Rafineri ve Petrokimya Teknikeri

Petrokimya teknikeri, ham petrolün çeşitli aşamalarda yapılan işlemlerle arıtılması ve petrol ürünlerinin elde edilmesi ile ilgili çalışmaları mühendislerin gözetiminde yürüten ara elemandır.


GÖREVLER
– Mühendislerin planları doğrultusunda ham petrolün arıtılarak çeşitli petrol ürünlerinin (benzin, mazot, motorin vb.) elde edilmesi için yapılacak işlemleri uygular,
– Petrol ürünü elde edilmesi sürecinde kullanılacak katkı maddelerinin standartlara uygunluğunu test eder ve uygunluğunu sağlar,
– Arıza bulma aletleri ile sistemin sürekliliğini sağlayıcı önlemleri alır,
Elde edilen petrol ürünlerinin kalite kontrolünü yapar
KULLANILAN ALET VE MALZEMELER


– Basınç gösteren araçlar,
– Sıcaklık ölçme donatımları,
– Seviye göstergeleri (basınç tipi, şamandıra tipi seviye göstergeleri ve diğer göstergeler),
– Akış miktarı ölçme enstrümanları (doğrudan ve dolaylı yoldan ölçen cihazlar, değişken kesitli ölçme cihazları, elektrikli cihazlar, sıcaklık farkına göre çalışan cihazlar),
– Analiz yapmada kullanılan araç-gereç ve maddeler,
– Alarm cihazları ve devreden çıkarma enstrümanları,
– Çeşitli kimyasal maddeler,
– Bilgisayar, çeşitli kırtasiye malzemeleri (kayıt tutmak, rapor yazmak, stok belirlemek vb. için).


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Petrokimya teknikeri olmak isteyenlerin;
Fen bilimlerine, özellikle kimyaya ilgili,
Dikkatini uzun süre bir noktaya yoğunlaştırabilen,
Tedbirli,
Yönergeleri izleyebilen,
Gerektiğinde bir sorunu ele alıp çözebilen kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Petrokimya teknikeri petrol rafinelerinde çalışır. Çalışma ortamı gürültülü, kirli, yağlı ve hava petrol kokusu ile yüklüdür. Çalışırken petrol ve doğalgaz mühendisi, teknisyenler ve diğer çalışanlarla iletişim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Petrokimya teknikerleri petrol yan ürünlerini işleyen fabrikalarda, petrol ürünleri elde edilen petrokimya tesislerinde ve rafinerilerde çalışabilirler.


Petrokimya teknikerlerinin en büyük sorunu işletmelerde böyle bir kadronun olmayışıdır. Bu nedenle, mezunlar değişik unvan ve kadrolarda çalışmaktadırlar.


Şu anda çalışma koşullarında belli sıkıntılar olmasına rağmen gelecekte çalışma olanakları artacaktır. Çünkü, petrol ürünlerinden yapılan ve günlük yaşantımızın vazgeçilmez araç-gereçleri sürekli artmaktadır.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Rafineri ve Petrokimya ” ön lisans programlarında verilmektedir
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek liselerinin Boya Teknolojisi, Endüstriyel Boya ve Dekorasyon, Endüstriyel Boyacılık, Kimya, Kimya Teknolojisi,Lastik Teknolojisi, Petrokimya, Plastik işleme, Plastik Teknolojisi, Proses, Sanayi Boyacılığı ve Uygulama Tekniği, Sınai Boya, bölümlerinden mezun olanlar “Rafineri ve Petrokimya” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler.


Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli “Sayısal-1 (SAY-1)” puanı almaları koşulu ile sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri taktirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.


EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitim süresi 2 yıldır.
Bu bölümde Türk Dili, Beden Eğitimi, Güzel Sanatlar, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil gibi genel kültür derslerinin yanısıra Matematik, Bilgisayar Kullanımı, Teknolojinin Bilimsel İlkeleri, Kimya, Genel ve Teknik İletişim, Temel Enstrümantasyon, Emniyetli Çalışma Usulleri ve El Becerileri, Kimyasal İşlem İlkeleri, Petrol Rafinerisine Giriş, Enstrümanlı Analiz, İşlem Ölçümleri, Teknik Resim, Bilgisayar Uygulamaları, Tesis Donanımı gibi meslek dersleri de okutulmaktadır:MESLEKTE İLERLEME
“Rafineri ve Petrokimya” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği, Kimya, Kimya Mühendisliği, lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.


Rafineri ve Petrokimya Teknikeri, , çalıştığı yıllar itibariyle bilgi ve becerilerini arttırmaları ve başarılı olmaları durumunda, bulundukları işyerinde vardiya amiri, planlama sorumlusu, şef yardımcısı, şef gibi görevlere atanabilir ve daha ileri düzeyde sorumluluklar alabilirler.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Petrokimya teknikerliği eğitimi gören öğrenci, çeşitli kurum ve kuruluşlardan kredi ve burs alabilir. Yaz aylarındaki l2′ şer haftalık staj çalışmalarından dolayı en az asgari ücretin %30′ u kadar ücret almaktadırlar.


Eğitim sonrası kazanç, çalıştığı konum, çalışma süresi ve çalıştığı sektörün ücret politikasına göre değişiklikler göstermektedir.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Eğitim Kurumları,
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi,
Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here