Prezervatifde yeni marka : ŞEY

Türkiye diş fırçası pazarının lideri Banat, “Şey” marka prezervatiflerini piyasaya sundu. Şey; OK, Durex, Eros gibi markaların yarıştığı prezervatif pazarından ilk etapta yüzde 10 pay almayı hedefliyor…


GIDADAN tekstile birçok sektör için cazibe noktası olan Türkiye, şimdi de prezervatif üreticilerinin ilgi odağında. Halen Eczacıbaşı Grubu’nun OK’yi ve İngilizlerin Durex’inin hakim olduğu 50 milyon dolarlık bu pazara şimdi de diş fırçası üreticisi Banat katıldı.


Banat, “Şey” markalı prezervatiflerini piyasaya sundu. 61 yıldır özellikle kişisel bakım, ağız sağlığı ve ev endüstriyel temizlik ürünleri kategorilerine yönelik üretim yapan Banat, “Şey” ile ilk yılında prezervatif pazarının yüzde 10’unu ele geçirmeyi hedefliyor.


Banat, bu hedefinde en çok da ürünün ismine güveniyor. Banat Genel Müdürü Önder Kaya tüketicilerin artık rahatlıkla prezervatif alabileceklerini belirterek şöyle konuşuyor: “Prezervatiflerin yüzde 60 eczanelerde, yüzde 40’ı da marketlerde satılıyor. İnsanlar eczanelerden prezervatif istemeye utanıyor. Bazı insanların bu ürünü almak için eczanenin önünden defalarca gelip geçtiği tespit edilmiş.


Biz de bunu göz önüne alarak markanın adını ‘Şey’ koyduk. Üstelik sadece prezervatif isterken değil tercihlerini söylerken de sıkıntı yaşamayacaklar. ‘Kocaman Şey’, ‘Neşeli Şey’, ‘Hassas Şey’, ‘Kışkırtıcı Şey’, ‘Tırtıklı Şey’ gibi çeşitlerimiz var.” Bu arada, merak edenler için ‘Şey’lerin 3’lü paketler 34, 12’li paketlerde ise 810 YTL’den satışa sunulduğunu belirtelim…


YILLIK TÜKETİM 70 MİLYON
Şey’in işi bu kadar kolay olmayacak tabii. Çünkü Türkiye prezervatif pazarında lider OK’yi Durex, Eros, F, Bodyguard, Satex, Jelia gibi markalar takip ediyor. Bir o kadar da başta Çin olmak üzere Uzakdoğu’dan getirilen kayıt dışı prezervatif var.


Ancak Önder Kaya, bütün bunları hesaba katarak pazara çıktıklarını vurguluyor: “Burada dağıtım ağı çok önemli ve biz bu konuda rakiplerimize göre oldukça güçlüyüz. Şey’leri 6 bölgede 180 kişilik ekiple Türkiye’nin her noktasına ulaştıracağız. Bir avantajımız da fiyat. Rakiplerimize göre yüzde 20-30 daha ucuz satacağız. Türkiye’de 4 milyon civarında potansiyel kullanıcı var. Bunların yüzde 13’ü düzenli kullanıyor. Ve yılda 70 milyon adet prezervatif tüketiliyor.


Pazar her yıl yüzde 78 arası büyüyor. Ama potansiyeli çok daha büyük. Biz bir yıl içinde 8 milyon adet satmayı hedefliyoruz. Prezervatif için 1 milyon dolarlık yatırım yaptık.” Önder Kaya, Şey’leri Güney Kore’den ithal ettiklerini belirterek, Türkiye’de üretim düşünmediklerinin altını çiziyor. Kaya, “Bu ürünün ana hammaddesi doğal lateks. En büyük üreticisi de Malezya. Yatırım için büyük bir teknoloji gerekiyor. Bu yüzden ithal edeceğiz” diyor.
Para Dergi

4 YORUMLAR

  1. ona 810 ytl verecek yurdum insanı olucağını sanmam:))okkaa para vereceğine 12 çocuk doğurtur sonrada salar sokağa mendil sattırır o paranın katmerlisini kazanır.))))

  2. Müşteri – Bir adet şey verirmisin.eeeee şey işte.
    Eczacı- Tamam der ve banat prezoyu uzatır.
    Müşteri- Yok yok ondan var ben viagra istemiştim.
    derse :)))) ne olacak.

  3. 12 kili paket 810 ytl yazıyor bu fiyat doğrumudur eczaneden alınan bir paket (içinde 12 tek adet olan kaç lira onu yazmak daha doğru olmazmı)

  4. ben bugün gazetede başka bir ad okudum o daha ilginç ve komik bence:))KUŞAKABİN……..bundan daha uygun isim olabilirmi..yurdum insanının aklını seveyim.))))

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here