QR kodları yabancı mezarlarını açıklamak için bilgi sunuyor

Kare [QR] kodları yabancı mezarlarını açıklamak için bilgi sunuyor

qr
qr

Galler’deki HiPoints sistemi, kare kodları [QR codes] teknolojisini kullanarak Bodelwyddan’daki St. Margaret Kilisesi’nde bulunan Kanadalı yabancı mezarları hakkında köy ziyaretçilerinin daha fazla bilgi edinmesine yardımcı oluyor.

Galler, yakın dönemde Monmouth şehrinin kendini bir “Wikipedia şehri” haline getirmesi gibi çalışmalarla gerçek konumların web üzerinde ilişkin veri ile eşleştirilmesi konusunda öncü girişimlerde bulunuyor. Şimdi de HiPoints sistemi, kare kodları [QR codes] teknolojisini kullanarak Bodelwyddan‘daki St. Margaret Kilisesi’nde bulunan Kanadalı yabancı mezarları hakkında köy ziyaretçilerinin daha fazla bilgi edinmesine yardımcı oluyor.

Bölgede ziyaretçilerin sıklıkla hayranlığını uyandıran, İngiliz kilisesinin dış tarafında bulunan 80 civarında Kanadalı askerin mezarı bulunuyor. Bu askerlerin, 1. Dünya Savaşı esnasında bölgeyi kırıp geçiren bir grip salgını nedeniyle ölen Denbighshire’da konuşlanmış birliğe bağlı oldukları sanılıyor.

Kilise şu anda, akıllı telefonlar ile taratma yapılması durumunda mezarlar hakkında bilgi sunan kare kodlar içeren plakalardan oluşan HiPoints sistemini uyguluyor. Her bir asker ve ilişkin görüntüler ile ilgili bilgiler de sunuluyor. Ayrıca, organizatörler tarihe karşı ilgisi olan genç ziyaretçilerin de bu yolla ilgisini çekebileceklerini düşünüyor.

Plakalar, aynı kare kodları ülke genelinde yerleştiren kamuya yönelik bilgi projesi History Points tarafından organize edilen daha geniş çaplı bir uygulamanın bir parçasını oluşturuyor. Fiziksel konumları, online dünya ile eşleştiren başka yöntemler de var mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here