Rıza Can Berkan’ın kurduğu arama motoru Hakia

Wall Sreet’te yönü Türk motor bulacak. Türk nükleer fizikçi Rıza Can Berkan’ın kurduğu arama motoru Hakia, Wall Street’i etkileyecek haberleri tarayıp analiz yapacak. Kelime değil anlam aramanın öncüsü olan ve nükleer fizikçi bir Türk tarafından geliştirilen Hakia, finans piyasalarına da adım attı. SENSEnews hizmeti ile hisse senedi analizine başlayan şirketin CEO’su Rıza Can Berkan, “İnterneti her 30 dakikada bir tarayıp, Amerikan borsalarındaki hisseleri etkileyebilecek haberlerden bir grafik çiziyoruz” dedi


2004 yılında ABD’nin New York şehrinde yaşayan nükleer fizikçi bir Türk olan Rıza Can Berkan tarafından kurulan dünyanın ilk anlam arama temelli (semantik) arama motoru Hakia, Wall Street’e de el attı. Haber ve sosyal medyada çıkan içeriği analiz edip hisse senetlerinin değerini tahmin eden SENSEnews adlı sistemi yayına sokan Hakia’nın CEO’su Berkan, “Çıkan haberleri analiz edip hisse senetleri ve menkul değerlerini tahmin eden bir sistem geliştirdik. Bu dünyada ilk defa yapılıyor” dedi.


“25 MİLYON DOLAR YATIRIM ALDIK”
SENSEnews’un, internette çıkan haberlere göre hisse senetlerinin borsalar açılmadan değerinin fiyatının üstünde mi yoksa altında mı olduğunu gösterdiğini belirten Berkan, “Çıkan bütün haberleri her 30 dakikada bir analiz edip, hisse senetlerinin değerini etkileyebilecek haberlerden bir grafik çiziyoruz. Şimdilik sadece Amerikan borsalarını kapsayan böyle bir Rıza Can Berkan grafiği, yatırımcılar ilk defa görecek” diye konuştu.


SEKTÖREL TRENDLER DE ANALİZ EDİLİYOR
Anlam arama teknolojilerine odaklanan Hakia’ya son 5 yılda 25 milyon dolarlık yatırım yapıldığını belirten Berkan, geçen hafta kullanıma sundukları SENSEnews’un üyelikle çalıştığını ifade ederek, “Herkes üye olabiliyor, ancak üye sayısını sınırlı tutmak için belli bir sayıdan sonra kapılar kapanacak” dedi. Sistem, dünyada ilk defa yapılan uygulama ile çıkan haberlerden şirketlerin performanslarına bakılarak, hisse senetlerinin değerinin ne olması gerektiğini gösteriyor. Şu anda Dow Jones, Nasdaq ve S&P endekslerinin analizinin yanı sıra SENSEnews Index ölçümleriyle, çeşitli ülkelerdeki ekonomik, politik ya da sektörel trendler de grafiklerle saptanıyor. Son 6 yıldır anlam tabanlı arama teknolojileri üzerine çalışan Rıza Can Berkan, 2004 yılı öncesinde ABD Enerji ve Savunma bakanlıklarında 10 yıl çalıştı.


MURAT VARGI DA ORTAK OLDU
Yapay zekâ uzmanı Berkan tarafından kurulan Hakia’nın adı Fince’de “araştırmacı” anlamına gelen “Hakija”dan geliyor. Hakia’ya, Turkcell’in kuruluşunda da yer alan Murat Vargı da 2006 yılında 5 milyon dolar yatırarak ortak oldu. Arama motoru pazarında semantik teknolojisinin öncüsü olarak bilinen Hakia, yeni hizmeti SENSEnews ile yatırımcılara, anlam arama temelli sanal “al-sat” teknolojisi sunuyor.Habertürk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here