Rexaktif ile elektrik tasarrufu

Türk şirketinin geliştirdiği “mini kompanzasyon ünitesi” ile elektrik faturasında evlerde yüzde 15-20, iş yerlerinde yüzde 25-30’a varan oranda tasarruf sağlanabiliyor.

Reks Elektrik ve Elektronik Ürünleri Şirketi ortağı Serdar Çınar, yaptığı açıklamada, aile şirketlerinde tamamen kendi çalışmalarıyla “Rexatif” markasıyla ürettikleri ürünün, bir “mini kompanzasyon ünitesi” olduğunu kaydetti.

Rexaktif’in, sanayi kuruluşlarında bugüne kadar kullanılan kompanzasyon sistemlerin, özel bir yazılımla daha verimli hale getirilip, ev ve küçük iş yerlerine uyarlanmış hali olduğunu belirten Çınar, “Cihaz, elektrikli aletlerin elektriği daha verimli kullanmasını sağlıyor. Her elektrikli cihaz, bir miktar verimsiz çalışır.

Rexatif, hattaki akımı düzenleyip temizleyerek, verimsiz kısmı verimlileştiriyor ve kullanılan elektrik miktarını, dolayısıyla faturayı azaltıyor” dedi.

“TEDAŞ ÖNERİYOR”

TSE ve CE belgeli olan cihazın araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından desteklendiğini ve TEDAŞ tarafından kullanımının önerildiğini de kaydeden Çınar, şöyle devam etti:

“Rexatif evlerde yüzde 15-20, küçük iş yerlerinde ise yüzde 25-30 arasında tasarruf sağlıyor. Tasarruf oranı, elektrik tüketim miktarına, kullanılan elektrikli aletlerin tipine ve modeline, hattaki elektriğin kalitesine göre değişebiliyor. Özel durumlarda yüzde 40’a varan oranlarda tasarruf sağladığı da oluyor.

Rexatif, elektrik tasarrufunun yanı sıra, ‘harmonik dalga filtresi’ görevi görerek elektrikli cihazlarınızın ömrünü uzatıyor. Elektrik kesintilerinde oluşabilecek zararların önüne geçiyor. Elektrik voltajındaki ani dalgalanmaların önüne geçiyor ve elektrikli cihazları gerilime karşı koruyor. Duvarların içinde dolaşarak elektromanyetik kirlilik yaratan elektriğin daha zararsız olmasını sağlayıp, yaşam kalitesinin artmasına yardımcı oluyor.”

BİR PRİZE TAKMAK YETERLİ

Çınar, cihazın ev tipi modeli olan XHome’un, prize takılarak çalıştığını belirterek, “Sigorta panosuna en yakın olan prize takılması yeterli. Önerimiz, sigorta panosunun altına çekilecek bir prize takılması. En iyi sonuç bu şekilde alınmakta. İş yerleri için olan XShop modeli ise sigorta panosuna bağlanarak çalışıyor” dedi.

Cihazın kendisini 8-12 ayda amorti ettiğini belirten Çınar, fiyatının da ev tipinde 195 lira civarında, iş yeri tipinde ise 200 ile 2 bin lira arası değiştiğini bildirdi.
Çınar, Rexatif’e olan talebin elektriğe son dönemde yapılan zamlarla birlikte çok arttığını ve talebi karşılamakta zorlandıklarını belirtti.

Ar-Ge faaliyetlerini sürdürdüklerini kaydeden Çınar, çiftçilerin sulamada kullandıkları motorlarda yüzde 50’ye yakın elektrik tasarrufu sağlayan bir cihaz geliştirdiklerini ve yakında piyasaya sunacaklarını, ayrıca sanayi kuruluşlarında mevcut sistemlere ek yüzde 2-5 oranında tasarruf gerçekleştiren ve elektrik sistemi cihazlarının ömrünü 2-3 kat artıran bir ürünü de dünyada ilk kez geliştirip, dünya patentini aldıklarını sözlerine ekledi.

