Restoran konsepti seçerken nelere dikkat etmeli

Restoran konseptiniz yiyecek, hizmet stili, dekor, pazarlama ve markanızı içerir ve temelde işletmenizin kimliğidir. Başarılı olabilmeniz için, konseptinize odaklanmalı ve açıkça tanımlamanız gerekmektedir. Yiyecek ve sunumunuzdan, marka ve restoran iş planınıza kadar, konseptiniz müşterilerin sizi nasıl düşündüğünü etkiler.

Restoran konsept gelişiminize odaklanmanıza yardımcı olacak bazı fikir ve ipuçları yazımızda yer alıyor. Konseptinizi etkileyen en önemli üç faktör, menü, hizmet tarzınız ve müşterilerinizdir .

1. Menünüzü seçin

Bir aşçı olmanızın nedeni yemeklerinizi ve tutkunuzu başkalarıyla paylaşmak istemenizden kaynaklanır. Bu nedenle, restoran konseptinizi oluşturmanın ilk adımı sizin hangi menüyü sunacağınızı bilmenizdir. Konseptlerini diğer restoranların dışında genişleten ya da bir seferde çok fazla gıdayı sunmaya çalışan restoranlar genellikle istedikleri verimi alamazlar.

Sunduğunuz gıdaya göre menünüzü uygun fiyatlandırmalısınız. Fiyatlar da servis stilinize bağlı olacaktır, ancak çoğunlukla bileşenlerin kalitesi ve gerekli hazırlama miktarı ile ilişkilendirilmelidir. Menülerinizde fiyatları açıkça listeleyin ve okuma alanını aşırı derecede sıkmayın . Menünüzü okumak ne kadar basit olursa, müşterilerin akıllarını ve siparişlerini düzenlemeleri o kadar kolay olur. Menünüz aynı zamanda müşteri dostu bir restoran konsepti ifadesi için mükemmel bir yerdir. Müşteriler, destekledikleri işletmelerin arka plan öyküsünü duymaktan hoşlanıyorlar. Menünüzü daha fazla metinle doldurmak istemiyorsanız, ifadenizi iş yerinizdeki masalara koyun veya duvardaki büyük bir tahtaya yazın.

2. Servis Stilinizi Seçin

Menünüz servis stilinizi sizin için kararlaştırabilir, ancak aşağıdakiler arasında seçim yapma konusunda özgürlük hakkına sahipsiniz:

Quick Service
Hızlı yiyecek lokantaları ve gıda kamyonları;
Değer hızlılığı, kolaylık ve ekonomiklik

Fast casual
Rahat restoranlar ve gıda kamyonları; Kalite hızlı hizmetten ve biraz daha pahalı olan bir sınıftır.
Değer hızı, özelleştirme ve uygun fiyat

Casual
Aile tarzı restoranlar; Tam hizmet masası hizmeti sunmak ve hızlı rahatlığa kıyasla daha kaliteli olması; Değerli menüler, farklı müşteri tabanı, aile atmosferi

Fine Dining
En yüksek gıda kalitesi ve fiyatları;
Değer kalitesi, olağanüstü hizmet, çok yetenekli şefler ve resmi atmosfer ve dekor

Hizmet stilinizi seçmek için kendinize iki soru sormalısınız:

Müşteriniz için önemli olan nedir?

Müşterileriniz sanatınız ve kaliteli yemekler için teşekkür ediyor mu?
Çocuklarını futbol antrenmanlarına sokmak için acele ediyorlar mı veya hızlı bir akşam yemeğine ihtiyaçları var mı?

Ne yemek hazırlamak istediğinize ve neye hizmet etmek istediğinize karar verdiğinizde, genellikle restoranda kimin yemeyeceğini bileceksiniz. Örneğin kişisel hizmet sunmak istiyorsanız, ünlü şefler tarafından yapılan füzyon yemnekleri için müşterileriniz zengin ve eğitimli profesyoneller olacaktır. Aynı zamanda, restoran konseptiniz, menü ve hizmet stilinizi etkileyecek belirli bir müşteriye hizmet etmeye odaklanabilir. Ailelere, üniversite öğrencilerine veya çalışanlara karşı konseptler de oluşturabilirsiniz.

