Robot Balık, adeta gerçek gibi hareket ediyor

Robot Balık

MIT araştırmacıları, gerçek bir balık kadar hızlı yön değiştirebilen ve robot dünyasına damgasını vuracak nitelikte bir robot balık geliştirdiler.

Bu robot balık dalgalı bir şekilde hareket edebilen esnek silikondan yapılan kuyruğa sahip. Robotun gövdesindeki haznede bulunan karbondioksit tüplerin içinden geçtiğinde, kuyruğun ters yöne doğru eğilmesini sağlıyor. Bu hareketin açısı ise gaz salınımının süresi ve balığın ön tarafındaki hız ölçerler yoluyla sağlanıyor. Robot balığın yumuşak gövdesi, gerektiğinde ani manevralar yapmasına olanak sağlıyor. Robot içindeki ani CO2 salınımıyla balık, 100 mili saniyede 100 derecelik yön değişimi yapabiliyor.

Robot balık
Robot balık

Tufts Üniversitesinde biyoloji profesörü Barry Timmer’e göre, robot balık, hali hazırda bir çok makineyi kontrol edebilen yumuşak dokulu robotların kusursuz bir örneği olma özelliği taşıyor. MIT araştırmaları bu robot balığın, “Aktüatör’ün istediğimiz hareketleri vermediğini biliyoruz fakat bizim istediğimiz kontrolleri elde etmenin başka bir yolu yok mu? Elbette ki var, işte kanıtı” sözlerinin özeti olduğu düşüncesindeler.

Robot Balık Videosu

Genel Bayilik Başvuru Formu :

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here