Richard Branson başarısının 5 sırrını açıkladı

Richard Branson

Sıfırdan dünyanın en zengin isimlerinden biri olan İngiliz girişimci Richard Branson başarısının 5 sırrını açıkladı. Eğlence ve havayolu sektöründeki yatırımlarıyla bilinen Virgin Group’un patronu Branson 4.2 milyar dolarlık servetiyle İngiltere’de 4’üncü, dünyada ise en zengin 255’inci isim.

Branson, BBC radyosuna verdiği bir söyleşide, iş hayatındaki 46 yılı süresince dünyanın büyük değişim geçirdiğini ancak başarılı olmak için takip ettiği 5 prensibin aynı kaldığını dile getirdi. Branson iş hayatında başarı için
izlediği 5 kuralı şöyle sıraladı:

1- Eğer keyif almıyorsan o işi yapma. Yaptığın işi sevmen lazım.
2- Yenilik yap. Seni öne çıkaracak farklı bir şey yarat.
3- Çalışanların elindeki en önemli varlığın. Mutlu çalışan demek, mutlu müşteri demektir.
4- Dinleyerek yönet. Çalışanlarına ve müşterilerine kulak verip düşüncelerini al.
5- Görünür ol. Kendini ya da bir başka üst düzey ismi kameraların önünde tutarak şirketini pazarla.

Richard Branson Değişime ayak uydurun Yelken sporuna, havacılığa ve uzaya olan merakıyla da bilinen Branson söyleşide pazarlamayla ilgili ipuçları da verdi. Yeni girişimcilerin pazarlama noktasında gazete,
televizyon ve radyo dışında Twitter, Google+ ve Facebook gibi sosyal medya platformlarını da kullanma imkânı olduğunu hatırlatan Branson, “Bu dönemde yeni kurulan şirketler daha küçük pazarlama bütçeleriyle çalışabiliyor. Ayrıca yeni pazarlara hızlı biçimde açılabiliyorlar. Halihazırdaki başarılı şirketler de yerlerini iyi savunmalı. Çünkü günümüzde ürünler çok kısa sürede gözden düşebiliyor” dedi.

İş ortamı değişse de ana kuralların hiç değişmediğini belirten Branson, iş hayatında geçmişe özlem duymak yerine herkesin değişime ayak uydurmasının zorunlu olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here