Müşterilerinizle nasıl iletişim kurmak istiyorsunuz?

Hizmet stiliniz müşterilere yapılan açıklamadır. İster güzel yemekler sunan bir restoran açmak ya da hızlı yemekler sunmak istiyorsanız müşterilerinize bir mesaj vermek zorundasınız. Mesajınız “Sizin için daha kolay bir yaşam ortamı yaratmak için buradayız, çünkü meşgul olduğunuzu biliyoruz,” ” Farkı tadında. Alevde ızgara” ya da “Lezzet ve mutluluğun buluşma noktası” olabilir. Mesajınızı restoran konseptinize göre seçin ve işinize gelen kişilere açık şekilde gösterin.

3. Müşteri ve Konumunuzu Anlayın

Hizmet stilinizi ve mutfağınızı genellikle yakınınızda çalışan kişilere göre yönlendirin. Örneğin, insanların çok zengin olmadığı bir bölgede güzel yemekler sunan bir İtalyan restoranı açmayı iki kez düşünmek isteyebilirsiniz. İşletmenizi kurmak istediğiniz alan hakkında biraz araştırma yapın ve rekabetinizi de inceleyin.

Restaurant Konsept Fikirleri ve Önerileri

1. Pazarlama

Konseptinizi oluştururken, bölgenizde aşırı nüfuslu olmayan bir niş bulduğunuzdan emin olun. Örneğin, aynı sokakta zaten üç pizzacı varsa sizde bir pizza dükkanı açmayın. Yetersiz durumda olan hedef popülasyonlara bakın, böylece daha az rekabete sahip olursunuz. Bölgede herhangi bir aile restoranı yoksa bu sizin için iyi bir pazar olabilir. Öte yandan, bu bölgedeki insanların aile restoranına olan ilgilerini araştırın ve bir yer seçmeden önce topluluğun istek ve ihtiyaçlarını araştırın.

Ayrıca, restoran konsept geliştirme için bir plan yapmanız gerekir. İşletmeniz için bir isim seçtiğinizde, bunu müşterilere unutulmaz kılacak şekilde yapmaya çalışın ve isminizi dikkat çekici kılın. Bir slogan veya tanınabilir bir görüntü ile markanızı geliştirmeye başlayın ardından bir reklam stratejisi oluşturun. Markanızın büyümesine ve geliştirilmesine devam etmek isterseniz, kimliğinizin ve gelecekteki hedeflerinizin çok net olması gerekir.

Restoran iş planınızı yazmak konseptiniz için ihtiyaçlarınızı potansiyel yatırımcılara özetlemenize yardımcı olacaktır. İşyerinizin neden benzersiz olduğunu açıklamak için restoran konseptiniz hakkındaki bilgileri iş planınıza yazmalısınız. Genellikle bu ifadeler birkaç cümledir ve okuyucunun kimliğiniz hakkında daha net bir fikir edinmesine yardımcı olmak için işletmeniz hakkında bir özet sunar. Restoran iş planınızdaki ifade, pazarlama gündeminiz hakkında müşterilerinizin okumak için menülerinize eklediğinizden daha açıklayıcı olmalıdır. Yatırımcıları nişiniz, temanız, hedef kitleniz ve restoran konsept geliştirme hedefleriniz konusunda bilgilendirdiğinizden emin olun.

2. Tutarlılık Anahtar

Hizmet tarzınız, menü ve kimliğiniz, işinizde rahat bir ortam yaratmak için tutarlı ve uyumlu olmalıdır. Restoran konseptine ve atmosferine katkıda bulunan bazı şeyler şunlardır: Menü ve fiyatlandırma, süslemeler, müzik, garsonlar, sunucular, hediye için beklenti ve çekinceler.