19 YORUMLAR

 1. sabahın 9 unda bir mesaj gelmıs tebrikler digital fotograf makinesi kazandiniz hemen su numarayı arayın tasarruf cihazinizi almayi unutmayın falan filan aradım zeynep diye bi hanım cıktı madem dedim ben kazandm verin dedim foto makinenesini cihaz istemiyorum ben dedim kazanmıstım ya hani yok dedi vermiyoruz kapattı yuzume tekrar aradım gözde diye bi hatun cıktı verdiğiniz digital makinenin marka modelini sordum odeh mi dedi abeh mi dedi komik birşey modeli yok zaten bana lcd ekran diyor modelini soyleyemiyor bile kac megapixel diye sordum 2.3 olması lazım diyor bana yok radyo calıyormus yok 6 saat calısıyormus pille cihaz kac para 249 lira vay anasını ben evimde santiye tarifesinde kullanıyorum elektrigi normal tüketimde bulundugum halde 130 150 arası geliyor yuzde kac tasarruf yuzde 10 20 ne olur yani en fazla 3 lira tasarruf edersek tam 10 ay bu makına kendını odeyecek 10 yıl kullanacakmısız neden on yıl kullanıyoruz belkı bozulucak belkı bırsey olacak neden 10 yıl ee zaten 2 yıl garantılı ee o zaman 10 yıl garantılı yapın madem 10 yıl kullanacaksak

  onuda gectım benım telefon numarama ne hakla mesaj atarsınız tebrık edıyordunuz hanı kazanıyordum ben ne oldu türk mühendisleri yapmıs olabilir ama yukarıda denildiği gibi patent laboratuar sonucu test sonucu video birşey yok piyasada motor koruyucu yaglar var en dandigi 10 lira hatta kucucuk merdıven altlarında uretiliyor ama adamlar test yapmıs asınma ısı testi kameraya cekmisler erozyon krozsyon oksidasyon adamın malının bi ozelligi var gosteriyor sizinkilerde acıklamadan ibaret kandırmaca mesajınızdan dolayı ve musteri temsilcilerinizin sewiyesizliğinden dolayı aba mı obamı teknolojıymıs ya kınıyorum sızı

 2. Herkes kendince yorumlarını paylaşmış kimisi detaylı araştırma yaparak kimisi mühendislik bilgisini yaparak. Bende bu firmanın yapmış olduğu çalışmaları detaylı bir şekilde bir çok forum sitesinde olduğu gibi burdanda incelemiş oldum. Yapmış olduğum incelemeler doğrultusunda bu firmanın ana çağrı merkezindekilerle görüşmüş bulundum. Anlatmış oldukları mantıklı geldiği için bu ürüne sahip oldum. Bana söyledikleri belli bir miktar doğrultusunda sahip olduğum ve mail order sistemi ile telefon bankacılığı sayesinde bu cihaza güvenilir bi şekilde sahip olmam. 1 ay kullandım henüz ve gelen faturamdaki farkı inceleyerek kullanım miktarı ve herşeyiyle görmüş oldum. Gerçektene gözle görülür şekilde büyük bir fark mevcut. Cihaz gerçektende kendi kendini ödemiş oluyor sağlamış olduğu tasarrufla. Firmanın ayrı bir güvenceside 2aylık bir deneme süresi vermiş olması. Bu neticede 2 aylık süre zarfında gelen faturalarda düşüklük olmazsa iade hakkınızdan faydalanabiliyosunuz. Ben aldım kullanıyorum ve gerçekten memnunum. Yorum yazan arkadaşların hepsine tavsiyem kullanmadan göremiyeceğiniz birşey için önyargılı yorumlar yazmayın. Alın deneyin görün olmazsa eğer geri iade edin sistem basit :) Türk mühendislerine teşekkürlerimi iletiyorum.

 3. selam ben afyon sandıklıdan mehmet ali yavuz sanjdıklı ilcesinden bu cihazı satmak istiyorum tam nerden baksan 50 tane esnafa cay veriyorum hepsinle samimiyet var kaç paraya bana geliyor kaça satacagım yardımcı olusanız cok memnun olurum msn [email protected]

