Radyo-Televizyon Yayımcılığı Teknikeri

Radyo ve Televizyonda programların kaliteli bir biçimde sunulması için kamera çekim, ses, ışık, görüntü gibi işlerde çalışan kişidir.


GÖREVLER
Radyo-TV yayımcılığı teknikeri;
Radyo ve TV programlarında film yapımı ve yönetimi, resim ve ışık, görüntü seçiciliği gibi diğer teknik konularda çalışır. Bunun için;
Radyo ve TV’ de kurgu tekniğini oluşturur,
TV’de dekor tasarımını yapar,
Mekan seçiminde yardımcı olur,
Programların banda ve filme alınması işlemlerini yürütür.
KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
– Bilgisayar,
– Kamera, kamera sehpası,
– Kablolar,
– Projeksiyon alet ve makineleri,
– Sahne ve dekor malzemeleri,
– Film ve bantlar,
– Uydu ve haberleşme sistemleri ile ilgili aygıtlar,
– Yayımcılık ile ilgili her tür elektrikli ve elektronik malzemeler,
– Her tür ses ve görüntü cihazları,
– Her tür büro malzemeleri.MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Radyo-TV Yayımcılığı Teknikeri olmak isteyenlerin;
Güzel sanatlara ilgi duyan,
Mekanik işlere yatkın,
Renkleri ve şekilleri algılama yeteneğine sahip,
Ekip çalışmasından hoşlanan,
Yaratıcı ve çok yönlü düşünebilen,
Yeniliklere açık,
Görme ve işitme duyusu ve belleği güçlü,
İnce ayrıntıları görebilen, dikkatini bir noktaya yoğunlaştırabilen kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI


Radyo-TV Yayımcılığı Teknikeri; işin niteliğine göre stüdyo, dış çekim ortamı, sakin bir kayıt odası gibi yerlerde çalışır. Birinci derecede teknik işlerle ilgilidir. Çalışma ortamı çoğu kez temiz bir stüdyo ortamı olmakla birlikte, bazen de açık havada kalabalık, soğuk, sıcak ve yağışlı hava şartlarında çalışmaları gerekebilir. Radyo-TV sektörü ekip çalışmasını gerektirdiğinden diğer teknik ekip personeli ile sürekli iletişim halindedir. Çalışma saatleri düzenli değildir. Sabahın çok erken veya gece yarısı çalışma söz konusu olabilir.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Radyo-TV Yayımcılığı Teknikerliği eğitimini tamamlayanlar; Sinema, Tiyatronun teknik ekiplerinde, reklam kuruluşlarının program metin yazarlığı, reklam krokisinin ortaya çıkarılmasında görev alabileceği gibi, Radyo-TV kuruluşlarında ve özel film prodüksiyon şirketlerinde; program yapımcısı, program yazımı, programın banda ve filme aktarılması, dekor düzenlemeleri, kamera çekimi, programın ışık, ses, görüntü sistemlerinin oluşturulması faaliyetlerinde iş bulabilir.


Ayrıca; kişiler fotoğrafçılıkta görsel teknikleri üzerinde de eğitim aldıkları için yazılı medya alanında fotoğrafçılıkta yapabilirler.


Görsel medyanın her geçen gün gelişmesi ve teknik olarak ilerleyebilmesi, konusunda eğitim görmüş ekiplerin yetişmesiyle mümkündür. Eğitimin gerek teorik ve gerekse pratik olması bölüm mezunlarını nitelikli kılmakta ve iş bulma imkanlarını arttırmaktadır.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Meslek Eğitimi, bağlı Meslek Yüksekokullarının Radyo-TV Yayımcılığı bölümlerinde verilmektedir
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Fotoğrafçılık, Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri, Organizasyon Hizmetleri, Radyo Sinema ve Televizyon, İletişim, Radyo-Televizyon/Radyo-Televizyon bölümlerinden mezun olanlar “Radyo-TV Yayımcılığı” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerinden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunu için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sözel -1(SÖZ-1)” puanı almaları gerekir


EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Meslek eğitim süresi 2 yıl olup;
1. yılda; Matematik, Fizik, Radyo-TV Tekniği, Radyo-TV Haber Tekniği, Radyo-TV İşletmeciliği, TV’de Dekor Tasarımı, Bilgisayarda Kurgu, Kurgu Tekniği, Reklam Stratejileri, Radyo TV’de Program Yapımı, program Yönetimi, Film Yapımı ve Yönetimi, TV Tekniği, Program Metin Yazımı ve Senaryo Yazma Tekniği, TV’de Dış Çalışma gibi dersler alırlar.
2. yılda; Elektronik Haberleşme Sistemleri, Fotoğrafçılıkta Görsel Teknikler, Yabancı Dil, Radyo-TV Kurgu Teknikleri, Reklam Filmi Yapımı ve İstatistik dersleri ile 1. yılda alınan bazı derslerin II. yılda devam edenleri alınmaktadır


MESLEKTE İLERLEME
“Radyo-TV Yayımcılığı” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, Basın ve Yayın, Fotoğraf ve Video, Gazetecilik, Görsel İletişim Tasarımı, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı, İletişim,İletişim Bilimleri, İletişim Sanatları, İletişim Tasarımı, İletişim ve Tasarım, Medya ve İletişim,Medya ve İletişim Sistemleri, Radyo ve Televizyon, Radyo, Sinema ve Televizyon, Sinema, Sinema ve Televizyon, Televizyon Haberciliği ve Programcılığı lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.


Çalıştıkları alanda teknik idare amiri veya şefi olabilirler.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU


Meslek eğitimi süresince kazanç yoktur. Koşulları uyan öğrenci Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan ve diğer kuruluşların ve üniversitelerin verdiği kredi ve burslardan yararlanabilirler.


Çeşitli alanlarda çalışma imkanının olması ve çalıştığı sektörün büyüklüğü, işyerlerinin ücret politikaları sonucunda değişik ücretler söz konusudur. Radyo-TV kuruluşlarında liyakate dayalı ücret politikası olup; tecrübe, vasıf ve işinde başarılı olma gibi durumlar ücreti değiştirmektedir. Piyasada belirlenmiş bir ücret yoktur. Kişinin sektördeki pozisyonuna göre de değişebilir.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Eğitim Kurumları,
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi,
Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here