Reprezant (İlaç tanıtım elemanı)

Bir ilaç firması adına, firmaya ait (ruhsatlı) ilaçların tanıtımı ve pazarlamasıyla görevli kişidir.

GÖREVLER

– Tanıtılacak ve pazarlanacak olan ilaçlar hakkında edinilmesi gereken tüm bilgileri edinir,
– Ziyaret edeceği eczaneleri, hastaneleri, Kamu veya özel kurum veya kuruluşların doktorlarını veya sağlık ocaklarını belirler,
– Belirlenen yerlere giderek tanıtacağı ilaçla ilgili katalog veya örnek mamulleri göstererek açıklamalarda bulunur,
– İlacın fiyatı ve kredi şartları ile fiyatlarda meydana gelebilecek değişiklikler hakkında görüştüğü kişilere açıklamalar yapar,
– Siparişler alır ve bunları çalıştığı firmaya gönderir,
– Yaptığı işlemler hakkında rapor yazar ve amirine iletir.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Bilgisayar
– Çeşitli kırtasiye malzemeleri,
– Çeşitli ilaç numuneleri,
– Sipariş fişi.
– Slayt Makinesi
– Data Projektörü
– Çanta

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

İlaç tanıtım elemanı (reprezant) olmak isteyenlerin;
– Bedensel ve ruhsal özürü bulunmayan,
– Hareketli bir tempoya ayak uydurabilen,
– İnsanlarla kolay iletişim kurabilen,ikna kabiliyeti yüksek,
– Düşüncelerini etkili bir biçimde başkalarına aktarabilen,
– Dış görünümüne dikkat eden,
– Zamanı iyi kullanabilen, sabırlı ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
İlaç tanıtım elemanları zamanlarının büyük bir kısmını seyahat ederek geçirirler. Tanıtım için hastaneye,eczaneye veya bir doktorun yanına giderek genellikle kapalı ortamlarda bulunurlar. Bazen de çalıştıkları firmada büro ortamında görev yaparlar. Reprezantlar çalışırken doktorlarla, eczacılarla, meslektaşlarıyla ve çalıştığı firmadaki elemanlarla iletişim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
İlaç endüstrisi , tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sürekli olarak gelişen bir sektördür. Sayıları bir hayli artan değişik türdeki ilaçlara paralel olarak ilaç firmalarının sayısında da son yıllarda bir artış gözlenmektedir. Bu nedenle iyi bir eğitim almış olan ilaç tanıtım elemanlarına her zaman ihtiyaç duyulmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
– Mesleğin eğitimi
– Fatih Üniversitesine bağlı Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulunda
– Selçuk Üniversitesine bağlı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu
– Muğla Üniversitesi Muğla Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu
– Hacettepe Üniversitesi Polatlı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu,
– Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar Meslek Yüksekokulu
“Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama” bölümünde verilmektedir.
Ancak, Bu bölüm ülkemizde uygulamaya yeni başladığından en az lise mezunu olan kişilerde genel yetenek sınavlarından veya mülakattan geçirilerek başarılı olurlarsa ilaç firmalarının açtığı kurslara katılma hakkını elde ederler. Kursları başarıyla tamamlayan kişiler reprezant olarak göreve başlarlar.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
– Meslek liselerinin Acil Tıp Teknisyenliği, İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyenliği, Ebelik, Ebelik-Hemşirelik, Hemşirelik, Laborant, Laboratuar, Laboratuar Teknisyenliği, Sağlık Memurluğu, Veteriner-Laboratuar, Tıbbı Sekreterlik, Tıp Sekreterliği “Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
– Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA) 1” puanı almaları gerekir.
EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Bu programın eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere; Farmakoloji, Anatomi, Fizyoloji, İlaç Pazarlama ve Satış Teknikleri, Pazarlama İlkeleri, Bilgisayar ve Internet Kullanımı, Psikoloji gibi dersler verilir.
Kurslara katılanlar ise Biyoloji, Farmakoloji gibi genel tıp eğitimi ile ilgili dersler görürler.

MESLEKTE İLERLEME
“Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları taktirde üniversitelerin “Halkla”İlişkiler, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Pazarlama, Uluslar arası Ticaret, Uluslar arası Ticaret ve Finansman, Uluslar arası Ticaret ve İşletmecilik “ lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
İlaç tanıtım elemanları deneyim ve başarılarına göre çalıştığı firmanın idari kademelerine (bölge şefliği, müdürlük vb.) yükselebilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU EĞİTİM SÜRESİNCE
Eğitim süresince öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sağladığı kredi ve yurt imkanlarından, ayrıca Kamu veya özel kurum ve kuruluşların sağladığı burs olanaklarından yararlanabilirler.

EGİTİM SONRASI
İlaç tanıtım elemanları ilaç firmalarında çalışır ve ücretlerini firma yöneticileriyle yaptıkları anlaşmaya göre alırlar. Firma büyüklüğü ücretlerde etkili olsa da ortalama olarak asgari ücretin 3-4 katı kadar bir ücret elde ederler.
Bazı firmalarda ise elemanların çalışma gücünü ve verimliliğini artırmak amacıyla primli ücret sistemi uygulanmaktadır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
– İlgili eğitim kurumu,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
– Bünyesinde meslek bilgi merkezi bulunan il ve şube müdürlükleri.

2 YORUMLAR

  1. gaziantep merkezli firmamıza ilaç sektöründe reprezant olarak enaz 5 yıl çalışmış bay ve bayan takım arkadaşları aramaktayız. ilgilenenlerin lcv 0342.3247730 şahin göv.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here