eğitimini tamamlayanlar atandıkları şubedeki amirlerinin verecekleri göreve göre idari, siyasi, adli polis veya trafik polisi olarak görev yaparlar.


İhtiyaç halinde, “İlk Kademe Amir” yetiştirilmek üzere, yeri ve zamanı Emniyet Genel Müdürlüğü Eğitim Daire Başkanlığınca planlanıp gerçekleştirilen kurslar açılır. Bu kurslara polis okulunu bitirdikten sonra fiilen 3 yıl polis memuru olarak görev yapanlar ve başvuru koşullarını taşıyan diğer meslek mensupları katılabilirler. Genel kültüre ve mesleki bilgiye dayalı ön eleme barajını geçenler, aldıkları puan sıralamasına göre kurslara katılırlar. Bu kurslar en az 6 ay sürmekte olup, kursu başarı ile tamamlayanların “Komiser Yardımcısı” olarak atamaları yapılır. Bu rütbelere atandıktan sonra diğer rütbelerde bekleme süreleri şu şekildedir:


RÜTBELER BEKLEME SÜRELERİ
Komiser Yardımcılığı 6yıl
Komiser 6 yıl
Başkomiser Yaş Haddi


Daha üst derecedeki rütbelere, polis akademisini veya polis akademisi bünyesinde en az dört yıllık fakülte ve yüksekokulları bitirenler yükselmektedir.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU


Öğrenciler eğitimleri süresince Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenci kredisinden yararlanabilirler.


Mesleki eğitimini tamamlayanlar 10. dereceden başlayarak asgari ücretin 3-4 katı civarında aylık maaş almaktadırlar. Zaman içerisinde hizmet süreleri ve görevdeki pozisyonlarına göre bu maaş da artmaktadır.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Eğitim Kurumları,
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi,
Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri

16 YORUMLAR

  1. mersinden ali ben ALLAH ın izniyle bende polis olcam. küçüklükten beri en büyük hayalim ALLAH tüm polislerin ve polis olmak isteyenlerin yardımcısı olsun arkadaşlar…

  2. bende bir polis adayıyım ilerde bende polis olak istiyorum. Çünkü bende bana ihtiyacı olan vatandaşlara yardım etmek ve suçluları adalete teslim etmek istiyorum.ve ilerde bunu başarabilcemi biliyorum.

  3. ben POLİS olmayı istiyorum.tek hayalim POLİS olmak Allahıma
    dua ediyorum.POLİS olmak için inşalla POLİS olacağım Allah kısmet nasip etse inşallah polis olacağım .Allah yardımcımız olsun .inşallah POLİS oluruz.

  4. mrb ben açıkögretim lise okuyorum bitirdikten sonra polis olmayı istiyorum ancak bunun için ne yapmam gerek nerelerde okumam gerek bunula ilgili yarımcı olursanız sevinirm

  5. ben 2 yıllık unıversıte mzunuyum 28 yasındayım askerlıımı yaptım acaba polıs olabılırmıyım

  6. BEN POLİS OLMAYI İSYİYORUM AMA AÇIK LİSEDEN OKUYORUM BANA YARDIMCI OLUNUN LÜTFEN

  7. en büyük hayalim en çok istediğim meslek polisliktir..Dİlerim ki bu hayalime Allah'ın izni ile kavuşaym..Allah yardımcımız olsun herşeyin hayırlısını versin.(Amin)

  8. Ben bir polis adayıyım gelecekte en büyük hayalim polis olmak… insanlara yardım etmeyi onlarla birşeyler paylaşabilmeyi onların hayatlarını kurtarmayı çok istiyorumm….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here