Restorasyon ve Konservasyon Teknikeri

Taşınır ve taşınmaz sanat eserlerinin ve kültür ürünlerinin korunması, bakımı ve onarımı için gerekli çalışmaları yapan kişidir.
GÖREVLER
– Onarılacak ve yenilenecek eserin fiziksel ve kimyasal yapısını, üretim teknolojisini inceler, bozulma nedenlerini araştırır,
– Toprak altından çıkarılan eserlerin bozulmadan korunması için gereken fiziksel ve kimyasal işlemleri uygular,
– Değişen doğa koşulları ve kullanım hataları yüzünden bozulan sanayi eserlerinin (özellikle alçı ve kalem işlemeciliği ile yapılmış olanların) değişim analizlerini yapar ve bunları onarır,
– Bakımını ve onarımını yaptığı sanat eserlerinin daha sonra çevre etkilerinden zarar görmemesi için gereken koruyucu işlemleri uygular,
– Buluntuların, koruma yöntemlerine göre, depolanmasını ve sergilenmesini sağlar,
– Yapılan çalışmaların raporlarını yazar.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Plastik ve meşin eldivenler , toz maskeleri , koruyucu gözlükler,
Çalışma şekillerine göre değişen nitelikte alet ve donanımlar (stereo mikroskop, dişçi matkabı ve uçları, ışıklı büyüteçler, titreşim kapları, ultrasenik titreşim aletleri, tuz ve ph ölçen aletler, alçı kalıpları, şekillendirme aletleri, bisturi ve değişik şekildeki uçlar),
Mala, çekiç, duvarcı gönyesi, metre vb.MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Restorasyon ve Konservasyon (Restoratör-Konservatör) Teknikeri olmak isteyenlerin;
– Şekiller arasındaki ilişkileri görebilen,
– Ayrıntıları algılayabilen,
– Görme keskinliğine sahip,
– Göz ve ellerini eşgüdümle, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,
– Güzel sanatlara ilgili ve bu alanda yetenekli,
– Arkeoloji ve sanat tarihine meraklı olan,
– Dikkatli ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI


Restorasyon ve Konservasyon (Restoratör-Konservatör) Teknikeri zaman zaman müze ve laboratuar gibi kapalı alanlarda zaman zaman da açık havada çalışırlar. Birinci derecede madde ile ilgilidirler. Kullandıkları kimyasal maddelerden dolayı bulundukları ortam kokulu ve tozludur


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Meslek elemanları müze ve ilgili laboratuarların bulunduğu gibi bazı devlet kurumlarında, ayrıca restorasyon işini üstlenen bazı özel firma ve şirketlerde çalışma olanağı bulabilirler.


Tarihi eserlerin onarımı ve korunmasına verilen önem arttıkça bu meslekte çalışanlara olan ihtiyaç artacaktır.
MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı Meslek Yüksekokullarının “Restorasyon ve Konservasyon” ile “Restorasyon” bölümlerinde verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek Liselerinin Dekoratif Resim, Dekoratif Sanatlar, İç Mekan Düzenleme, İç Mekan Tasarımı, Konservasyon, Restorasyon, Alt Yapı, Alt Yapı(İnşaat), İnşaat, İnşaat Teknolojisi,İnşaat-Üstyapı,Sanat ve Tasarım,Üst Yapı, Üst Yapı-inşaat, Yapı, Yapı(Kagir-Ahşap), Yapı Ressamlığı, Yapıcılık bölümlerinden mezun olanlar Restorasyon ve Konservasyon bölümü ile Restorasyon ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli Eşit Ağırlıklı-1 (EA-1) puanı almaları gerekir.


EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitimin süresi 2 yıldır.Eğitim süresince öğrencilere; Türk Dili, Yabancı Dil, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi gibi genel kültür dersleri yanında, Metal ve Cam Eserler, Seramik Eserler, Taş Eserler, Organik Eserler, Mozaik ve Duvar Resimleri, Konservasyona Giriş, Mesleki Fizik, Mesleki Kimya, Mineroloji Ön Asya Arkeolojisi, Klasik Arkeoloji, Müzecilik, Sergileme ve Depolama, Teknik Resim, Fotoğrafçılık Sanat Tarihi dersleri verilmektedir.
Ayrıca öğrenciler, taşınabilir kültür varlıklarını (taş, seramik, metal, cam, mozaik ile organik kökenli kağıt, deri, ahşap, kemik, fildişi ve boynuz malzemeli eserleri), Malzemelerin bozulma şekillerini ve çözüm önerilerini ve gerektiğinde malzemelerin korunması için gerekli müdahale yöntemini öğrenirler. Bu işlemler sırasında bilimsel yöntemleri temel alarak, müdahale sırasında uygun alet ve yöntemleri kullanmasını öğrenirler. Bu temeller doğrultusunda kazı veya müze laboratuarlarına gelen malzemelere gerekli olan koruma (konservasyon) ve onarım (restorasyon) uygulamaları olan malzemenin ön koruması, sağlamlaştırılması, temizliği, yapıştırma ve birleştirme işlemleri, taşınması, paketlenmesi yanında belgelenmesi konularında bilgi ve beceri kazanırlar. Okul dışında, kazı ve müze laboratuarlarında staj yaparlar.MESLEKTE İLERLEME
Restorasyon ve konservasyon ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde Eski Çini Onarımları, Geleneksel Türk El Sanatları, İç Mimarlık,İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Mimarlık, lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
Çalışma hayatına atıldıklarında ise tarihi eserlerin restorasyonu ve konservasyonu ile ilgili ara eleman olduklarından dolayı “Restoratör ve Konservatör” olarak görevlerini sürdürürler.
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. Fakat isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunun verdiği öğrenim kredisinden yararlanabilirler.


Kamu kurumlarında Çalışan teknikerler 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre maaş alırlar. Teknik hizmetler sınıfında 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlarlar.


Özel sektörde ise elde edilen kazanç iş performansı, yetenekleri, deneyimleri ve sektörün büyüklüğüne göre değişmek üzere yaklaşık olarak asgari ücretin 2-4 katı kadardır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Eğitim Kurumları,
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi,
Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri

2 YORUMLAR

  1. eğer mesleki olarak başarılıysan işsiz kalmazsın, zaten sektöre girdiğinde bi şekilde iş seni buluyor. ama dediğim gibi, başarılıysan; değilsen bu sektörde tutunman zor olur.

  2. bitirdi şimdi restoratöruz fakay iş bulmaıyoruz bu nedır anlmıyormm ???? en ııyısıı hiç okumammak ve o kadar da zahmette bulunmamak hele de bu şartalrda ve bu güzelim yurdumuzda işsisz ne olucakk ???

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here