 4. Arkadaşlar teknik terimleri gecelim ben 6 aydır kullanıyorum rexaktifi kullanımlarımı arttırmama ragmen ( yenı aldıgım klıma ıle bırlıkte ) 140 -160 tl gelen faturam kullandıgım urun sayesınde 90-100 tl yı gecmıyor.ancak aldıgım yerden aldıgım bılgıye göre urun 30-70 tl arasında gelen faturalara m-10 70-210 tl arası gelen faturalara m-20 dıye modeller gonderılıyor.herkeze tavsıye ederım

  saygılarımla

 5. bu urunun gerı ıade olangı mevcut o yuzden kullanmadan herkez kafasına gore yorum yapmıs bır suru formuller denklemler falan saygı duyarım kullanmak gerek dene ve gor

 6. bu cihazı norma internet hizmetleri satmakta firma hiç aldırış etmeyen bir kişiliğe sahip …bir problemden dolayı iade eetiğim malin parasını 30 gün geçti hala ödemedi.. norma intermet firmasının sattığı malları almayın sahtekar firma .. kaç sefer aradım biz size dönelim diyolar döen filan yok sahtekarlık diz boyu ben araya araya utanır oldum bunlarda bi durum yok benim canım yandı başkaların yanmasın duyun eyyy millet…

 7. emege saygı arkadaşlar,,,, 2 ay önce rexaktif aldım,önceden aylık 80 tl fatura öderken şimdi 65 tl yi geçmiyor. kullanmadan anlayamazsınız tasarruf yapıp yapmadıgını. zaten tasarruf yapmamış olsanız bile firma geri iadesini kabul ediyor..

 8. REXAKTİF – ENERGY + – TAFAZKO – NOVİTAS – VEMAX – ve bunun gibi pirize yada sigorta girişine bağlanan faz ve nötr e paralel bağlanan cihaz içinde birkaç mf değerinde kondansatör ve 300k direnç olan adı tasarruf cihazı olan ürünler SAHTE dir Kandırmacadır.

  Klasik balastlı flouresan lambalarda %2 kadar aktif elektrik tasarufu sağlar ama diğer hiçbir aygıtta işe yaramaz. bunlar reaktif tasarruf sağlar .

  UNUTMAYIN …. Evinizde reaktif tüketimi ölçen bir elektrik sayacı yok. Bu yüzden bu sahtekarlara kanmayın. paranızı kaptırmayın.

  Bu işi yalnızca Bursa da tek firma gerçek tasarrufu buzdolap motorlarında ve havalandırma fan motorlarında aktif elektrik tasarrufu sağlatıyor.

  ekoturka cihazı dışında diğerleri kandırmacadır.

  http://www.ekoturka.com.tr adresini inceleyin. gerçek tasarruf cihazı burada.

  Ben firma sahibi Hakan YILDIRIM ile bizzat görüştüm. Piyasadaki tüm cihazları aldım gittim firma sahibine laboratuarında her türlü uygulamada ölçtük.
  Gözlerime inanamadım ekoturka dışında hepsi dolandırıcı çıktı.

  Hakan YILDIRIM Sanayi bakanlığı , enerji bakanlığı, ve rekabet piyasası ile profesyonelce bir dava hazırlığında sahtekarların ipliğini pazara çıkarıyor.

  lütfen yukarıdaki uyarılarımı dikkate alın. prize takılan ve paralel olarak sisteme bağlanan tasarruf cihazlarına para ödemeyin.

  Tasarruf Yapacaksanız bu sadece buzdolabında ve motorlarda oluyor. Ama sadece ekoturka ile.

