Reklamcılar Tarafından Söylenen En Büyük 10 Yalan

Reklamcılar Tarafından Söylenen En Büyük 10 Yalan
broadcastertr / Getty Images

Reklamcılık sektörü çok özel ve dinamikleri sürekli değişen bir sektör… Hem rekabet oranının fazla olması hem de reklamcılığın hayal kurdurma gibi bir misyonunun bulunması zaman zaman tercih edilen politikaları da sorgulatabiliyor.

Markalarla anlaşan ve hedef kitlelerine mümkün olduğunca çok satış yapmak için harekete geçen reklam firmaları, kimi zaman ağızları açık bırakacak reklam kampanyaları düzenleyebiliyor! Reklamcılığın elastik sınırlarının kullanıldığı ve “Bu kadar da olur mu?” dedirten 10 örneği sizlerle paylaşacağız.

Apple iPhone 3G: Yarı Fiyatına İki Kat Hızlı

Muhteşem vaatlerle Apple yepyeni bir kampanya başlatalı 10 sene oldu! 2008 yılınca yeni iPhone 3G piyasaya sürülürken hedef kitlenin beklentileri fazlasıyla yüksek tutuldu. Bir önceki nesle göre iki kat hızlı ve yarı fiyatına olduğu söylenen bu telefon piyasaya sürüldükten sonra kullanıcıların şikayetlerinin önüne geçilemedi. Telefonun hızının yavaş olması başta olmak üzere türlü şikayetler markaya ulaşınca, Apple reklam kampanyalarında bir daha aynı hataya düşmedi.

Enforma: Diyet ya da Egzersiz Yapmadan Kilo Verin

Birisi ya da bir firma size kilo vermek için diyet ya da spor yapmanıza gerek olmadığını, sadece yağ tutan takviye kullanımının yeterli olduğunu söylese, bunun yalan olduğunu anlarsınız. Değil mi? 1990’lı yıllarda halk bu yalana inanmayı tercih etti. Ancak her şey ortaya çıkınca bu reklam kampanyası da tarihteki büyük yalanlar arasında yerini aldı.

Hoover Vacuums: Elektrik Süpürgesi Alın, ABD’ye 2 Ücretsiz Uçuş Kazanın

Gerçek olamayacak kadar güzel bir teklif sunan Hoover, tüketicilerin ilk başta büyük memnuniyetini sonrasında ise gazabını kazandı. Büyük bir maliyet hatası yapan firma kampanyasını geri çekti ama aynı zamanda İngiltere Parlamentosu tarafından 60 milyon dolarlık bir cezaya çarptırıldı.

Nutella: Sağlıklı ve Dengeli Beslenmenin Bir Parçası

Nutella’nın düzenlediği reklam kampanyası bazı kesimler tarafından oldukça beğenildi. Neticede hem leziz bir çikolata yenecek hem de bu tüketim meşru kılınacaktı. Reklamla ilgili asıl sorun yoğun bir iş hayatı bulunan annenin çocuklarına hazırladığı sağlıklı kahvaltıda Nutella’nın olmasaydı. Yoğun şeker içeren bu gıdanın yanıltıcı bir şekilde lanse edilmesi markaya ceza yağdırdı.

Sheckers Shape-Ups: Yürürken Şekillenin

Yürüdükçe vücut şekillendirmenin mümkün olduğu iddia edilen Sheckers Shape-Ups reklam kampanyasına büyük bir bütçe ayırdı ve Kim Kardashian reklamda oynatıldı. Reklamdaki mesaj oldukça açık verildi, spor yapmanıza gerek yok sadece bu ayakkabıyı alın ve yürüyün denildi. Markanın bu iddiasının asılsız olmasının bedelini ise yine marka üstlendi.

POM Wanderful: Ölümü Kandırın

Nar suyu içerikli bir içecek satan bir firmanın reklamını yapan şirket oldukça iddialı bir sloganla reklam kampanyasını başlattı. Faydayı haddinden fazla abartan şirketin tüketicileri yanılttığı sonucuna varıldı ve kampanya durduruldu.

Classmates.com: Sınıf Arkadaşınız Sizi Arıyor

Sosyal medya platformları dünyanın farklı yerlerindeki insanları birbirine bağlıyor ve globalleşme sürecine katkıda bulunuyor. Bu platformlardan biri olan Classmates.com da aynı hizmeti ücretli bir şekilde sunan platformlardan biri olan dikkat çeken bir reklam kampanyası başlattı. Eski sınıf arkadaşınız sizi arıyor konseptinde müşterilere ulaştı ancak kimse kimseyi aramadığı ve üstelik yanıltıcı bilgilerle insanların paraları alındığı için firma 10 milyon dolardan fazla bir cezaya çarptırıldı.

Vitamin Water: Bunu İç, Senin İçin İyi

Vitaminler ister takviye olarak kullanılsın ister bir içeceğin ya da yiyeceğin içinde bulunsun sağlık için temel öneme sahip organik maddelerdir. Bu mantıktan yola çıkan Coca Cola ürettiği bir içeceğe “Bunu İç, Senin İçin İyi” sloganını uygun gördü. Tüm sorunlar da bu noktada başladı. İçecek şekerliydi ve dolayısıyla 9 milyon dolarlık cezadan kaçış mümkün olamadı.

Wrigley’s Gum: Bu Sakızı Çiğneyerek Mikropları Öldür, Ağız Kokusunu Yok Et

Ağız kokusu rahatsızlık veren bir durumdur ve bunun farkında olan Wrigley’s Gum firması çıkardığı üründe ağız kokusunu yok eder sloganını kullandı. Ağız kokusunu yok eden maddeyi de açıkladıktan sonra araştırmacılar devam ederek bu maddenin ağız kokusunu gidermediğini ortaya koydu. Neticede 6 milyon dolarlık bir ceza yalanın kaymağı oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here