Konukları restoranda bir yere oturtmak için beklemek zorunda bırakmayın. Onlara nasıl hizmet ettiğiniz konusunda müşterilerinizle açık ve tutarlı olun. Resmi yemek işletmeleri için, insanların rezervasyon yaptırması gerekip gerekmediğine karar verin ve web sitenizde bunu yapmak için uygun bir yol oluşturun. Temel olarak, müşterinizin düşündüğü gibi düşünün, onları daha kolay hale getirin ve mantıklı olduğundan emin olmak için süreci kendiniz yürütün.

3. Dekor

Dekorunuz hem menünüzü hem de servis tarzınızı yansıtmalıdır ve marka hikayenizle alakalı her şeyin olması gerekir. Restoran kimliğiniz nedir? Açık bir şekilde veya ince bir motifle açıklığa kavuşturun. Yemeğiniz Japonya’ya getirdiğiniz bir yolculuğa esin kaynağı olduysa, bir duvarı kaplayacak kadar büyük bir Tokyo resmi yazdırabilir ya da sadece Japon tarzı yemek eşyalarını kullanabilirsiniz . Bazı işletme sahipleri minimalizmi tercih eder ve mutfağının kendisi için konuşmalarına izin verir. İç mekan tasarımı için bu restoran konsepti fikirleri mutfağınız veya hizmet tarzınız ne olursa olsun düşünmeniz gereklidir.

Aydınlatma, restoranınızın atmosferi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Işıklandırma, samimi ve sıcak bir ortam yaratırken, bir sürü pencere ve parlak ışıklar alanınızı açık ve havadar hissedilmesini sağlar. Havanın durumunu ayarlamak için masa üstü aydınlatma kullanmayı da düşünün.

Oturma, müşterilerinizin restoranınızda kalmak isteyip istemediğini belirleyecektir. Hızlı hizmet ortaklığınız varsa, sert sandalyeler genellikle insanları daha hızlı hareket etmeye ve yeni müşteriler için yer açmaya teşvik eder. İyi yemek için ise konuklar uzun süre kalacaklarından sırtlı ve minderli rahat sandalyeler isteyecektir.

Mobilya malzemeleri ve renkleri aynı yapıya sahip olsa bile bir masanın görünümünü değiştirebilir. Kentsel bir endüstriyel hissettirmek istiyorsanız, metal masalara gidin. Aynı şekildeki ahşap benzeri masalar, bir mekana rahat ve tanıdık bir his katmaya yardımcı olur.

Müzik yemek deneyiminin bir başka parçasıdır ve müşterilerinizin yemeklerinden ne kadar çok zevk aldıklarını büyük ölçüde etkiler. Çoğu işletme, mutfak seslerini bastırmak ve konuklara mahremiyet hissi vermek için her zaman müzik dinletirler. Temanızı birleştirmek ve odanızın enerjisini değiştirmek için müzik listeleri oluşturun.

Dekor ayrıca zemin, boya ve tavan stillerini de içerir. Duvar ve tavan duvar resimleri herhangi bir yer kaplamaz, ancak hikayeniz hakkında çok şey söyleyebilir. İşletmenizdeki mobilya türü için ise pratik döşeme kullanın. Yürümekte çok kaygan hale gelen veya müşterilerin yolculuk etmesine neden olan pürüzlü dokulara sahip herhangi bir zemin yüklemek istemezsiniz.

Sonuç

Sonuçta bir restoranı açmak sadece iyi yemek yapmaktan başka bir şey değildir. Ayrıca bir kimliğinizin olması gerekir. Konsept ve hizmet tarzınızı seçtikten sonra, restoran konsept geliştirme ve işinizi bir üst düzeye taşıyabilirsiniz! Tutarlı olmayı ve müşterinizin neyi tercih edeceğini kendinize sorun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here