  Elektrik Mühendisi
  Celal Arı

 9. Değerli Arkadaşlar ,
  Hepiniz kimi Mühendis kimi normal vatandaş kendi fikirleirniz yazmış . Toplum olarak genelde bazı şeylerin büyütülmesini severiz. Olaya biraz objektif bakmamız herşeyi açıkça ortaya çıkarır .İster aktif saatiniz mekanik olsun ister elektronik . Mkenaik ise sadece sarılardan geçen akım diski çevirir ve saatin yapısına göre kimisi 60 tutu 1kwh yazar kimisi 600 turu .Sonuçta hepsi kwh ölçer .İçinden geçen akım bir diski çeviriyorsa eğer hiç bir emkanik saat bunu ayırt edecek mekanizmaya sahip değildir . Yani Sadece akımı algılar .Bu akımın hangi bileşenleri içerdiğine anlayamaz. Elektronik bir saat ise tanjant fi1 ve tanjabt fi2 bileşenlerini ölçer .Bu ciddi şekilde değil sadece aktifi belki reaktif ve hatta harmoniklerin etkisini bile ölçer. Cihazın etkisi çeşitli yüklerde çeşitli tasarruflara neden olur .Buda tamamen şebekededi yüklerin dağılımına ve tüketimine bağlıdır .Onun için üretici firma %40 lara varan demiştir. Ben çok araştırdım .Be hatta kendim de denedim .Ve bu söyleidklerimi kendim bizzat gözlemledim bir elektronik mühendisi olarak . Tüketici firmadan yetkili kişilerle de konuştum .bana detaylı teknik bilgiler gönderdiler .Cihazın espirisi sadece kompanzasyon değildir arkadaşlar. Bu ciahzın asıl özelliği şebekedeki harmonikleri distorsiyonları ve diğer dalgaları süzerek saf bir 50 hz üretimesine neden olur .Tasarrüfda burdan sağlanıyor .Şebekeniz nekadar kirli ise tasarrüf oranınızda okadar farklı olur . Ayırca bu cihzın daha teknolojik olanlarıda üretmişler adamlar . Şebekeden sürekli bilgi alarak ona göre anahtarlama yapıyor .Yani olay sadece basit bri kondansatörden ibaret değildir. Lütfen yapılan işlere ve araştırmalara saygı gösterelim .İnsanların emeğine bukadar acımasızca saygısızlık yapmayalım . Sürekli adamları takip ediyorum .Çok hızlı bir şekilde kendileirni geliştiriyorlar .Buda bir Türk olarak hepimizi gürülandırması lazım .Unutmayalım ki enerjimizin büyük bir kısmını yurt dışından ithale diyoruz .Bu cihaz milli gelirimzie kesinlikle katkı sağlamaktadır. Hiç bir iş yapmasa bile evimizdeki cihazları ani impals lara karşı korur .Ayrıca şehir şebekesindeki cosfi nin düzelemsine yardımcı olur .TEDAŞ bu yüzden çok mutlu .Çünkü bu ciahzı alan vatandaş TEDAŞ a büyük yarımcı olmak ile birlikte ülke ekonomisine de katıkda bulunuyor .Bu iş hızla yayılırsa emin olalım ki ileride bu enerji sıkıntısına rağmen bizler fiyat düşümüyle ödüllendirileceğiz….Adamlar ihracata bile başlamışlar .Haberleri takip ederseniz görürsünüz . Avrupa ve ya amerikaya ihracat yapmak okadar kolay iş değildir.Bir Türk Mühendisi olarak bu arkadaşalrı kutluyorum .İstanbula ilk gittiğimde kesinlikle adamları yakından ziyarete tmek istiyorum . Lütfen kendis sanayimize ve mühendisleirmize sahip çıkalım .Eski alışkanlıklarımızı bırakalım .Destek olalaım birbirimize …Saygılar İzmir ,Karşıyakadan Kıvanç Özcan

 10. Evde 1 ay cihazsız kullandım:76.00.-TL
  1 ay da cihazla kullandım :77.00.-TL ( NEREDE TASARRUF ?
  SÜPER… !!!!!!!

 11. Reaktif enerji dengeleyici, mini kompanzasyon, power faktör dengeleyici… Adına ne derseniz deyin ancak asla "enerji tasarruf cihazı" demeyin. Zira bu kandırmaca Türkiye'de aldı başını gidiyor ve çok fazla cihaz çıkmaya başladı. Bu tip cihazların içinde sadece kapasitif yönde akım çeken sabit bir kondansatör bulunur ve sürekli devrededir. Reaktif enerjiyi dengelemek asla ve asla tüketilen aktif enerji miktarını değiştirmez. Yani sizin evinizde kullanılan sayacın yazdığı miktar kesinlikle değişmez. Aksine üzerindeki ledlerin ve sürücü devrenin ihtiyacı için cihazın içinde bulunan mini trafo yaklaşık 2 ila 4 Watt arasında fazladan tüketime neden olur.
  Meşhur güç formülüne gelince:
  Evet biraz mürekkep yalamış bir mühendis veya teknisyen elbette W = U x I x Cosfi formülünü bilir. Bu formül görünür gücü ifade eder ve değişkenlerden birisinin değişmesi ile değişir. Ancak bu denklemde siz akımı düşürürken cosfi değerini yükseltmiyor musunuz? Akıllılar? Eşitlik her zaman aynı. Akım 10dan 5e düşmüş, cosfi 0,50den 1e çıkmış, ne anladım ben bundan? Sayaç yine aynı değeri yazar.
  Lütfen şu soruları üreticisine sorun:
  1- Cihaz tesisata paralel bağlanıyor, bu durumda reaktif enerjiyi dengelemek için alıcıların çektiği reaktif akım nasıl ölçülebiliyor?
  2- Cihaz sürekli prizde duruyor. Pekiyi evdeki tüm cihazlar durduğunda cihazın fazladan çektiği kapasitif akım ne oluyor?
  3- Evde kullanılan tüm sayaçlar aktif enerji sayacıdır. Nasıl oluyor da reaktif enerjiyi azaltarak bu sayacı etkileyebileceğinizi düşünebilirsiniz?
  4- En önemlisi de bir tek ciddi laboratuvar test sonucunuz yok. Varsa yayınlayın.

