Quizy.me Türkiye’nin ilk global sosyal paylaşım sitesi

9

Desnet Yazılım üst yöneticisi Ömer Ekinci (27), Türkiye’nin ilk global sosyal paylaşım sitesi quizy.me’yi kurdu. 100 günde 1 milyon ziyaretçiye ulaşan site, dünyada en çok ziyaret edilen 100 site arasına girdi.

Akdeniz Üniversitesi Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu tarafından düzenlenen “3. Ulusal Akdeniz Girişimcilik Zirvesi” Atatürk Konferans Salonu’nda yapıldı. Zirvenin konuğu, İstanbul Ticaret Odası 2009-2010 yılının genç girişimcisi ödüllü Desnet Yazılım üst yöneticisi Ömer Ekinci oldu. Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meral Gültekin’in de katıldığı zirvede, Ekinci, “büyük başarıların öyküleri” başlıklı oturumda, üniversite öğrencileriyle deneyimlerini paylaştı.

Ekinci, ortaokul döneminde yazılım programları yapmaya başladığını anlattı. Ailesinin maddi açıdan sıkıntı yaşadığını ancak zorlukları aşarak girişimci olduğunu kaydeden Ekinci, “Ya karanlığa küfredecektim ya da ışık yakacaktım” dedi.

İlk yazılımı internet kafede yaptı

Evinde bilgisayar olmadığı için yazılımları internet kafede yaptığını kaydeden Ekinci, 17 yaşında bir tela dükkanına barkod yaptığını belirtti. Ekinci, “O şirket şimdi Türkiye’nin en büyük tela şirketi oldu, 14 yıl oldu, onlar beni büyüttü, ben onları büyüttüm. Şimdi o şirket Çin’e tela satıyor” dedi.

Ekinci, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesine kaydolduğunu ancak iş yaşantısı nedeniyle henüz bitiremediğini kaydetti. Babasının ürettiği ve önceleri pazarlayamadığı yazıcıyı kendi çabalarıyla kiraladığı 35 metrekarelik dükkanda üretmeye başladıklarını, şimdi Casio’nun iki distribütöründen biri olduklarını vurgulayan Ekinci, 12 ülkeye çalıştıklarını bildirdi.

İşte o gavur benim

“Haddimi hiç bilmedim” diyen Ömer Ekinci, “Bize hep sınır koydular ama ben facebook, twittere rakip sosyal ağ yapma kararı aldım. Buna çok karşı çıkan oldu. Türkiye’nin ilk global sosyal paylaşım sitesi quizy.me’yi kurduktan sonra ‘gavurlar yine yapmış’ diye yorumlar geldi. İşte o gavur benim” dedi.

Quizy.me’de diğer sosyal paylaşım sitelerinden farklı olarak soru sistemi bulunduğunu ve bu soruları kayıtlı olmasa da herkesin görme şansının bulunduğunu anlatan Ekinci, Çince, Rusça, Türkçe ve İngilizce yayını olan quizy.me’nin en çok ziyaret edilen 100 site arasında yer aldığını belirtti.

En büyük 3 sosyal paylaşım sitesi arasında

Ekinci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Günde 10 bin kişi sisteme girip soru cevaplıyor. 100 gündür yayındayız, bir milyon ziyaret aldık, kısa sürede iki milyon üyeye sahip olmayı hedefliyoruz. Türk sitesi olarak dünyadaki en büyük üç sosyal paylaşım sitesi arasında yer alacağız.”

Sitenin tasarım ve yazılım dahil 1000 TL’ye mal olduğunu, reklam almadıklarını bildiren Ekinci, siteyi kurduklarında en az desteği Türkiye’den gördüklerini söyledi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencilerinin hemen hemen tümünün quizy.me’yi kullandığını belirten Ömer Ekinci, üniversite öğrencileri arasında sitenin kullanımının artacağını kaydetti.

“Facebooku bir Türk kurmuş olsaydı ne olurdu?” sorusunu yönelten Ekinci, şöyle konuştu:

“Cari açığımızın üçte biri bizde kalırdı. 1000 kişilik istihdam bizde olurdu. 500 milyon kişinin veritabanı facebookun elinde, bu bizde olurdu. İnternet sektörünün kalbi İstanbul’da olurdu. 20 milyon Türk bu siteye üye ama sadece tüketiciyiz.”

Facebookun teknik altyapısını üç ayda yazacak çok sayıda firma olduğuna dikkati çeken Ekinci, “Bir insan bir şeyi gerçekten isterse, tabiattaki her şey onun olmasına yardım eder” dedi.Dünya

5 YORUMLAR

  1. Ömer kardeşim; bu haberi duyunca çok meraklandım ve aynı zamanda gururlandım.Sen yine haddini bilmeden devam et.Diğer paylaşım sitelerinden bizi kurtar.Her özelimizi bilmelerinin sakıncalarını canı yananlar bilir amabu sitesnin kurucusunun Türk olduğunu öğrendiklerinde ayrılanlar kendi kişiliklerini sorgulasınlar başta. Ben bütün birikimimle elimden ne gelebilirse sana yardımcı olmaya hazırım eğer gerek duyar veya istersen. Yaptığın iş daha da büyüyünce o gidenler de gelecektir (gelmeseler de olur ya neyse…) Seni tebrik ediyor ve başarının daim olmasını diliyorum. Diğerlerinin yaptığı iş o kadar büyük değil ama reklamları ve duyuruları ile kazanıyorlar. Sen onları da geçeceksin, buna inanmıyorum çünkü bunu biliyorum! İyi çalışmalar…

  2. dostum alivetimes.com bir türk sosyal paylaşım sitesi dünyayada açılabilmek için adı ingilizce olduğunu düşünüyorum. bu arada adının anlamı yaşam dolu zamanlar demek.

  3. İlk Türk Sosyal Paylaşım sitesi diyorsunuz alivetimes.com ‘ da bir türk sosyal paylaşım sitesi kuruluş tarihide 2000 ylında hizmete girdi adının yabancı olmasına aldanmayın sanırım evrensel düsünmüşler girip incelemenizi tavsiye ederim http://www.alivetimes.com

  4. Siteyi yeni duydum ve ziyaret ettim. Bir Türk olarak bu siteyi bir Türk’ün yaptığına inanamıyorum. Herşey ingilizce ayrıca ismin telaffuzu zor ilk okuduğumda heyacanlandım bizimde bir sosyal paylaşım sitemiz var diye gururlandım ama site biraz zor gözüküyor.

  5. İYİ DE BU İSİM FACEDEN DAHA KÖTÜ DÜZGÜN Bİ İSİM BULAMADINIZMI Quizy.me
    Bİ TÜRK YAPARSA TÜRK İSMİ KULLANIR YOKSA NE ANLADIM TÜRKMÜ YABANCIMI EYER TÜRKSEN TÜRKÇE İSİM KOY GERİSİ HİKAYE YABANCI İSİM KULLANDIKTAN FACE DAHA İYİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here