Propolisin Toz Halinde Elde Edilmesi

Proje Fikri : Fonksiyonel Bir Gıda Olarak Propolisin Toz Ekstrakt Halinde Elde Edilmesi / Productıon Of Propolis Extract Powder As a Functıonal Food
İş Fikri : Propolis önemli bir bal arısı ürünüdür. Çok eski çağlarda keşfedilerek doğal bir antibiyotik olarak kullanılan propolis , bal arıları tarafından ağaçların kozalaklarından, kabuklarından, bitkilerin tomurcuk ve filizlerinden toplanan ve çeşitli yağlar, polenler, özel reçine ve mumsu maddelerin karışımından oluşan bir maddedir. Propolis, antimikrobial, antifungal, antiviral, anti-inflamatuar ve anestezik etkilere sahiptir. Propolis ayrıca pek çok yararlı biyolojik aktivitenin gerçekleşmesinde önemli bir rol oynar. Bu nedenle propolis, apiterapide, biyokozmetikte ve sağlılklı beslenmede fonksiyonel bir gıda destek ürünü veya doğal ilaç şeklinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Propolisin üretim-işleme teknolojisinin ülkemizde geliştirilmesi ve uygulamaya aktarılması ile günümüzde sınırlı miktarda ithal edilen bu ürün ihraç edilebilecek ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak, katma değer kazandırılmış bir ürüne dönüşecektir. Bu proje ile propolisin ekstraksiyonunda en uygun şartlar belirlenecek ve toz halde elde edildiği için dayanıklılık kazandırılmış olacaktır. Bilindiği gibi ham propolisin kurumaddesinin yaklaşık %90’ından fazlası suda çözünmeyen kuru maddeden oluşmaktadır. İş fikrinde propolis üretim teknolojisi olarak; propolis kurutma öncesinde siklodekstrinlerle kapsüllenerek oksidasyon gibi dış etkenlere karşı dayanıklı hale getirilecektir. Bu amaçla siklodekstrinlerle mikroenkapsülasyon denemeleri yapılacaktır. Ayrıca propolisin sulu ekstraktları için çeşitli emülsiyon ajanları denenecektir. Burada suda çözünmeyen propolis bileşenlerinin çözünür forma dönüştürülmesi amaçlanmaktadır. Böylece piyasadaki propolisten daha yüksek kalitede farklı formlarda propolis eldesi mümkün olacaktır.

Productıon Of Propolis Extract Powder As a Functıonal Food, Business idea 2013 : Propolis is an important product of honeybees. Propolis which is being used as an antibiotics from ancient times is a mixture of oils, pollen, special resin and waxy materials which are collected from tree cones, shells and buds of plants by honey bees. Propolis has antimicrobial, antifungal, antiviral, anti-inflammatory and anesthetic effects. It also plays an important role in lots of beneficial biological activities. That’s why propolis is used as a functional food supplement or as a naturel drug in apitherapy, bio cosmetic and healthy nutrition. It is important to improve propolis production process since propolis is an imported good. In the case of project is successful, propolis will be exported goods. In this project, optimum conditions for extraction of propolis will be determined. The shelf life of propolis will be longer since it is obtained in dry form. As is known raw propolis contain insoluble dry matter more than 90% in dry matter. In this project, propolis will be encapsulated with cyclodextrins just before the drying step with the aim of protection from oxidation. Propolis is also be kept as alcohol extract. Some emulsion agents will be tried to for water extraction. To sum up, high quality propolis will be produced.

Firma : Yavuzbal Apiterapi Arge Danışmanlık Tic.
Adres : Akdeniz Üniversitesi Uluğbey Arge Binası Zemin Kat No: 1/K 07020 Konyaaltı / ANTALYA
E-posta : yavuzbal@yavuzbal.com
Web Sitesi : www.yavuzbal.com
Telefon : +90 242 345 10 96
Faks : +90 242 345 10 96

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here