  Değerli tüketici, asla bu tip cihazlara rağbet etmeyiniz, yakınınızda bulunan özellikle kompanzasyon işleri ile ilgilenmiş ve reaktif enerjinin ne olduğunu bilen bir elektrik mühendisine danışın, size bu tip cihazlarla ilgili sahtekarlığı anlatacaktır.

 12. Kompanzasyon nedir ?
  Güç = voltajxAmperxCosfi kısaca 220 voltx20Amperx0,5 =2200 watt olur.
  cosfi=0,7 olunca ne olur bakalım; 2200=220x Xamperx 0,7 den kaç amper çektiğini bulalım= 14.2amper ee ne oldu 20amperden 14,2 fark=5,71amper tasarruf edilmedimi şimdi;
  Sayaçlar geçen ampere göre ölçüm yapmazmı ! ,
  Yapıncada bu tasarruf olmazmı !
  saygılarımla .

 13. kompanzasyon tasarruf sağlar=)

  4 senelik elektrik mühendisliği lisans ve 2 senelik elektrik mühendisliği yüksek lisans hayatım bunu öğretti bana:))

  denklem anlayabileceğiniz dil ile: "aktif güç + reaktif güç = sizin gördüğünüz güç"tür.

  eposta: [email protected]

 14. rexaktif in sitesinde belgeler kısmında ürün patentini koymamışlar. ürünün patenti yok sanıyorum. merak ettim ve Türk Patent Enstitüsü TPE.gov.tr sitesinde de araştırma yaptım ve ürün patentini bulamadım. ürün patentiniz bulunuyorsa biz tüketicileri bilgilendirin lütfen… sadece 2009/06660 başvuru nolu marka müracaatı var. ayrıca TSE araştırmalarımda da elektrik tasarruf cihazı olarak TSE alınmamış. anahtarlama olarak belge alınmış.
  biz tüketiciler rexaktif firmasından bu konularda net olarak bilgi ve belge rica ediyoruz…

 15. ben http://www.makromed.net bright use x5 aldım piyasa fiyatı 150 tl imiş şirket orda stok sınırlı diye 129 tl kargo daşirketten öyle aldım su an ev faturam her zaman 80-90 arası geliridi şimdi 74.50 geldi bu daişe yaradıgın gösteriyor

 16. Rexaktıf tam ıkı aydır evımde takılı tukettıgım elektrık genelde standart ve faturam %38 oranında dustu cok memnunum antalya'da bana bunu kazandıran bayıı cengızhan bey'ede tesekkur ederım.ulasmak ısteyenler ıcınde numarasını paylaşayım 0507 275 49 33 – 0242 345 26 08 sonucta tasarruf önce cebımıze sonra devletımıze gereklı.

 17. Reaktif panolar motorla çalışan aletlerde tasarruf sağlar. Ev ortamında da az da olsa, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinasında yararlı olacaktır.

 18. Kompanzasyon tasarruf sağlamaz diye biliyorum. yani şöyle düşünürsek.
  100w bir ampulu nasıl daha az yakmasını sağlayabilir ki. ha performasnsını düşürürseniz 100w bir ampulu 80w çalıştırırsanız olabilir. onun için gidip 75w bir ampul almakda tasarruf sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here